موج
کدخبر : ۳۶۹۵۵۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369551

معاون خدمات شهری شهرداری قم از ساخت و احیاء 450 کیلومتر باغچه طولی در قم خبرداد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، سیدامیر سامع در جلسه شورای معاونین شهرداری قم با ارائه گزارشی از خدمات صورت گرفته در بخش خدمات شهری و فضای سبز، اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌ها در این حوزه براساس یک برنامه پنج ساله تنظیم و هدف‌گذاری و با یک ساختار جدید امور پیش رفت.

معاون خدمات شهری شهرداری قم با قدردانی از شهردار قم، معاونان و شهرداران مناطق بابت همراهی‌ها و تعیین سیاست‌ها در توسعه فضای سبز، بیان کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته بخشی از اقدامات از جمله خرید و کاشت درخت، توسعه شبکه‌های آبرسانی و ایجاد منابع آب، ایمن‌سازی آبنماها و روشنایی‌های شهری، اسباب‌بازی‌ها و ایمن‌سازی آنها به صورت متمرکز از مرکز دنبال شد.

سامع با بیان اینکه در اجرای طرح های فضای سبز تلاش شد مبنای تمام مباحث در سازمان پارک‌ها علمی باشد، گفت: یکی از این اقدامات اجرای طرح جامع گونه‌های مناسب اقلیم شهر قم بود که با همکاری متخصصان منابع طبیعی و شهرداری تمام گونه‌ها موجود با توجه به اقلیم طبیعی قم بررسی و توسعه فضای سبز بر این مبنا انجام شد.

وی به طرح جامع منابع شبکه انتقال آب و پساب بود اشاره کرد و افزود: این طرح نیز از سال ۹۶ آغاز شد و مراحل آن در سازمان شهرداری‌های کشور نیز به تصویب رسید و براین اساس در حال حاضر شهر قم دارای برنامه ۱۰ ساله است تا امور آب و پساب را دنبال کند.

معاون خدمات شهری شهرداری قم افزود: هر پروژه‌ای از سال ۹۸ در زمینه‌های مختلف از جمله حفر چاه‌های جدید، مخازن و خطوط لوله ایجاد می‌شود براساس این طرح است و حتی برخی از اینها دارای اعتبار ملی هستند.

سامع همچنین از تدوین شناسنامه باغ‌های قم خبرداد و گفت: سعی شد کمترین تغییرکاربری را در باغات داشته و کمترین خسارت را در این حوزه داشته باشیم.

وی افزود: ایجاد باغچه‌های طولی به عنوان یکی از راهبردهای فضای سبز نیز دنبال و در پی اجرای آن ۴۵۰ کیلومتر ایجاد و احیای باغچه‌های قدیم داشتیم.

معاون خدمات شهری شهرداری قم بیان کرد: در حوزه منابع آب نیز تفاهم نامه خوبی با آب منطقه‌ای تنظیم و مجوز ۱۳ چاه جدید گرفته شد که هفت حلقه آن احداث شده است.

سامع با بیان اینکه برای اجرای تمام امور در بخش خدمات شهری ساختار ایجاد شد، افزود: با ایجاد این ساختارها که با هدف توسعه فضای سبز، نگهداری و بهره‌وری بیشتر انجام شد، رسیدگی امور به صورت روزانه و سیستمی است.

وی همچنین با اشاره به تالیف و رونمایی پنچ جلد کتاب تخصصی در حوزه فضای سبز و باغات شهری قم، بیان کرد: هدفگذاری ما تدوین ۲۰ جلد است که امیدواریم این مهم نیز در کمترین زمان ممکن محقق شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها