موج
کدخبر : ۳۷۵۰۴۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375041

تورج همتی:

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی بیان کرد: ضمن تبریک روز ملی زمین پاک، امیدواریم با امضای این تفاهم نامه ارتباط تنگاتنگ فناورانه در اجرای فرامین مقام معظم رهبری و تحقق شعار سال فراهم گردد.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، تورج همتی مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در جلسه برگزار شده به مناسبت روز ملی زمین پاک اعلام کرد: پس از بازدید از بزرگترین مرکز شتابدهی و فن آوری شرق کشور و جلسات علمی و تخصصی، تبادل توافق نامه همکاری مشترک اداره کل حفاظت محیط زیست استان و مرکز شتابدهی زیست بوم نوآوری خیام منعقد شد.

تورج همتی ضمن تبریک روز ملی زمین پاک و تاکید بر فرهنگ سازی بیشتر در تحقق احیاء زمین که امروز با چالش ها و تنش های بیشتری مواجه است و اشاره به اهداف توسعه پایدار که زمینه افزایش بهره وری را در تمام حوزه ها فراهم می نماید اظهار داشت: این توافق نامه با هدف هم افزایی قابلیت ها، تجاری سازی دانش و تحقق اشتغال دانش بنیان در مسیر گام دوم انقلاب و رفع و پیشگیری از مشکلات زیست محیطی استان و به مدت سه سال، صبح امروز تبادل شد و امیدواریم با امضای آن، ارتباط تنگاتنگ فناورانه در محدوده مفاد مربوطه در اجرای فرامین مقام معظم رهبری و تحقق شعار سال جاری فراهم گردد.

وی در ادامه بیان کرد: دستیابی به اهداف کلان و توسعه همه جانبه، نگاه مترقی و تفکر توسعه یافته در شناخت کاوشگرانه و دانش بنیان محیط را یک ضرورت در شرایط کنونی و درادامه راه اندازی مرکز نوآوری های زیست محیطی و مشاغل سبز، کمک به توسعه و کسب و کارهای زیست محیطی، توانمند سازی و مشاوره ایده ها و استارت آپ ها در حوزه محیط زیست را از جمله اهداف مورد انتظار توافق نامه بوده و فراهم سازی بستر بهره برداری های فناورانه از توان و ظرفیت حوزه سرزمینی و  انجام پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی محیط زیست و نیز برگزاری همایش ها و رویداد های مشترک را از دیگر اهداف می باشد.

همتی همچنین گفت: بر اساس این توافق نامه، این اداره کل متعهد شده است وظیفه تسهیل گری در صدور مجوز های مورد نیاز زیست بوم به منظور ارائه خدمات زیست محیطی در چهار چوب قوانین و مقررات را عهده دار شود و  برای ساخت بزرگترین برج فناوری و نوآوری در شرق و شمال شرق کشور همکاری لازم را به عمل آورد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: ساماندهی برنامه های ویژه آینده پژوهی زیست محیطی استان و راه اندازی استارت آپ های مورد نیاز برای رفع مسائل و چالش های زیست محیطی و نیز فراهم سازی بستر انجام آزمایش های مورد نیاز زیست محیطی به عنوان آزمایشگاه مرجع با نظارت این اداره کل نیز از جمله تعهداتی است که طی این تفاهم نامه بر عهده مرکز نوآوری خیام گذاشته شده است.

همتی در ادامه تصریح کرد: تدوین طرح جامع راهبردی در جهت حفظ و بهره برداری پایدار از ژنوم محیط زیست استان، مشارکت در ارائه و اجرای برنامه های فناورانه در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی، مشارکت و همکاری لازم برای توسعه فناوری های دوستدار محیط زیست در نهاد ها، صنایع و سازمان های، ارائه خدمات مشورتی و ارزیابی ریسک و برندیگ محصولات محیط زیستی تحت نظارت اداره کل  از جمله مفاد این تفاهم نامه است.

انعقاد تفاهم نامه محیط زیست

همتی درخصوص فرایند اجرای موافقت نامه گفت:برای تحقق اهداف این موافقت نامه کمیته مشترکی از نمایندگان معرفی شده از این اداره کل و مرکز خیام تشکیل و مفاد مندرج و روند اجرایی شدن آنها را پیگیری میکنند.

علی اکبر حداد مدیر عامل و معاونت علمی مرکز زیست بوم نوآوری خیام نیز ضمن معرفی دستاوردهای علمی و بخش های مختلف مجموعه گفت: این مرکز به عنوان بزرگترین مرکز شتاب‌دهنده خودگردان شرق و شمال شرق کشور باعث مباهات و دلگرمی برای صنعت و تولید خواهد بود و امیدوار هستیم دیگر ارگانها و سازمانها و دستگاههای دولتی و غیر دولتی با همکاری خود از این دست آوردها بهره مند شوند.

علی اکبر حداد ادامه داد: این مرکز می تواند به عنوان مرجع رسیدگی به شبکه مسائل زیست محیطی ادارات و صنایع استان سهم بسزائی ایفا کند.

حداد در خاتمه اظهار کرد: لازم به ذکر است که زیست بوم نوآوری خیام ماحصل تلاش ۱۰ ساله برای توسعه فناوری ها و تبدیل ایده ها به کسب و کار با تلاش و نقش آفرینی مجموعه اندیشمندان و دانشگاهیان است و ۵ بخش در این زیست بوم شامل مراکز مشاوره، شتابدهی، مرکز صنعتی، کارگزاری، فرهنگی و فن آوری اطلاعات، خدمات خود را به ایده پردازان و تیم های فناور مستقر ارائه می‌کنند و بیش از ۴۵ دانش فنی در این مرکز بومی سازی شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها