موج
کدخبر : ۳۷۱۲۶۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-371265

علی دلگیر:

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی بیان کرد: دسترسی روستاهای استان خراسان رضوی به شبکه اینترنت بیشتر از میانگین کشوری است و در حال حاضر ۲ هزار و ۶۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار در این استان وجود دارد که بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را در خود جای داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، علی دلگیر مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی گفت: هم‌اینک ساکنان ۲ هزار و ۲۲۳ روستای این استان که ۸۶ درصد روستاهای دارای بیش از ۲۰ خانوار استان را شامل می شوند، زیرپوشش شبکه اینترنت هستند.

علی دلگیر افزود: خدمات تلفن همراه نیز هم‌اینک در ۸۶ درصد روستاهای خراسان رضوی برقرار است.

وی ادامه داد: همچنین ۹۸ درصد روستاهای این استان از خدمات تلفن ثابت در اماکن مسکونی و عمومی روستا برخوردارند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی به وضعیت مخابراتی آبادیهای استان نیز اشاره کرد و گفت: ۵۵ درصد روستاهای دارای کمتر از ۲۰ خانوار خراسان رضوی نیز که "آبادی" نامیده شده‌اند به شبکه اینترنت متصل شده‌ و ساکنان آنها از این خدمت بهره می‌برند.

وی افزود: ۶۸۵ آبادی در خراسان رضوی وجود دارد که ۳۷۰ آبادی از این تعداد تاکنون زیرپوشش شبکه اینترنت قرار گرفته‌اند.

دلگیر ادامه داد: دسترسی به اینترنت پرسرعت در روستاها و همچنین پایین بودن نرخ خدمات برای کاربران روستایی و سرویس‌دهندگان " شبکه ملی اطلاعات " در این مناطق از ویژگی شاخص خدمات به روستاییان در این استان محسوب می‌شود.

وی گفت: اتصال ۲۸۱ روستای خراسان رضوی به شبکه اینترنت از محل اعتبارات طرحهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ظرف یک سال اخیر صورت گرفته و پوشش شبکه ملی اطلاعات در ۱۴۵ روستای این استان نیز در حال اجراست.

شبکه های ارتباطی [کلیک و کشیدن برای جابجایی]

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی همچنین به محدودیت منابع و اعتبارات دولتی اشاره کرد و افزود: به همین علت اتصال روستاهای کمتر از ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات در تکالیف مصوب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی برنامه ششم توسعه قرار ندارد.

وی ادامه داد: با این حال طراحی فنی و جانمایی سایتهای مخابراتی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به گونه‌ای انجام می‌شود که بیشترین تعداد آبادیهای اطراف نیز زیرپوشش قرار گرفته و از خدمات شبکه اینترنت برخوردار شوند.

  حسن اروجی، مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی نیز گفت: در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد روستاهای این استان دارای شبکه ارتباطی اعم از همراه اول ، تلفن ثابت و اینترنت هستند.

مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی افزود: شبکه ارتباط همراه اول بیش از ۹۰ درصد روستاهای استان را دربر می‌گیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲ هزار و ۸۲۴ روستا در استان خراسان رضوی دارای شبکه ارتباط مخابراتی هستند.

مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی گفت: بیش از هزار و ۷۰۰ سایت BTS در این استان دایر است که حدود پنج هزار تجهیزات مختلف بر روی آنها نصب شده است.

وی با بیان اینکه ایجاد ارتباط مخابراتی در روستاها از اولویت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، افزود: در زمینه تلفن ثابت در روستاهای خراسان رضوی هیچ مشکلی وجود ندارد و اختلالات مرتبط با آنتن دهی در برخی روستاهای استان نیز مقطعی است.

حمید رضا روحبخش، مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری خراسان رضوی هم گفت: سامانه ارتباطی شبکه دولت در این استان با چهار هزار و ۲۰۰ کاربر در دستگاه‌های اداری و اجرایی، بزرگترین سامانه در بین استانهای کشور است.

وی افزود: در حال حاضر همه مکاتبات بین دوایر مختلف دولتی شامل دهیاریها، فرمانداریها، ادارات کل و تمامی ادارات استان با استانداری به صورت الکترونیکی است و در این بستر روزانه حدود ۳۰ هزار نامه الکترونیکی میان دستگاه های اداری استان جابه‌جا می شود.

مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه نمابر تقریبا از ارتباطات بین دستگاهی استان حذف شده است، ادامه داد: مطابق سیاستگذاری‌های صورت گرفته فرایندهای دستگاه‌های اجرایی باید الکترونیکی شده و در بستر مجازی به مردم ارائه شود.

مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری خراسان رضوی گفت: در این چارچوب ارتباطات استانداری با فرمانداریها نیز ازطریق فیبر نوری انجام می‌شود و فرایندهای دفاتر ستادی استانداری، الکترونیکی شده و امکان دریافت مکاتبات مردمی از طریق سایت استانداری نیز فراهم شده است.

یک  میلیون و ۷۳۰ هزار و ۴۶۷ نفر معادل ۲۷ درصد جمعیت خراسان رضوی در قالب ۵۱۵ هزار و ۹۱۹ خانوار در روستاهای این استان سکونت دارند.

خراسان رضوی شامل ۳۳ شهرستان، ۸۱ شهر، ۷۹ بخش، ۱۷۵ دهستان و سه هزار و ۲۸۱ روستا است. تاکنون تشکیلات "دهیاری" در ۲ هزار و ۴۳۴ روستای خراسان رضوی تاسیس شده است.

هم اکنون بیش از چهار میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک تلفن همراه اول و بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک تلفن ثابت در استان خراسان رضوی از خدمات مخابرات بهره مند هستند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها