موج
کدخبر : ۳۷۵۲۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375257

علی شکاری:

معاون اداره کل منابع طبیعی خراسان رضوی عنوان کرد: اگر روند بی رویه در استفاده از مراتع استان ادامه یابد، نابودی آن اجتناب‌ناپذیر است و از همه درخواست دارم در حفاظت و حراست از پوشش گیاهی و مراتع موجود همت گمارند.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، علی شکاری معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی اعلام کرد: بهره‌برداری بی‌رویه از مراتع و خشکسالی‌ها موجب نابودی عرصه‌های مرتعی شده و تراکم پوشش گیاهی مراتع را از تراکم خوب به مراتع فقیر و فاقد پوشش گیاهی و نهایتا بیابانی مبدل ساخته است.

علی شکاری در ادامه افزود: میانگین تولید علوفه مراتع استان حدود ۱ میلیون و ۶۲۵ هزار تن است که نیمی از آن یعنی حدود ۸۱۲.۵۰۰ تن  قابل بهره‌برداری است.

وی گفت: این میزان پاسخگوی چرای مجاز ۳.۵ میلیون واحد دامی بوده در صورتی که هم اکنون دام موجود در مراتع بیش از ۲ برابر این تعداد است.

شکاری خاطرنشان کرد: بهره‌برداری بی‌رویه از مراتع و خشکسالی‌ها موجب نابودی عرصه‌های مرتعی شده و تراکم پوشش گیاهی مراتع را از تراکم خوب به مراتع فقیر و فاقد پوشش گیاهی و نهایتا بیابانی مبدل ساخته است.

وی ادامه داد: روند رو به تزاید در سیر قهقرایی مراتع و خشکسالی در خراسان رضوی  اگر همچنان  ادامه یابد اجتناب‌ناپذیر بوده و خسارات جبران‌ناپذیری بر مراتع و دامپروری استان وارد خواهد آورد.

شکاری در خاتمه با درخواست از مرتع‌داران و دام‌داران گفت: از کلیه دامداران و مرتع داران و همه آنانی که با منابع طبیعی ارتباط دارند درخواست دارم با رعایت مقررات چرای و استفاده مجاز در حفاظت و حراست از پوشش گیاهی و مراتع موجود و باقی مانده در استان خراسان رضوی بکوشند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها