موج
کدخبر : ۳۷۱۴۷۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-371472

معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور بیان کرد:

محمد علی فرهمند راد گفت: با توجه به کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته باید به دنبال مسائل جدید و راهکارهای تازه باشیم تا بتوانیم نیاز کشور و منطقه را از لحاظ کشت گندم و جو مورد نیاز تامین نمائیم.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محمد علی فرهمند راد معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور بیان کرد: ما سال آبی بسیار سختی را داشته ایم و چنانچه بخواهیم به خودکفائی در تولید گندم و جو برسیم نیاز به راهکارهای جدید و کشت فوق مکانیزه می باشد.

رییس سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور در اولین جلسه کمیته فنی در سال جدید با محوریت مبارزه با عوامل خسارت زای غلات(سن گندم) که با حضور رئیس بخش مرکزی، رئیس اداره تولیدات گیاهی،  مسئول حفظ نباتات شهرستان  و کارشناسان پهنه برگزار شد، افزود: با توجه به کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته و افزایش 1.5 تا 2 درجه ای دمای هوا نسبت به داده های آماری سال گذشته و خشکی دوست بودن آفت سن غلات،رصد و پایش مزارع غلات بصورت تک به تک انجام شده و مبارزه علیه این آفت انجام گیرد.

کشت گندم مکانیزه

محمد علی فرهمند راد  گفت: باید به دنبال مسائل جدید و راهکارهای تازه باشیم واگر به همان شیوه قبل عمل کنیم نتیجه ای متفاوت تر نخواهیم دید، بنابراین برنامه ریزی ها باید بگونه ای باشد که حداکثر کار آیی را داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد:غفلت از سن مادری غلات باعث کاهش تعداد پنجه های موثر گندم  و عدم جبران آن در زمان باقیمانده خواهد شد و با توجه به عدم بارندگی و گرم شدن سینوسی هوا طی روزهای آینده،مهلت زمان سمپاشی برای کنترل سن مادری کوتاه می باشد.

فرهمند راد یادآورشد: کارشناسان طی بازدیدها نسبت به توصیه جهت تغدیه گندم و مبارزه با شته و علف هرز اقدام کنند.

وی عنوان کرد: در سال جاری در شهرستان 11500 هکتار گندم آبی و17000 هکتار جوآبی در شهرستان نیشابور کشت شده که تقریبا 60 درصد این مزارع فراکشت و مابقی بعلت سرمای زود رس و خشکسالی از مرحله رشدی مناسبی برخوردار نمی باشد.

فرهمند راد تاکیدکرد:  تا کنون بیش از 850 هکتار از اراضی غلات علیه شته روسی و650 هکتار علیه علفهای هرز ومیزان 85 هکتار علیه سن مادری مبارزه شده است که این روند همچنان در روزهای آتی ادامه دارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها