موج
کدخبر : ۳۶۷۲۲۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-367221

طرح زوج و فرد تاثیری در کاهش آلودگی هوا ندارد

مدیران شهری اصفهان چند سالی است که به بهانه آلودگی هوا ، طرح زوج و فرد را در هسته مرکزی شهر اجرا می کنند. که به گفته آنها اقتضای مسئله کاهش آلودگی هوا ، طرح زوج و فرد خودروها را شکل داده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، مدیران شهری اصفهان چند سالی است که به بهانه آلودگی هوا ، طرح زوج و فرد را در هسته مرکزی شهر اجرا می کنند. که به گفته آنها اقتضای مسئله کاهش آلودگی هوا ، طرح زوج و فرد خودروها را شکل داده است. اما از سال 94 که این طرح در اصفهان آغاز شده آیا آلودگی هوا در اصفهان کاهش داشته است ؟ و اساسا خودروهای شخصی تا چه میزان در این آلودگی سهم دارند؟

طبق گفته حجت الله غلامی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ، استان اصفهان را سه منبع بزرگ آلایندگی تهدید می‌کند، واقع شدن استان در حاشیه کویر و وجود نزدیک به یک میلیون هکتار کانون گرد و غبار در شمال و شرق آن و تأثیر ریزگردها، همچنین وجود صنایع گسترده و وجود منابع متحرک، شرایط خاصی ایجاد کرده است  که هرسال شرایط آلودگی هوای اصفهان را نسبت به سال‌های گذشته بدترمی کند.۳۷ درصد آلودگی متعلق به شبکه حمل و نقل عمومی و ۳۳ درصد صنعت در آن دخیل است .

ناگفته نماند درست است که نیروگاه‌ها مصرف کننده عمده مازوت هستند و گفته می‌شود نیروگاه‌های استفاده کننده مازوت پلمب شدند اما باید توجه کنیم که واحدهای دیگر هم می‌توانند مازوت مصرف کنند و چه بسا تعداد واحدهای کوچک که کنار هم جمع شوند مصرف قابل توجهی از مازوت را مصرف می کنند . در این میان اما همیشه و هر بار با آلوده شدن هوا شهر ، انگشت اتهام به سمت خودرو های شخصی دراز شده و طرح زوج و فرد خودروها در هسته مرکزی شهری اجرا می شود.

هسته مرکزی شهر اصفهان شامل بناها و مجموعه های تاریخی و دیدنی ، مراکز پزشکی و تجاری می شود که بیشتر حجم ترافیک آن نیز به خاطر وجود مراکز پزشکی در خیابان شمس آبادی و همینطور آمادگاه است که هنوز بعد از گذشت سالها ، نتوانسته اند مدیران شهری در خصوص انتقال این مراکز از هسته مرکزی شهر برنامه جامع را ارائه کنند. دیگر معظلات بخش مرکزی شهر نیز به حفاری ، ساخت و ساز برای مترو  و همینطور  بازسازی هایی است که هر بار شهرداری با عناوین مختلف در حال بستن خیابان ها و ایجاد بار ترافیک شدید در هسته مرکزی شهر است که نمونه  متاخر آن بازسازی مسیر تاریخی گردشگری دولت‌خانه صفوی در دروازه دولت و کف سازی خیابان آمادگاه است . البته ناگفته نماند که هنوز کف سازی خیابان سپه ، عباس آباد ،سنگفرش محور میانی چهارباغ عباسی تا سی‌وسه‌پل و ساماندهی پیاده راه‌های پارک شهید رجایی و ... مانده است!

کم بود پارکینگ های عمومی در هسته مرکز شهر خود دلیل دیگر ترافیک در این محدوده است که منجر به پارک کردن خودروها به شکل دوبله شده که پلیس راهنمایی سابق بر این و قبل از دادن برگ جریمه، فرد خاطی را هشدار می داد که حرکت کند وگرنه جریمه خواهد شد اما دیگر از آن هشدار ها نیز خبری نیست و یک ماشین با دوربین هایی که بر روی آن نصب شده در حال حرکت و بدون هیچ هشداری شما را جریمه می کند و می رود .

طرح زوج وفرد به گفته کارشناسان هیچ کمکی در روند بهبودی و کاهش آلودگی هوا نمی کند به خصوص در روزهای سرد فصل سال اما می تواند منبع درآمد مناسب برای سازمان مربوط باشد. این طرح موجب شده است گروهی از شهروندان به دو خودرویی شدن روی بیاورند و با این شیوه نه تنها طرح زوج و فرد را دور بزنند، بلکه موجب افزایش سرانه مالکیت خودرو نیز شده است.

 ثبت‌نام طرح ترافیک تازه اقدام برای جایگزین کردن طرح زوج و فرد در اصفهان است که شهروندان می توانند با ثبت نام و خرید طرح به سادگی در هسته مرکزی شهر تردد کنند اما آیا این طرح در راستای کاهش آلودگی هوا شهر و یا کم کردن میزان ترافیک در هسته مرکزی شهر است؟

یکی از مهمترین مشکلات این طرح، بی‌توجهی به زیرساخت‌ها است؛ اینکه چه میزان وسیله نقلیه وارد طرح می‌شوند، در محدوده طرح تردد می‌کنند، چه میزان خودرو در این محدوده متوقف هستند و چه میزان از خودروها متعلق به ساکنان محدوده طرح ترافیک هستند؛ شناسایی این خودروها زمانبر است، درحالی‌که اعلام شده تسهیلاتی نیز به ساکنان محدوده طرح ترافیک خواهند داد.

مشکل بعدی متقاضیان طرح ترافیک چند ده برابر کسانی هستند که طرح دریافت می‌کنند؛ بنابراین با طرح جدید می‌توانند با خرید طرح، وارد محدوده شوند که سبب تراکم ترافیک و افزایش آلودگی‌های محیط‌زیستی می‌شود و همچنین این ترافیک قابل کنترل و مهار نیست. با اجرای طرح جدید، دیگر ساعت پیک و غیر پیک نداریم و ترافیک در کل شهر، همیشه در پیک قرار می‌گیرد. به نظر می‌آید این طرح بیشتر کاسب‌کارانه باشد تا برنامه‌ای برای مهار ترافیک و کاهش آلودگی هوا در اصفهان.

نگاه کاسب کارانه متاسفانه در تمام بخش ها و ادارات دولتی جا خوش کرده است و طرح هایی که اجرا می شوند بیشتر از اینکه مشکل گشا باشند خود مشکلی می شوند برمشکلات دیگر شهروندان. و مدیران شهری نیز به جا اینکه درصدد رفع مشکلات ریشه ای در زمینه آلودگی هوا و کاهش ترافیک در هسته مرکزی شهر باشند، به فکر درآمد پایدار و ثابت خود هستند.

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها