موج
کدخبر : ۳۶۸۶۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-368657

شهردار قم با صدور پیامی فرارسیدن ۱۵ اسفند ماه، روز درختکاری و هفته منابع طبیعی را تبریک گفت.

به گزارش خبرگزاری موج قم، متن پیام سید مرتضی سقائیان نژاد به شرح زیر است:

بسمه تعالی

احترام به طبیعت و درخت به نوعی نشان دهنده سطح آگاهی، عمق بینش و فرهنگ بالاست. درخت این تجلی لطف الهی، نقش‌های مهمی در تامین امنیت طبیعت و حیات بشری دارد. شکوفه ها نوید بخش بهارهستند و نشان می دهند که انسان هم تا زنده است می بایست شروعی دوباره را رقم زند و از طبیعت بیاموزد.

مشارکت حداکثری در کاشت درخت موجب کاهش آلودگی هوا، افزایش فضای سبز و زیباسازی محیطی می‌گردد و این نکته باید یادآور شود که ترویج فرهنگ حفظ و نگهداری درخت از کاشت نهال مهم‌تر است.

درختکاری در ایران پیشینه‌ای تاریخی دارد و با گذر زمان و صنعتی شدن هرچه بیشتر جوامع بشری، نه تنها نقش درختان و فضای سبز کمتر نشده بلکه ضرورت وجودش مضاعف گردیده است. انسان با کاشت هر نهال، برگ سبزی به طبیعت هدیه داده و به پیشواز بهار می‌رود.

کاشت و نگهداری درخت، بیمه‌ی عمر زندگی و نشانه‌ی احترام به محیط زیست است.

درخت این نعمت الهی و حلقه مهم و واسط برای تداوم حیات چرخه‌ی طبیعت، نه تنها کتاب بلکه کتابخانه‌ای برای شناخت و دانشگاهی برای تامل است و در دسترس بودن نعمت‌ها نباید منجر به عادی شدن فهم و برداشت از حضور آنان گردد و تعقل مستمر نسبت به حضور انواع نعمت‌ها موجب ارتقاء معرفت خواهد شد و تامل در خلقت درخت، تدبر در شناخت خالق بوده و تدریسی عملی برای زیباشناسی آفرینش است و این شعر زیبا تداعی می‌گردد که “برگ درختان سبز در نظر هوشیار هر ورقش دفتریست معرفت کردگار”

درخت نعمتی چند منظوره، درس آموز و بی ادعاست و زیبایی، شادی، سرسبزی، آسایش، رفاه، صفا، پاکی و طراوت و بخشندگی پیوست حضورش است و حتی تصور دنیایی بدون درخت با طبع لطیف انسانی سازگار نیست. گرچه ساکت است اما این نعمت استوار، آرامش بخش و مفید؛ پندهای متعددی دارد و علاوه بر فواید ظاهریش، باطنش مملو از نکات اخلاقی و تربیتی است و طریقتی برای دقت درمعرفت به حقیقت به شمار می‌آید.

این مبدل طبیعی برای تداوم زندگی سالم و پاک نه تنها فضای بصری را زیبا جلوه می‌دهد بلکه نقش مهمی درتلطیف هوا، تنظیف فضا، تالیف صفا و تصنیف صبا دارد.

کمبود و فقدان درختان، تخریب و نابودی جنگل‌ها، مرگ خاموش زندگی و تیشه ای به ریشه تداوم حیات است و در آموزه‌های دینی تاکید زیادی برای درختکاری و حفظ آنان شده و این عمل خیر در زمره‌ی صالحات و باقیات جای گرفته است.

اینجانب ضمن تبریک پانزدهم اسفند روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی؛ ضمن دعوت از آحاد شهروندان گرامی جهت پیوستن به پویش درخت دوستی بنشانیم، امیدوارم با شکوفا شدن طبیعت، شاهد شکوفه‌های آمین و استجابت بر شاخه شاخه های دعاهای شما همشهریان عزیز باشم.

سید مرتضی سقائیان‌نژاد

شهردار قم

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها