موج
کدخبر : ۳۶۹۵۴۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369544

جعفر عبدالملکی:

مدیرکل صدا و سیما مرکز کردستان گفت: حرکت دشمن در فضای مجازی برای القای تبعیض ذهن جوانان و نوجوانان، ایجاد احساس محرومیت و ناامنی، بی‌اعتماد کردن مردم نسبت به حاکمیت و ایجاد ناامیدی بین مردم است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، جعفر عبدالملکی ظهر امروز در نشست هم اندیشی علما و روحانیون با موضوع سواد رسانه‌ای که به همت اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان برگزار شد، اظهار کرد: سواد رسانه‌ای دانش و معارف جدید رسانه‌ای است و از حوزه‌های موثر در تعمیق این دانش، بصیرت و مهارت رسانه‌ای ماموستاها و روحانیون هستند.

مدیرکل صدا وسیما مرکز کردستان با اشاره به اینکه، براساس نظرسنجی‌های صدا و سیما، علیرغم شیطنت‌ها و دسیسه‌های دشمنان برای کمرنگ کردن نقش روحانیون اما روحانیون همچنان جزو گروه‌های مرجع جامعه به شمار می‌روند، افزود: روحانیون با منبر و تریبونی که در اختیار دارند می‌توانند برای تبیین دانش رسانه‌ای کمک کنند.

وی یادآور شد: فضای مجازی و رسانه‌های نوظهور خود را به جامعه تحمیل کرده‌اند و تکثر و تعدد شبکه‌های اجتماعی که روز به روز در حال افزایش است قابل احصاء نیست.

مدیرکل صدا و سیما مرکز کردستان اعلام کرد: ما روزانه در معرض پیام‌های رسانه‌ای هستیم و اینجاست که بحث سواد رسانه‌ای معنی می‌یابد و فرد باید بداند که چگونه در برابر این هجمه رسانه‌ای زندگی کند تا تحت تاثیر القائات و تشویش‌ها قرار نگیرد بنابراین در سواد رسانه‌ای میزان خوراک رسانه‌ای و شکل و اندازه آن باید مشخص باشد.

عبدالملکی با بیان اینکه همگام با تکامل جامعه، رسانه‌ها نیز سیر تکاملی پیدا کرده‌اند، افزود: از صدر اسلام تاکنون سواد رسانه‌ای وجود داشته اما امروز فضای مجازی معادلات را برهم زده و این فضای توده‌ای و این انبوده قابل رویت و قابل احصا نیست و فضای مجازی بر جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان سیطره یافته است.

وی خاطرنشان کرد: امروزه جوانان و نوجوانان به لحاظ سواد رسانه‌ای از والدین پیشی گرفته‌اند که این امر باعث دچار فاصله، تاخر و شکاف شده بین والدین و بزرگترها با نوجوانان و جوانان شده است.

وی عنوان کرد: استفاده بالا از فضای مجازی در واقع یک خطر جدی محسوب می‌شود و فرد بدون اینکه خودش متوجه شود ذهنیات، حوزه  شناختی و ادراکی ممکن است در مسیر دشمن قرار گیرد و کنترل آن از دست ما خارج شود.

مدیرکل صدا و سیما مرکز کردستان یادآور شد: باید در فضای مجازی فعالیت‌های جدی داشته باشیم و همه دستگاههای فرهنگی باید صدا و سیما را همراهی کنند چراکه فضای مجازی نقطه رخنه و نفوذ دشمن است و باید سیاستگذاری درستی در این راستا انجام گیرد.

عبدالملکی خودآگاهی را عامل موثری در افزایش دانش رسانه‌ای خواند و گفت: با توجه به اینکه بحث قومیت در کردستان وجود دارد و این استان مرزی محل و بهانه سوءاستفاده دشمنان است بنابراین ابزار دشمن فضای مجازی و ماهواره است تا بتواند اهداف خود برسد و باید با خودآگاهی و افزایش دانش رسانه‌ای مانع رسیدن دشمن به اهداف شد.

وی اضافه کرد: اکنون سواد رسانه‌ای اثرگذار نیست و باید دانش رسانه‌ای مورد توجه باشد چرا که اگر کسی دانش رسانه‌ای نداشته باشد دیگر نمی‌تواند اثرگذار باشد.

وی بیان کرد: در جنگ نرم که محصول استعمار فرانو است دگرگونی باورها، ارزش‌ها و سبک زندگی هدف دشمن است که با استفاده از ابزار رسانه ورود و ذائقه و سبک زندگی مردم را دستخوش تغییرات کرده‌اند.

مدیرکل صدا و سیما مرکز کردستان اعلام کرد: بی‌شک ثروت‌های نظام سلطه پشت فضای مجازی محسوس است و باید به جوانان، مردم به ویژه به روحانیون هشدار داد چرا که حرکت دشمن در فضای مجازی برای القای تبعیض ذهن جوانان و نوجوانان، ایجاد احساس محرومیت و ناامنی، بی‌اعتماد کردن مردم نسبت به حاکمیت و ایجاد ناامیدی بین مردم است و در این راستا باید خود را به روز نگه داریم و دانش رسانه‌ای خود را افزایش دهیم.

عبدالملکی با اشاره به اینکه متاسفانه در کردستان سیاستگذاری مشخصی در حوزه فضای رسانه نداریم، خاطرنشان کرد: این امر نقطه ضعف ما محسوب می‌شود و باید در این راستا اهتمام ویژه داشته باشیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها