موج
کدخبر : ۳۶۶۹۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366981

در کانون تفکر سلامت اجتماعی دانشگاه یزد مورد بحث قرار گرفت:

پنجاه و هفتمین نشست کانون تفکر سلامت اجتماعی دانشگاه یزد با محوریت "تنظیم پیش‌نویس بیانیه کانون در حوزه مهاجرت داخلی به استان" به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، در ابتدای این نشست سیدرضا جوادیان، دبیر کانون تفکر سلامت اجتماعی دانشگاه یزد بر ضرورت بررسی شاخص سلامت اجتماعی دانشجویان در دانشگاه تأکید کرد. وی پیرامون مبحث تداخل اجتماعی نیز به لزوم همزادپنداری با مهاجر به جهت برنامه‌ریزی اجتماعی اشاره و مطالعه تجربه زیسته مهاجران از سکونت در یزد را امری مؤثر در رفع چالش‌های موجود در این زمینه عنوان کرد.

در ادامه این نشست ملیحه علی‌مندگاری، استادیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد به بیان اولویت‌های پژوهشی در مورد مهاجرت پرداخت که می‌توانند مورد توجه دانشجویان و محققین فعال در این حوزه قرار گیرد.

شناسایی عوامل موثر بر مهاجرت‌های داخلی و راهکارهای ثبت آن جهت رصد مهاجرت‌ها داخلی، بررسی سیمای مهاجران از استان یزد بر حسب داده های ثبت‌شده و موجود، تشکیل بانک اطلاعات مهاجران باهدف کسب اطلاع از میزان جمعیت، ترکیب جمعیت توزیع فضایی جمعیت مهاجران، رصدکردن وضعیت ورودی و خروجی مهاجران به منظور سیاست‌گذاری‌های آتی، رصد کردن نرخ جرائم مهاجران توسط مراجع قضایی و امنیتی و سنجش میزان انطباق مهاجران با فرهنگ بومی شهر یزد از جمله عناوین پژوهشی پیشنهادی وی بود.

سعید عطار رییس دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد دستیابی به محصول فکری نهایی کانون را نتیجه خرد جمعی و کار تیمی دانست که تقسیم‌کار و ارائه دیدگاه‌های متنوع در آن موثر است. وی دسترسی به اطلاعات موردنیاز پژوهشی را امری دشوار توصیف کرد که دستیابی به آن‌ها با محدودیت‌هایی موجه است.

 

سمن‌ها در دسترس‌تر از سازمان‌های دولتی در دریافت اطلاعات مرتبط با مهاجرت در یزد

محمد ترکاشوند عضو هیأت علمی بخش مردم‌شناسی دانشگاه یزد با اشاره به دریافت اطلاعات مهاجران از طریق نمونه‌گیری در بسیاری از کشورها، روش پیمایش در دستیابی به بانک اطلاعاتی مهاجران را پیشنهاد کرد.

سید محسن موسوی، عضو هیأت علمی بخش تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانشگاه یزد نیز تاسیس مرکز یا سازمانی خاص که وظیفه رصد مهاجران را داشته باشد را مد نظر قرارداد و گفت: بررسی احساس تعلق به محل سکونت که بسیاری از عوامل دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد می‌تواند به عنوان یک طرح پژوهشی راهگشای این حوزه باشد.

به عقیده وی ارزیابی درونی فعالیت‌های اجتماع محور در خصوص مهاجران و پدیده مهاجرت می‌تواند منجر به بهبود کیفیت عملکرد و اثربخشی بیشتر شود.

شکوه نیک نظر مدیر موسسه افق روشن فردا دفاتر تسهیلگری یزد را دارای اطلاعات دقیقی از تعداد خانواده و شرایط مهاجران دانست که در مباحث مهارت‌آموزی نیز مشغول به فعالیت هستند. وی بهره‌گیری از بانک اطلاعاتی این دفاتر و سازمان های مردم‌نهاد موجود را به عنوان راه حلی برای مشکل کمبود اطلاعات پژوهشی عنوان کرد.

مجتبی ملک افضلی، استادیار، بخش حقوق دانشگاه یزد نیز ارتباط مهاجرت با بزهکاری و بزهدیدگی را واقعیتی انکارناپذیر دانست که از سال‌ها پیش توسط جرم‌شناسان و پژوهشگران فعال این زمینه اثبات‌ شده است. به عقیده وی  نقصان در فرآیند جامعه‌پذیری مهاجران، زمینه ارتکاب بزه را در ایشان ایجاد می‌کند؛ از سوی دیگر مهاجران به دلایلی همچون محرومیت از حمایت اطرافیان و خویشاوندان و ناتوانی در تظلم‌خواهی و پیگیری شایسته حقوق خویش در جامعه میزبان، از سوی بزهکاران هدف قرار می‌گیرند.

نسرین باباییان، استادیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد در بخش جمع‌بندی نظرات اعضا پیرامون ساماندهی وضعیت مهاجران در یزد به مواردی همچون مشارکت دادن بیشتر افراد مهاجر در امور اجتماعی و فرهنگی شهر یزد در راستای افزایش میزان تعلقات اجتماعی و فرهنگی افراد مهاجر و جامعه‌پذیری آنان و تنظیم برنامه بودجه‌ای بر مبنای مرزبندی‌های فرهنگی پرداخت.

در این نشست دکتر فهیمه دهقانی، دکتر سمانه اسعدی، دکتر زهرا نادری از اعضای هیات علمی دانشگاه یزد، کاظم شاملو رییس خبرگزاری ایرنا و فاطمه زارع کارشناس پژوهشی کانون‌های تفکر دانشگاه یزد نیز حضور داشتند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها