موج
کدخبر : ۳۷۴۰۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-374090

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان دامپزشکی کشور گفت: قایق‌ها و لنج‌هایی که برای ماهیگیری به دریا می‌روند بعضا گرفتار موج و طوفان سهمگین می‌شوند یا تورشان پاره می‌شود و مجبور می‌شوند صیدشان را رها کنند که قایق خود را نجات دهند و این ماهی‌ها را آب به ساحل می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، کامبیز رخشانی مهر مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان دامپزشکی کشور زوایای جدیدی از این تراژدی را باز کرد.

از نظر وی، چون همه این ماهیانی که تلف شده اند مربوط به یک نوع ماهی و به یک اندازه هستند نظریه بیماری در مورد آن‌ها منتفی است.

وی با احتمال بسیار زیاد و نزدیک به یقین معتقد است که این‌ها ماهی‌های صیادانی است که در دریا گرفتار طوفان و موج شده اند و صید‌های خود را رها کرده اند و آب و طوفان ماهی‌های بی‌جان را به ساحل آورده است.

رخشانی گفت: قایق‌ها و لنج‌هایی که برای ماهیگیری به دریا می‌روند بعضا گرفتار موج و طوفان سهمگین می‌شوند یا تورشان پاره می‌شود و مجبور می‌شوند صیدشان را رها کنند که قایق خود را نجات دهند و این ماهی‌ها را آب به ساحل می‌آورد.

وی در بیان استدلالی برای قوت بخشیدن به این نظریه می‌گوید: فساد در برخی از این ماهی‌ها شروع شده بود و این نشان میدهد که این ماهی‌ها قبلا صید شده بودند.

وی ادامه داد: زمانی که تلفاتی به این شکل گسترده، یک سایز، یک گونه، یک سن و یک وزن هستند درباره علت مرگ آن‌ها به بیماری یا مشکل محیطی مانند کشند قرمز مشکوک نمی‌شویم؛ چرا که اگر اینطور بود سایر ماهیان را هم درگیر می‌کرد.

این مقام مسئول افزود: صیادان معمولا با هدف اینکه چه نوع ماهی مثلا گربه ماهی ، یال اسبی و تن ماهی صید کنند در مناطق و اعماق اقدام به صید می‌کنند.

رخشانی مهر تصریح کرد:گربه ماهی حرام گوشت است و در داخل مصرف نمی‌شود، اما بازار خوب صادراتی دارد و به این دلیل صید این ماهیان هم زیاد شده است.

رخشانی مهر افزود: درعین حال نمونه برداری‌هایی هم از این ماهیان مرده انجام شده که اگر بیماری بوده باشد مشخص شود، اما احتمال آن واقعا واقعا کم است و مسئله رها شدن صید توسط صیادان تقریبا قطعی است.

وی در پایان گفت: مدیریت جمع آوری لاشه‌ها و دفن بهداشتی و تعیین تکلیف آن‌ها هم انجام شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها