موج
کدخبر : ۳۶۶۰۵۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366050

محمد سالاری خبر داد:

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام این خبر گفت: تعیین عرصه و حریم محوطه کنارصندل از ضروری ترین اقدامات اولیه جهت تهیه پرونده ثبت جهانی این سایت باستانی است.

محمد سالاری، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جیرفت در گفتگو با خبرنگار موج از آغاز عملیات گمانه زنی جهت تعیین عرصه و حریم کنارصندل خبر داد و افزود: کشفیات کنارصندل نشان می دهد که این منطقه از لحاظ باستانی بسیار غنی و متعلق به یک تمدن چند هزار ساله است. و باستان شناسان بزرگ دنیا با توجه به این کشفیات بر وجود کهن ترین تمدن بشر در این منطقه اذعان دارند.

وی به مزایای ثبت جهانی شدن این اثر و میراث تاریخی اشاره و خاطر نشان کرد: ثبت محوطه در فهرست میراث جهانی سبب می‌شود افراد بیش‌تری آن را شناخته و از ارزش‌های معنوی این اثر که زادگاه تمدن بشری است آگاه شوند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جیرفت با مهم برشمردن درآمد پایدار گردشگری برای رونق منطقه مهم خاطر نشان کرد: فعالیت‌های گردشگری با توجه به ثبت جهانی شدن محوطه افزایش می‌یابد. زمانی که چنین فعالیت‌هایی با در نظر گرفتن اصول استوار گردشگری بخوبی برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی شوند، می‌توانند منابع مالی مهمی را برای محوطه و نیز برای اقتصاد محلی به ارمغان آورند.

سالای افزود: سرپرستی این پروژه را نصیر اسکندری عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و مدیر پژوهشگاه میراث فرهنگی جیرفت بر عهده دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها