موج
کدخبر : ۳۷۶۱۱۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-376119

مجید جعفری:

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی: تغییر الگوی کشت و اختصاص مزارع به کاشت جو و ذرت، روش مناسبی برای جلوگیری از واردات نهاده های دامی، فقر شدید مراتع و مشکلات فراوان برای تعلیف دام می باشد.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، مجید جعفری معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اظهارکرد: تغییر الگوی کشت مزارع زراعی یکی از روش هایی است که می تواند در راستای کاهش محدودیت‌ها و موانع بوجود آمده در واردات نهاده های دامی خراسان رضوی مورد بازنگری و تحقیق و بررسی قرار گیرد.

مجید جعفری افزود: در این روش می توان با تغییر الگوی کشت و اختصاص مزارع خراسان رضوی  به کاشت جو و ذرت، تاثیرات منفی ناشی از تحریم های اعمال شده در امر واردات نهاده های دامی را کاهش داد.

وی در ادامه گفت: تشکل های کشاورزی نقش مهمی در ساماندهی بازار محصولات کشاورزی ایفا می کنند، تشکل های کشاورزی از طریق حذف واسطه گری و ایجاد زمینه مناسب برای بازاریابی محصولات کشاورزی نقش مهمی در ساماندهی بازار محصولات کشاورزی ایفا می کنند و بنا داریم از ظرفیت این تشکلها در خرید محصولات در استان استفاده نماییم.

معاون سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: تولیدات دامی حوزه عشایر از منابع مهم است و سطح توقعات این قشر بسیار پایین می باشد و ما وظیفه داریم آنها را به حقوق خود برسانیم و با اداره کل عشایر واتحادیه هماهنگی وتفاهم نامه امضا شده که ۱۰ درصد نهاده ها دراختیار این اتحادیه باشد.

جعفری در مورد خشکسالیهای اخیر نیز بیان کرد: خشکسالی در خراسان رضوی و در سال جاری سبب فقر شدید مراتع شده که مشکلات فراوانی برای تعلیف دام به وجود آورده است و دامداران به ویژه عشایر توان نگهداری دام را ندارند و برای جلوگیری از وارد شدن خسارت مضاعف به عشایر و سوء استفاده نکردن دلالان، پیشنهادعقد قرارداد امانی دام با دامداران را به شرکت پشتیبانی امور دام داده ایم.

احمد داوطلب مدیر امور دام جهاد کشاورزی خراسان رضوی در این نشست تصریح کرد: شهرستان نیشابور دارای توانمندی تشکلهای بخش کشاورزی برای کشت قراردادی علوفه است و همچنین برای خرید آن از کشاورزان و خرید علوفه از سایر شهرستانها و استانهایی که شرایط اقلیمی بهتری دارند ،استفاده خواهیم کرد و با تشکلهایی که درخواست استفاده از تسهیلات مکانیزاسیون جهت خرید تجهیزات بسته بندی علوفه داشته باشند مساعدت خواهد شد.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: به منظور جلوگیری از کشتار دام نارس از توان تشکلها برای تامین علوفه و پروار بندی استفاده خواهد شد و لازم به ذکر است تعداد دام سبک شهرستان ۷۱ هزار و ۲۰۰ راس و تعداد دام سنگین ۷۶ هزارو ۵۰۰ راس میباشد که تولید سالانه آن ۱۰ هزار تن گوشت قرمز میباشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها