موج
کدخبر : ۳۶۸۱۸۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-368183

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی گفت: ایران برای انجام وظیفه اسلامی خود منتظر دیگران نمی‌ماند.

به گزارش خبرگزاری موج قم، آیت الله سید محمدعلی آل هاشم روز دوشنبه درهمایش بین المللی « قره باغ ۱۷ ربیع، گفتمان برتر» درسالن امین مرکز مدیریت حوزه علمیه قم،با بیان اینکه همواره جمهوری اسلامی از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان دفاع کرده است، اظهار داشت: از همان روز نخست جنگ در قره باغ، جمهوری اسلامی و رهبری حکیم نظام اسلامی با تکیه بر اصول ثابت این نظام و بر مبنای منطق فکری امامین انقلاب از حق حاکمیت جمهوری آذربایجان دفاع کرده‌است.

وی با تاکید بر اینکه گفتمان ۱۷ ربیع رهبر معظم انقلاب پیرامون جنگ قره باغ، عمری به اندازه انقلاب اسلامی دارد گفت: رهبر معظم انقلاب پس از مشاهده تغییرات میدان جنگ این مواضع را نگرفته اند بلکه ۳۰ سال است که مواضع ایشان در حوزه قره باغ، تاکید بر آزادی مناطق اشغالی و دفاع از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان بوده‌است.

وی گفت: بیانیه‌های رهبر معظم انقلاب، مراجع تقلید و بزرگان حوزه علمیه درزمان جنگ قره باغ در حمایت از جمهوری آذربایجان نشان داد که موضع ایران در حمایت از این کشور بر اساس اصول اسلامی است.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۲ و در جمع مردم تبریز گفت: معظم له درآن سال نسبت به ظلم به مردم قره باغ موضع خود را به صورت شفاف اعلام کردند که نشان از سیاست اصولی و دائمی جمهوری اسلامی دراین موضوع است.

آل هاشم، ادامه داد:  امام راحل و مقام معظم رهبری در طول ۴۲ سال اخیر همواره مسائل مسلمانان مناطق مختلف جهان از جمله کشمیر، بوسنی و هرزگویین، فلسطین، بحرین و قره باغ و سایر مناطق را با حساسیت پیگیری و اعلام موضع شفاف داشته‌اند.

وی تصریح کرد: پنج اصل در بیانات مقام معظم رهبری در ۱۷ ربیع امسال پیرامون موضوع قره باغ وجود دارد که این مواضع در ادامه مواضع سال‌های گذشته ایشان بود که تدوین این اصول ضروری است.

درگیری‌های نظامی نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ و مناطق اشغالی اطراف آن، از ششم مهر ماه سال جاری(۲۷ سپتامبر) آغاز شد و در نهایت این درگیری با وساطت روسیه و امضای توافق نامه سه جانبه میان جمهوری های آذربایجان، ارمنستان و روسیه این جنگ به پایان رسید که نتیجه آن آزادسازی منطقه قره باغ و مناطق اشغالی اطرف آن از ارمنستان بود. رهبر معظم انقلاب در طول جنگ رهنمودهایی برای پایان این جنگ در ۱۷ ربیع طی سخنرانی ارائه دادند که این همایش برای تبیین این رهنمودها برگزار شده است.

در این همایش رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه "سرزمین‌های آذربایجان باید آزاد شود"، "امنیت ارامنه آن سرزمین باید محفوظ بماند"، "دو طرف به مرزهای بین‌المللی کشورها تجاوز نکنند" و "اگر تروریست‌ها نزدیک مرز ایران بیایند، برخورد قاطع می‌کنیم"، بررسی و تبیین می شود.

رهبر معظم انقلاب، این محورها را برای حل بحران قره باغ در سخنرانی ۱۷ ربیع‌الاول سال جاری برای پایان دادن به درگیری‌های خونین و حل قطعی مساله قره باغ بیان کردند.

در این همایش شخصیت‌های برجسته عملی و دینی ایران، جمهوری آذربایجان و منطقه قفقاز، ترکیه، اوکراین، روسیه و بلاروس حضور دارند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها