موج
کدخبر : ۳۶۶۸۱۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366819

شهامت هدایت:

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از اجرای عملیات بیولوژیکی آبخیزداری در 260 هکتار از حوزه‌های آبخیز این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، شهامت هدایت، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: طی دو سال گذشته و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، عملیات بیولوژیکی آبخیزداری در سطح260هکتار از حوزه‌های آبخیز استان به مرحله اجرا در آمده است.

وی افزود: این عملیات در حوزه‌های آبخیز استان و در قالب اقدامات نهالکاری،بذر پاشی،کپه کاری،ذخیره نزولات آسمانی،احداث آبشخور،تبدیل دیمزار کم بازده انجام شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل ادامه داد: عملیات کپه کاری یکی از روش‌های بذرکاری و در راستای اصلاح و احیای مراتع انجام می‌شود که در این روش بذر گیاهان مرتعی مورد نظر در چاله‌های حفرشده با دست قرار گرفته و سپس با خاک پوشیده می‌شود تا بتواند از نزولات اسمانی جهت جوانه زدن و نیز ادامه رشد استفاده کند.

هدایت با بیان اینکه مناطق کپه کاری شده به مدت ۲ سال قرق می‌شوند، به برخی اهداف اجرایی این گونه اقدامات اشاره و خاطرنشان کرد: اجرای این پروژ ه ها علاوه بر بهبود پوشش گیاهی و علوفه‌ای و کنترل سیلاب و روان آب‌ها، موجب احیا و اصلاح مراتع، جلوگیری از فرسایش خاک و ذخیره نزولات جوی خواهند شد.

وی تاکید کرد: با اجرای طرح‌ها و پروژ ه های منابع طبیعی علاوه بر اثرات مثبت زیست محیطی، موجبات بالا بردن سطح تولید و بهبود معیشت دامداران و بهره برداران مراتع نیز فراهم خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها