موج
کدخبر : ۳۶۹۰۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369036

امین قصمی:

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: با کاهش شدید بارندگی در سال زراعی 1400-1399 باعث افت شدید آب در پشت سدها و منابع زیر زمینی هرمزگان شده است.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، امین قصمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: ظرفیت آب شیرین کن ها برای تامین آب هرمزگان در شرایط بحران آبی و خشکسالی به ویژه تابستان پیش رو قابل لمس تر است.

وی خاطر نشان کرد: شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با اجرای پروژه های نمک زدایی توانست بخشی از مشکلات تامین آب در مناطق دارای تنش آبی را مرتفع کند.

قصمی افزود: بارش امسال نسبت به متوسط سال قبل 95 درصد کاهش پیدا کرده است. 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان بیان کرد: با کاهش شدید بارندگی در سال زراعی 1400-1399 زمزمه های کاهش شدید آب منابع زیر زمینی به گوش می رسد و در این شرایط آنچه مورد توجه قرار می گیرد ظرفیت آب شیرین کن ها و نمک زدایی آب دریا است که طی سالیان اخیر در هرمزگان و به ویژه مرکز استان ایجاد شده است.

وی با اشاره به تعداد آب شیرین کن های هرمزگان افزود: هرمزگان تا سال 92 از ظرفیت 20 سایت آب شیرین کن با حجم شیرین سازی 15 میلیون متر مکعب بهره می برد که این ظرفیت در سال 99 به 47 سایت با ظرفیت شیرین سازی 90 میلیون متر مکعب در سال رسیده است.

قصمی ابراز داشت: وجود دو آب شیرین کن بزرگ در مرکز استان اتفاق خوبی برای رفع کمبود آب هرمزگان به شمار می رود که ضمن ظرفیت سازی جدید، باعث خواهد شد میزان برداشت آب از منابع شرق استان نیز کاهش یابد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان اظهار داشت: در شرق هرمزگان و برای تامین نیاز آبی میناب عملیات انتقال آب از سد سرنی آغاز شده که با بهره برداری از این پروژه، استحصال آب زیر زمینی از دشت میناب به حداقل ممکن خواهد رسید و نیاز آبی مردم میناب بجای منابع زیر زمینی از منابع سطحی سد سرنی تامین خواهد شد.

وی عنوان کرد: با وارد مدار شدن ظرفیت کامل آب شیرین کن یکصد هزار متر مکعبی، ظرفیت برداشت آب از سد میناب کاهش و این ظرفیت برای کشاورزی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

قصمی تصریح کرد: با بهره برداری از طرح انتقال آب سد سرنی به میناب، برداشت آب از منابع زیر زمینی برای تامین آبی شهر میناب به حداقل ممکن کاهش خواهد یافت. 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با اشاره به تنش های آبی در غرب هرمزگان افزود: برای تامین آب بستک و پارسیان، احداث آب شیرین کن در دستور کار است که کمبود آب این مناطق را مرتفع می کند.

وی اذعان کرد: نگرانی هایی در بحث کمبود آب در شرق هرمزگان بویژه سیریک طی ماه های گذشته وجود داشته که اقدامات لازم برای تامین نیاز ابی روستاها و شهر سیریک در دستورکار آبفا هرمزگان قرار گرفته است.

قصمی ابراز امیدواری کرد وگفت: تا پایان سال آینده در فاز اول پروژه آبرسانی تا کوهستک به پایان برسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با اشاره به اینکه دغدغه اصلی آبفا آبرسانی به روستاهاست، افزود: شرکت آب و فاضلاب برای همه مناطق استان برنامه ریزی کرده و با توجه به منابع مالی، پروژه های آبرسانی جدید تعریف و اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه تابستان پیش رو، تابستان بی دغدغه ای برای آب و فاضلاب نخواهد بود، ابراز امیدواری کرد، با دعوت مردم به مصرف بهینه بتوانیم از این شرایط سخت گذر کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها