موج
کدخبر : ۳۷۶۵۱۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-376517

صمد حمزه ای مطرح کرد؛

محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، پنج گونه جانوری جدید در خلیج فارس کشف کردند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، صمد حمزه ای رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارساظهار داشت: این گونه ها از گروه سخت پوستان دو جورپا و کرم های پهن دریایی است که به نام خلیج فارس نامگذاری شده اند.
وی بیان داشت: از ترکیب های این گونه ها مواد طبیعی و ضد سرطانی استخراج و در جهان با نام خلیج فارس معرفی می شود.
حمزه ای اذعان داشت: گونه جانوری شناسایی شده در بانک جهانی جانوری ثبت، و در مقالات نیز به نام خلیج فارس منتشر می شود و تاکنون با 6 گشت سراسری در خلیج فارس، مطالعات جامعی بر روی موضوعات زیستی و غیر زیستی این حوضه صورت گرفته است.
وی ابراز داشت: در این گشت دریایی نیز 15 گونه جانوری شناسایی شد که از این شمار 5 گونه آن در آبهای خلیج فارس مشاهده شده است.
این مسوول عنوان کرد: بهره برداری از بزرگترین کشتی اقیانوس شناسی غرب آسیا با نام کاوشگر خلیج فارس، انجام بیش از ۸۰ طرح تحقیقاتی در این حوزه، تهیه مجله بین المللی، بانک اطلاعاتی زیست مندان و تهیه جزوه‌های مختلف از اقدامات پژوهشگاه اقیانوس شناسی در حوزه خلیج فارس است.
رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس در ادامه یادآور شد: در گشت آینده که در تابستان امسال صورت می گیرد، مطالعات وسیع‌ و گسترده‌تری را با استفاده از تجهیزات جدید و گسترش دامنه داده برداری در خلیج فارس انجام می دهیم.
این مسوول بیان داشت: روز دهم اردیبهشت ماه روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده است و این نامگذاری یادآور رشادت ایرانیان در آزادسازی خلیج فارس از تسلط استعمارگران است که ۳۹۹ سال پیش رخ داد.
وی گفت: خلیج فارس از لحاظ اقتصادی، انرژی، دریانوردی، منابع زیستی و غیر زیستی یکی از حوضه‌های آبی بسیار مهم جهان محسوب می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها