موج
کدخبر : ۳۶۸۷۱۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-368716

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی مازندران – نوشهر خبر داد:

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – نوشهر گفت: امسال 238 درصد افزایش آتش سوزی در عرصه های جنگلی غرب مازندران را داشتیم و این نشان می دهد هنوز برخی مسائل در زمینه فرهنگ حضور در منابع طبیعی با مشکل مواجه هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، سرهنگ مهدی عسگری در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت هفته منابع طبیعی و با شعار «همه با هم جهاد برای حفاظت از منابع طبیعی» در محل این اداره کل برگزار شد، اظهار داشت:  قاچاق چوب در گذشته با کامیون انجام می شد و به مرور به وانت و نیسان رسید ولی در یکی دو سال اخیر قاچاق چوب با خودروهای سواری انجام می شود و چوب های قاچاق در صندوق عقب و زیر صندلی ها جاسازی می شود و این موضوع نشان می دهد آیتم هایی وجود دارد که این پدیده شوم و زشت همچنان انجام می شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته 284 فقره توقیف قاچاق چوب داشتیم و در همین راستا 188 متر مکعب چوب قاچاق کشف و ضبط شده است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی مازندران – نوشهر با تأکید بر اینکه همه باید در زمینه مبارزه با قاچاق چوب کمک کنیم، گفت: جنگل های هیرکانی را ثبت جهانی کردیم و کشور همسایه در حال گسترش این موضوع است ولی اینجا همچنان جنگل های ما به نحوی مورد تعرض قرار می گیرد و عرصه های آن کم می شود.

وی بیان کرد: تعداد 270 روستا در غرب مازندران وجود دارد که در مجاورت یا محاط جنگل قرار دارند که به منابع طبیعی دسترسی دارند ولی لازم است تا همه دست به دست یکدیگر بدهیم و کمک کنیم تا این مشکل و معضل حل شود.

عسگری با اشاره به اینکه حضور در عرصه های منابع طبیعی برای خودش فرهنگی دارد و باید آداب برخورد با منابع طبیعی را یاد بگیریم، تصریح کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا، شاهد کاهش شدید حضور مسافران و گردشگران در استان های شمالی بودیم ولی با این حال امسال 238 درصد افزایش آتش سوزی در عرصه های جنگلی را داشتیم و این نشان می دهد هنوز برخی مسائل در زمینه فرهنگ حضور در منابع طبیعی با مشکل مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه بالای90 درصد این آتش سوزی ها در عرصه های جنگلی عامل انسانی دارد، عنوان کرد: امسال 41 فقره آتش سوزی در 53.5 هکتار داشتیم که این رقم در سال گذشته در 19 فقره با سطح 15.5هکتار بوده است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی مازندران – نوشهر با اشاره به اینکه امسال در زمینه اجرای احکام 44 درصد افزایش احکام قضایی داشتیم، افزود: امسال 67 فقره در 37 هکتار اجرای احکام داشتیم و این رقم در سال گذشته 36 فقره بوده است.

وی اظهار داشت: یکی از مأموریت های یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری، اجرای تبصره یک ماده 55 است که ما در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – نوشهر 85 درصد افزایش داشتیم یعنی در سال گذشته 138 فقره داشتیم که این رقم امسال به 307 فقره در 81.5 هکتار رسید و از وقوع جرم در منابع طبیعی پیشگیری کردیم.

عسگری با اشاره به اینکه در بحث قاچاق چوب حذف انگیزه های جرم بسیار مهم است، گفت: یکی از این انگیزه ها، دپوهای چوب است و مثل قارچ در حال زیاد شدن است بدون اینکه اداره مربوطه استعلامات لازم را از منابع طبیعی بگیرد بدون هماهنگی مجوزها صادر می شود و این جای گِلِه گذاری وجود دارد.

وی در پایان تصریح کرد: در زمینه دستگیری و توقیف نیز امسال 275 نفر را در حوزه جرائم منابع طبیعی دستگیر کردیم که در همین راستا تعداد 258 دستگاه خودروی حمل قاچاق چوب نیز توقیف شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها