موج
کدخبر : ۳۷۴۴۸۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-374486

حسین اسماعیلیان:

مدیرعامل شرکت آبفای مشهد اعلام کرد: در سال جاری وضعیت بارندگی ها در مشهد کاهش داشته و ذخایر سدهای تامین کننده آب مشهد نسبت به سال قبل کم شده و این شرایط در چند سال گذشته کم سابقه ببارندگی‌ها در مشهد نسبت به سال گذشته ۶۵ درصد کاهش داشته، امیدواریم کار به جیره‌بندی نرسدوده است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، حسین اسماعیلیان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد بیان کرد: بر اساس آمارهای موجود در ۲۳ روز گذشته از فروردین ماه سال جاری تقریبا افزایش قابل توجهی در مصرف آب در مشهد وجود داشته است.

حسین اسماعیلیان اظهار کرد: متاسفانه  در سال جاری وضعیت بارندگی ها کاهش داشته و وضعیت آب مشهد شرایط خاصی دارد و این شرایط در چند سال گذشته کم سابقه  بوده است.

وی افزود: بر اساس آمارها متوسط بارندگی خراسان رضوی تاکنون ۸۲ میلی‌متر بوده و میانگین بارندگی در شهر مشهد  با ۷۷ میلی‌متر نیز پایین‌تر از استان بوده است. این مقدار تقریبا حدود یک سوم بارندگی‌های سال گذشته و تقریبا ۶۵ درصد کمتر از سال گذشته بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد خاطرنشان کرد: همچنین میزان بارندگی‌ها در خراسان رضوی۶۳ درصد نسبت به سال گذشته و  ۴۳ درصد نسبت به دوره آماری بلند مدت کمتر بوده است. با این وجود مشهد در میزان بارندگی‌ها وضعیت حادتری نسبت به متوسط استان دارد.

وی در ادامه بیان کرد: بخش قابل توجهی از آب شرب مشهد از طریق سدها تامین می‌شود، بنابراین با توجه به بارندگی‌های خوبی که در دو سال گذشته  یعنی سال‌های ۹۷-۹۸ و ۹۸- ۹۹ صورت گرفته وضعیت ذخایر سدها بهتر شده است. اما درحال حاضر ذخایر سدهای تامین کننده آب مشهد روند کاهشی را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد و شاهد کاهش ۲۰ الی ۳۰ درصدی میانگین ذخیره آب در سدهای دوستی، ارداک و طرق هستیم. بخشی از آب مشهد نیز از طریق دو قنات تامین می‌شوند اما  آب موجود در آن‌ها نیز کاهش  ۶۵ درصدی را نشان می‌دهد.  به  طور کل می‌توان گفت کاهش بارندگی  تاثیر بیشتری  بر سفره‌های آب زیرزمینی گذاشته است.

اسماعیلیان با توجه به نزدیکی فصل تابستان گفت: امیدواریم با توجه به شرایط موجود کار به جیره‌بندی آب نرسد. با توجه به ذخایر بارندگی‌ها در سدها امید است با مدیریت مصرف نیازی  به این کار نباشد. این مساله متاثر از پارامترهای دیگری نیز هست. بیماری کرونا و روند آن نیز تاثیر زیادی بر  مصرف آب گذاشته است. برای مثال در سال گذشته مراکز اقامتی و گردشگری نیمه فعال بوده‌اند و اگر این مراکز فعال شوند و کرونا ادامه پیدا کند بر میزان مصرف آب تاثیرگذار است. همچنین گرمای هوا نیز بر میزان مصرف آب تاثیر می‌گذارد. در حال حاضر در روزهایی که در فروردین ماه پشت سر گذاشته‌ایم شرایط گرمتری  نسبت  به  مدت مشابه سال قبل داشته‌ایم .

وی تصریح کرد: بر اساس آمارهای موجود در ۲۳ روز گذشته از فروردین ماه سال جاری  تقریبا افزایش قابل توجهی در مصرف آب در مشهد وجود داشته است. مصرف آب در مشهد  ۲۴ درصد نسبت  به ۲۳ روز فروردین سال ۹۹ افزایش پیدا کرده است. بخشی از این مساله به دلیل کاهش بارندگی‌ها و گرمای هوا است. این مسائل باعث افزایش مصرف آب در مشهد شده است.

وی ادامه داد:  اما کمبود آب و وضعیت منابع آب در روستاها حادتر است زیرا منابع آب موجود در  روستاها منابع ناپایدارتری هستند و پیش‌بینی می‌شود تا در روستاها شرایط سخت‌تری وجود داشته  باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: در این زمینه برنامه‌هایی برای مشهد تعریف شده است و اقدامات لازم را متوقف نکرده‌ایم و در حوزه روستاها نیز برنامه اضطراری را تعریف کرده‌ایم و اولویت‌بندی بر روی  اقدامات اجرایی برای رفع مشکلات اضطراری ۷۲ روستا داشته‌ایم، در واقع عملکردی که اتفاق افتاد عملکرد چند برابری بوده است. همچنین در برنامه  سال جاری حفر ۱۵ حلقه چاه برای روستاها و  برنامه  اصلاح و توسعه شبکه آب‌رسانی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

اسماعیلیان تصریح کرد: علاوه بر این پیش‌بینی شده است در شرایط حادتر بخشی از آب روستایی از طریق تانکر تامین شود.  با این وجود شرایط  سختی برای مدیریت آب  شرب در تابستان امسال وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد:

وی با اشاره به سرانه مصرف آب در مشهد عنوان کرد: سرانه مصرف آب در کلان شهر مشهد در  مقایسه با  سایر شهرها عدد قابل قبولی است.  تقریبا به طور متوسط ۱۲۰ لیتر سرانه مصرف آب شرب خانگی  به ازای هر نفر در مشهد است. این میزان مصرف متناسب  با  شرایط اقلیمی مشهد نیست و باید تلاش شود این سرانه با حفظ و رعایت بهداشت  به ۷۰  لیترکاهش یابد. این مقدار سرانه آب به بهداشت مردم آسیبی وارد نمی‌کند به شرطی که استفاده درستی از آب صورت گیرد.

اسماعیلیان بیان کرد: ما در شرایطی که بیماری کرونا شیوع بیشتری پیدا کرده است از مردم نمی‌خواهیم آب مصرف  نکنند،  اما سخن ما این است که از هدر رفت  آب جلوگیری شود.  مردم همواره در سال های گذشته و در شرایط  سختی مانند سال ۹۷ همراه ما  بوده‌اند. این روند افزایش مصرف آب در  سال ۹۹ نیز به دلیل  کرونا  بوده است.

مدیرعامل شرکت آبفای مشهد با ابراز امیدواری ادامه داد: رعایت صرفه جویی در مصرف آب تنها مربوط  به فصل تابستان نیست  بلکه در تمام  فصول سال باید این صرفه جویی مد نظر گرفته شود.

حسین اسماعلیان در خاتمه تاکید کرد: در تابستان  از آنجایی که مصرف آب افزایش پیدا می‌کند مدیریت توزیع آب بسیار بر شرایط تامین آب تاثیرگذار است، البته این موضوع همراهی مردم را طلب می‌کند و همچنین سازمان آبفای مشهد با مجموعه برنامه ریزی‌هایی در دست اقدام تلاش می‌کند تا نیاز به جیره‌بندی در مشهد نشود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها