موج
کدخبر : ۳۶۷۲۴۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-367240

رئیس دانشگاه معارف قم از فعالیت 52 درصدی دانشجویان دانشگاه معارف قم در تشکل های جهادی خبرداد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، حجت الاسلام روح الله شاکری زواردهی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: فعالیت این دانشجویان از مشارکت در تهیه بسته‌های فرهنگی تا حضور در آرامستان‌ها برای تغسیل و تدفین متوفیان کرونایی را شامل می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه این دانشگاه در بهمن ماه ۱۳۸۵ طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یکی از مجموعه‌های زیر نظر نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب تاسیس شد افزود: تربیت نیروی‌های متخصص، متعهد و توانمند که هم توان علمی و هم توانمندی‌های مهارتی در تدریس داشته باشند از نخستین اهداف این دانشگاه است.

شاکری با بیان اینکه دانشگاه معارف دارای پنج رشته مدرسی معارف است و به نحوی این دانشگاه یک دانشگاه تربیت مدرس معارف به شمار می‌آید گفت: دومین هدف و رسالت این دانشگاه تامین محتوی درسی برای دانشجویان و استادان معارف اسلامی کشور است.

وی دانش افزایی استادان معارف اسلامی را نیز سومین هدف این دانشگاه ذکر کرد و افزود: دانشگاه معارف یک دانشگاه تحصیلات تکمیلی است به همین علت مقطع کارشناسی ندارد و همه دانشجویان آن در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشند.

رئیس دانشگاه معارف گفت:از ابتدای تاسیس این دانشگاه تاکنون ۶۱۹ تَن در مقطع کارشناسی ارشد و ۲۳۸ تَن نیز در مقطع دکتری فارغ التحصیل شدند.

وی ادامه داد: از مجموع فارغ التحصیلان دکتری ۷۰ درصد توسط وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فن آوری و همچنین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا دانشگاه آزاد و مراکز آموزش عالی دیگر جذب شدند و به عنوان هیات علمی در اختیار دانشگاه های مختلف قرار دارند.

شاکری با بیان اینکه دانشگاه معارف از ۲۲ هیات علمی تمام وقت، ۱۰ هیات علمی وابسته و ۱۰۰ استاد توانمند در حوزه و دانشگاه استفاده می کند تصریح کرد: همه کلاس‌های دانشگاه معارف که نزدیک به ۲۵۰ کلاس است با کیفیت عالی در فضای مجازی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه سه رشته در مقطع کارشناسی ارشد و پنج رشته نیز در مقطع دکتری این دانشگاه وجود دارد گفت: تمام سرفصل‌های این رشته‌ها تغییر کرده و تلاش کردیم بروز رسانی کنیم.

رئیس دانشگاه معارف تدوین ۱۳۵ متن درسی در گرایش‌های مختلف با دعوت از اساتید متخص و صاحب تجربه معارف اسلامی کشور را بخشی از فعالیت‌های آموزشی این دانشگاه خواند و افزود: این کتاب‌ها صرفا تدوین نشد بلکه مورد نقد، مطالعه و بررسی نیز قرار گرفت.

وی در ادامه تدوین ۱۹۳ کتاب کمک درسی را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: دانشگاه معارف موفق شده بیش از ۳۰۰ جلد کتاب معارف اسلامی را به جامعه علمی و مراکز آموزش عالی کشور تقدیم، و همچنین تلاش کرده به شبهه‌ها و دغدغه‌های دانشجویان توجه نماید و متناسب با رشته های مختلف تحصیلی کتاب های معارف را تدوین کند.

 رئیس دانشگاه معارف با اشاره به انتشار پنج مجله پژوهشی توسط این دانشگاه آن را از اقدام های پژوهشی این مرکز علمی آموزشی برشمرد و گفت: اندیشه نوین دینی، مطالعات تفسیری، مطالعات انقلاب اسلامی، پژوهش های اخلاقی، تاریخ و تمدن اسلامی از عناوین این مجله ها است که جز مجله های درجه یک کشور محسوب می‌شوند و در دسترس جامعه علمی، بویژه استادان معارف سراسر کشور نیز است.

وی اضافه کرد: اکنون نزدیک به ۵۰ درصد مقاله‌های نشریه های پژوهشی این دانشگاه از طرف اساتید معارف اسلامی کشور ارسال می شود.

شاکری همچنین با اشاره به انعقاد تفاهم نامه با ۱۰ مرکز پژوهشی کشور گفت: قراردادهای ۲ جانبه‌ای میان این دانشگاه با آستان قدس رضوی، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی منعقد شده و کتاب های مشترکی را هم چاپ کردیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه معارف در همایش های بسیاری به صورت اختصاصی و مشترک دخیل بوده است افزود: در ۹ همایش بین المللی مشارکت داشتیم و یک همایش با موضوع اخلاق را نیز به شکل مستقل برگزار کردیم.

 شاکری کرسی‌های ترویجی را یکی از کارهای مورد توجه در دانشگاه معارف دانست و افزود: به طور میانگین هر استاد سالانه یک کرسی را برگزار می‌کند.

وی تاسیس هشت انجمن علمی که جلسه‌های فوق العاده سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برگزار می‌کند را از افتخارهای دانشگاه معارف ذکر کرد و افزود: تاسیس بسیج اساتید و بسیج دانشجویان نیز از اقدام‌های حوزه فرهنگی دانشجویی این دانشگاه است و چون این دانشگاه تحصیلات تکمیلی است محلی برای اعزام اساتید به دانشگاه های دیگر می‌باشد.

وی همچنین با اشاره به ارائه کمک های معیشتی به دانشجویان در دوران کرونا گفت: با توجه به عدم توانمندی مالی برخی از دانشجویان دانشگاه معارف، تلاش شد از طریق قرض الحسنه مبالغی برای تهیه وسایل آموزشی در اختیار دانشجویان قرار بگیرد.

وی با یادآوری کمک‌های بلاعوض و همچنین توزیع بسته‌های معیشتی افزود: طی سال گذشته در ۹ مرحله به دانشجویان خدمات داده شده که از جمله کارهای فرهنگی دانشگاه بوده‌است.

رئیس دانشگاه معارف در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به چشم اندازهای آینده این دانشگاه ایجاد رشته‌های جدید که از دغدغه‌های جدی انقلاب و نظام است را از جمله آن دانست و افزود: رشته تاریخ تمدن نوین یکی از دغدغه ها است که امیدواریم در آینده به سوی شکل گیری آن حرکت کنیم.

وی موضوع هایی از قبیل آینده پژوهی، مدیریت استراتژیک، عمرانی، مدیریت و رسانه را از دیگر دغدغه ها عنوان کرد و افزود: چون فضای دانشگاه معارف یک فضای علوم انسانی اسلامی است از کشورهای همسایه تقاضاهایی برای تحصیل در این دانشگاه صورت گرفته که به تازگی به این سمت حرکت کردیم که با توجه به توانمندی هایی که به لحاظ وجود حوزه علمیه و همچنین ارتباط با سایر دانشگاه های کشور داریم پذیرش دانشجویان غیر طلبه را نیز داشته باشیم.

وی توجه ویژه به بیانیه گام دوم انقلاب را دغدغه جدی دانشگاه دانست و بیان کرد: دانشگاه معارف فارغ از نشست ها و کارگاه های مختلف که در این زمینه برگزار کرده جز پیشگامان این عرصه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: طی ۲ سال گذشته ۶۶ پایان نامه و رساله با موضوع بیانیه گام دوم در این دانشگاه تولید شده که در کمتر دانشگاهی نظیر آن را شاهد هستیم.

 شاکری ادامه داد: بخش قابل توجهی از نظام نامه موضوع های پایان نامه های دانشجویی این دانشگاه نیز به بیانیه گام دوم اختصاص دارد.

شاکری با بیان اینکه معتقدیم در آینده باید جشنواره مستقلی برای دانشجویان و استادان معارف اسلامی بویژه کسانی که در عرصه علوم  انسانی اسلامی تلاش می کنند داشته باشیم بیان کرد: ما پیشنهاد جشنواره شهید مفتح را دادیم که بتوانیم به صورت جدی در این عرصه ورود پیدا کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها