موج
کدخبر : ۳۷۱۹۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-371981

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی یزد گفت: دولت برای آبیاری کم فشار و قطره ای در هر هکتار به ترتیب ۷۷ میلیون ریال و ۱۷۵ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می کند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان یزد، عباس حاجی حسینی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی یزد با تاکید بر اهمیت بهره وری آب در این حوزه گفت: دولت در سال زراعی۹۹-۹۸ برای افزایش تولید محصولات باغی و زراعی و گلخانه ای، ۴۴۰میلیارد ریال کمک بلاعوض برای اجرای طرح های آبیاری نوین به کشاورزان استان یزد پرداخت کرد.

وی افزود: این مبلغ تسهیلات در اجرای پنج هزار و ۱۵۰ هکتار سیستم آبیاری نوین هزینه شد و دولت برای آبیاری کم فشار و قطره ای در هر هکتار به ترتیب ۷۷ میلیون ریال و ۱۷۵ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می کند.
این مسئول با بیان اینکه اجرای آبیاری نوین میزان بهره وری آب را در بخش کشاورزی به میزان ۷۰ درصد افزایش می دهد، تصریح کرد: ۸۲ درصد آب استحصالی استان در بخش کشاورزی مصرف می شود، ازاینرو کشاورزان و تولید کنندگان با تغییر الگوی کشت از شیوه سنتی به نوین ، در مدیریت مطلوب مصرف بهینه آب عزم جدی داشته باشند.
وی کشت گیاهان کم آب خواه و تجهیز زمین های کشاورزی به سیستم آبیاری نوین (کم فشار و قطره ای) را مهمترین راهکار موثر در صرفه جویی آب دانست.
معاون سازمان جهاد کشاورزی یزد بیان کرد: از سال ۱۳۷۰ تاکنون برای استفاده و بهره وری بهتر از منابع آبی حدود ۳۱ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی به آبیاری نوین تجهیز شده است.
وی با اشاره به لزوم استفاده بهینه از آب در تولید محصول باغی و زراعی گفت: کشاورزان شهرستان ابرکوه تاکنون پنج هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی و باغ های این شهرستان را به روش آبیاری نوین تجهیز کردند.
حاجی حسینی تصریح کرد: در مجموع کشاورزان ابرکوه از این میزان آبیاری که انجام شد ، ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار آن مربوط به هفت سال گذشته است.
وی تاکید کرد: با توجه به محدودیت منابع آبی و استقبال کشاورزان در اجرای گسترش سیستم ها نوین آبیاری در حوزه کشاورزی، ابرکوه از لحاظ اجرای طرح های آبیاری نوین در میان ۱۰ شهرستان استان یزد در جایگاه نخست قرار دارد.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی یزد با تاکید بر اجرای طرح های آبیاری نوین، افزود: این استان با کسب رتبه ۱۵ ملی در اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار گامی مهم برای استفاده از ظرفیت منابع آب و خاک کسب کرد که فرایند آثار آن به زودی در جهش تولیدات کشاورزی آشکار می شود.
 
تولید ۱.۸ میلیون تن محصول کشاورزی و دامی توسط ۷۶هزار بهره بردار کشاورزی و دامداران
 
از ۱۱۴هزار هکتار اراضی قابل کشت یزد، ۳۲ هزار و ۳۵۴ هکتار (معادل ۲۹ درصد) زراعی و ۷۹ هزار و ۶۴۶ هکتار (معادل ۷۱ درصد) به کشت محصولات باغی و گلخانه ای اختصاص دارد و بخش عمده درآمد کشاورزان مربوط به باغبانی و کشت محصولاتی مانند پسته، انار، زردآلو، زعفران و گیاهان دارویی است.
 
۶۰۶ هزار تن محصول زراعی، ۲۵۵ هزار تن محصول باغی، ۵۵۰ هزار تن محصول گلخانه ای و ۳۹۲ هزار تن محصولات دامی در مجموع تولید یک میلیون و ۸۰۳ هزار تن محصول حاصل تلاش کشاورز ان و دامداران در تولید محصولات کشاورزی ، باغی ، گلخانه ای و دامی استان یزد است.
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها