موج
کدخبر : ۳۷۳۷۲۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-373721

محیط بان اداره کل محیط زیست استان یزد در حین گشت و کنترل در پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان، موفق به مشاهده مستقیم یک قلاده یوزپلنگ شد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، محیط بان اکبر جعفرپور موفق به مشاهده مستقیم یک قلاده یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش دره انجیر استان یزد شد.

محیط بان اکبر جعفرپور، در حین گشت و کنترل در پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان، موفق به مشاهده مستقیم یک قلاده یوزپلنگ شد که در حال تغذیه از لاشه کل وحشی بود. یوزپلنگ با شنیدن صدای موتورسیکلت، لاشه را رها و فرار کرد، فلذا امکان تصویربرداری از یوز در حال تغذیه، فراهم نشد و از لاشه کل و رد یوزپلنگ مزبور تصویربرداری شد.

خاطر نشان می سازد پناهگاه حیات وحش دره انجیر با وسعت حدود ۱۷۵۰۰۰ هکتار، با داشتن توپوگرافی خاص و منحصر به فرد، دره های با پوشش سطحی نرم و جمعیت مناسب و متنوع گونه های علفخوار ( بز وحشی، گوسفند وحشی، جبیر، خرگوش)؛ از مستعدترین و مهمترین زیستگاه های یوز استان محسوب می شود که محیط بانان منطقه، همواره، موفق به مشاهده مستقیم یوز و یا آثار و نمایه های این گونه می شوند.

اضافه می شود این منطقه، حلقه میانی و مهم کریدور مهاجرتی یوز، در حوزه ایران مرکزی است. به طوری که زیستگاه های این گونه در راستای شمالی جنوبی (از سیاه کوه اردکان تا کمکی بهاباد) و راستای شرقی غربی (تا پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس) را به هم پیوند می دهد.

توسعه فعالیتهای صنعتی و معدنی، احداث جاده، صدور پروانه چرای دام و هر گونه اقدامی که کیفیت زیستگاه های این منطقه و حواشی آن را کاهش دهد، زیست گونه های جانوری و بویژه گونه های رأس هرم غذایی نظیر یوز را با مخاطره مواجه خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها