موج
کدخبر : ۳۶۹۴۸۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369489

بهلول تکلوی:

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: شهروندان استان با توجه به فرارسیدن عید نوروز ماهی قرمز شب را از مراکز فروش مجاز و بهداشتی تهیه کنند.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، بهلول تکلوی ، مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: با توجه به فرا رسیدن عید سعید نوروز و شروع فعالیت های نوروزی و خرید هزاران قطعه ماهی قرمز جهت زینت سفره های هفت سین با توجه به اینکه برخی از بیماری های مشترک از جمله برخی بیماری های پوستی و گوارشی در انسان از طریق تماس مستقیم با ماهیان زینتی و قرمز منتقل می شود حتی المقدور شهروندان ماهی قرمز شب عید خود را از فروشگاهها و مراکز عرضه بهداشتی و معتبر تهیه و از خرید آن از فروشندگان دوره گرد و دست فروشان و فروشندگانی که ماهیان قرمز را به صورت متراکم و در شرایط نامناسب بهداشتی ، عرضه می کنند خودداری نمایند. 

وی افزود: مراکز فروش مجاز و بهداشتی مکان های مسقفی هستند که دارای مجوز فروش ماهیان زینتی و قرمز بوده و دارای لوازم شستشو و ضد عفونی مناسب و همچنین به شهروندان توصیه شده است به هنگام تعویض آب ماهی قرمز و تماس با ظروف و لوازم نگهداری آن حتماً از دستکش استفاده کرده و با رعایت بهداشت فردی کودکان خود را از دست زدن و بازی کردن با ماهی بازدارند زیرا ممکن است عوامل بیماریزای احتمالی را به چشم و دهان خود منتقل کنند.

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل بیان کرد: براساس آخرین مطالعات علمی ، خود ماهی قرمز عامل انتقال ویروس کرونا نیست ولی به صورت مکانیکی و ثانویه و از طریق تماس ممکن است باعث انتقال بیماری کرونا شود که رعایت موارد بهداشتی و شستشوی دست ها با آب و صابون ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

تکلوی افزود: شهروندان می توانند برای ضد عفونی ظروف نگهداری ماهی از محلول نمک طعام 3 درصد یا پرمنگنات پتاسیم یا پرکلرین و یا بتادین استفاده کرده و حتماً آب تعویض ماهی را جهت جلوگیری از آلودگی زیست محیطی مستقیماً در چاه فاضلاب تخلیه کرده و از ریختن آن در معابر عمومی و یا باغچه خودداری کنند.

وی همچنین گفت: در روز طبیعت افراد باید از رها سازی ماهی قرمز در رودخانه ها و منابع آب های طبیعی امتناع کرده و حتماً آنها را در محل های مناسبی که توسط شهرداری های استان مشخص می شود رها سازی کنند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها