موج
کدخبر : ۳۶۸۶۶۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-368664

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم از آگاهی 90 درصدی شهروندان، نسبت به تفکیک پسماند خبرداد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، سید عبدالله میرابراهیمی با اشاره به اهمیت تفکیک زباله از مبداء اظهار داشت: ذخیره سازی و پردازش زباله، هزینه هنگفتی در مدیریت پسماند دارد و در این میان فرآیند تفکیک به ویژه از مبداء، هزینه‌های ذخیره‌سازی و پردازش پسماند را کاهش می‌دهد.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم افزود: شهروندان با تفکیک پسماند در مبدا، بیشترین مشارکت را در مدیریت پسماند دارند، خوشبختانه بیش از ۹۰ درصد از شهروندان، نسبت به تفکیک پسماند آگاهی دارند و پسماند خشک و تر را به خوبی می‌شناسند.

میرابراهیمی تصریح کرد: رسانه‌ها و متولیان در این باره به خوبی فرهنگ‌سازی کرده‌اند و در مدیریت پسماند در قالب فیلم و طنز و شعر و آثار هنری و فرهنگی، کارهای ارزشمندی انجام شده است.

وی بیان کرد: شهروندان باید برای تفکیک پسماندهای تر و خشک از کیسه‌های جداگانه در منزل استفاده کنند و پسماند خشک را جدا بگذارند، این کار به مدیریت پسماند کمک زیادی می‌کند.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم عنوان کرد: پسماندهای خشک، ارزش اقتصادی بیشتری دارند و برای گندزدایی و بازیافت، وقت و هزینه کمتری نیاز است و در این باره باید تلاش بیشتری صورت بگیرد تا بتوانیم بازدهی خوبی در پسماند خشک به نفع محیط زیست شهری داشته باشیم.

میرابراهیمی خاطرنشان کرد: نگهداری پسماندهای غذایی که شیرابه دارند بسیار سخت و دشوار است و حجم بیشتری می‌گیرد. تفکیک و آبگیری پسماند بسیار در بهبود فرایندها موثر است.

وی گفت: بخش بعدی، کم حجم سازی پسماند است و باید زباله را رطوبت گیری کرده و به قطعات کوچک تبدیل کنیم، رطوبت‌گیری موجب کاهش شیرابه می‌شود.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم افزود: شیرابه خطرناک‌ترین قسمت در مدیریت پسماند است و موجب آلودگی آب های زیرزمینی می‌شود، همچنین در جمع‌آوری زباله خلل ایجاد می‌کند و اگر جداسازی شود، کمترین خطر را دارد.

میرابراهیمی تصریح کرد: وقتی شیرابه چندین ساعت در کیسه باقی بماند، بوی مشمئز کننده‌ای ایجاد می‌کند و زمان انتقال، باعث آلودگی منزل و معابر می‌شود.

وی اظهار داشت: همچنین این شیرابه‌ها بار آلودگی بالایی دارد و حتی می‌تواند جان حیوانات را به خطر بیندازد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها