موج
کدخبر : ۳۷۵۷۵۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375756

فاطمه حلاج نیا:

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی خراسان رضوی اعلام کرد: اگر کشاورزان این آفت را کنترل نکنند، سن غلات می‌تواند میزان خوشه در واحد سطح راکاهش داده و با انجام تخم‌ریزی و افزایش جمعیت خود، خسارت جبران ناپذیری را وارد نماید.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، فاطمه حلاج نیا مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی خراسان رضوی بین کرد: مبارزه با آفت سن مادری غلات در سطح ۷۶ هزار هکتار از گندمزارها و جوزارهای این استان انجام شده است.

فاطمه حلاج نیا در ادامه افزود: عملیات مبارزه با آفت در خراسان رضوی توسط سمپاش‌های پشت تراکتوری توربو لاین و پهپاد در حال انجام است.

حلاج نیا با بیان گزارشی در مورد تولیدات کشاورزی و دامی در سطح خراسان رضوی تصریح کرد: سالانه برای تولید هشت میلیون تن انواع محصولات باغی، زراعی و دامی در خراسان رضوی یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود و همچنین بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است و لازم به ذکر است که ۱۴۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان رضوی امسال به کشت دیم و ۱۲۶ هزار هکتار نیز به کشت آبی گندم اختصاص یافته است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: تاکنون شهرستان های تربت‌جام، نیشابور، جغتای و مشهد،  بیشترین سطح مبارزه با این آفت سن غلات در خراسان رضوی را داشته‌اند.

 حلاج نیا با اشاره به اهمیت مبارزه با آفت سن مادری افزود: با مبارزه به موقع با این آفت در مرحله مادری می‌توان جمعیت آن را به حداقل رساند بنابر این به کشاورزان و غلاتکاران جو و گندم توصیه می‌شود که با این آفت به صورت جدی در مرحله سن مادری مبارزه کنند.

فاطمه در خاتمه اضافه کرد: اگر کشاورزان این آفت را در این مرحله با سمپاشی کشتزارها و مزارع خود کنترل نکنند علاوه بر این که می‌تواند از جوانه مرکزی گندم استفاده و میزان خوشه را در واحد سطح کاهش دهد می‌تواند با انجام تخم‌ریزی، جمعیت سن پوره و افزایش جمعیت خود خسارت وارده به محصول گندم را افزایش و کیفیت آرد تولیدی را کاهش دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها