موج
کدخبر : ۳۶۳۹۷۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363978

سرپرست سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم از انجام آزمون‌های معاینه فنی خودرو، بدون دخالت انسانی خبرداد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، قاسم طالبی با اشاره به اینکه در مراکز فنی تستهای مختلفی، برای صدور معاینه فنی خودرو انجام می شود، اظهار داشت: تمامی تست‌های انجام شده به صورت سیستمی و یکپارچه، براساس دستورالعمل‌ها و استانداردهای مشخص تحت سامانه سیمفا ( سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران) است و متصدیان و عوامل مراکز معاینه فنی دخالتی در نتایج آزمون‌ها ندارند.

به گفته سرپرست سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم، آزمون آلایندگی، بازدید چشمی وضعیت ظاهری خودرو، آزمون کمک فنرها، آزمون سلامت ترمزها و آزمون لغزش جانبی آزمون‌هایی است که هر خودرو تک سوز برای اخذ معاینه فنی باید انجام دهد.

طالبی افزود: اگر خودرو در یکی از این تست ها مردود شود، مالک تا ۱۵ روز فقط می تواند به همان مرکز معاینه فنی مراجعه کند. در واقع آزمون‌ها و حد نصاب‌های لازم برای معاینه فنی در تمامی مراکز مشابه و به صورت یکپارچه انجام می‌شود.

وی در خصوص آزمون تست چشمی وضعیت ظاهری خودرو بیان داشت: در تمامی مراکز، کارشناسان فنی که دارای صلاحیت از اتحادیه‌های مربوطه هستند، حضور دارند و این آزمون توسط و با تایید آنها انجام می‌شود.

سرپرست سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم در خصوص نظارت این سازمان بر مراکز معاینه فنی نیز گفت: بازدیدهای نامحسوس به صورت هفتگی توسط کارشناسان انجام می شود و شهروندان می‌توانند در صورت وجود مشکل یا انتقال شکایت و پیشنهادات خود با سامانه ۱۳۷ مدیریت شهری قم تماس بگیرند.

طالبی در خصوص تعیین قیمت معاینه فنی خودرو، افزود: قیمت اخذ معاینه فنی برای خودرو های تک سوز و دوگانه سوز توسط هیات محترم وزیران تصویب و در سامانه سیمفا اطلاع رسانی می‌شود و نرخ‌های مربوط به خدمات تعمیرگاهی در صورت حضور و ارائه خدمات در این مراکز، توسط صنوف و اتحادیه‌های مربوطه تعیین می‌شود که شهروندان در صورت شکایت از نرخ‌های واحد تعمیرگاهی باید به صنف مربوطه مراجعه کنند.

وی در پایان گفت: خودروهای شخصی که چهار سال و خودروهای عمومی که یک سال از مدل آن می‌گذرد، نیاز دارند تا نسبت به اخذ معاینه فنی اقدام کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها