موج
کدخبر : ۳۶۳۶۰۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363601

استاندار ایلام:

استاندار ایلام از رشد ۲ برابری صادرات و ۴ برابری درآمد گمرک استان در دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: عملکرد گمرک استان رضایت بخش است.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام ، قاسم سلیمانی دشتکی در دیدار با مدیرکل و کارکنان گمرک استان که به مناسبت روز جهانی گمرک برگزار شد،افزود: استان‌ ایلام‌ با صدور مجوز برای‌ دو بازارچه‌ و یک گذر مرزی در کشور موفق عمل کرده است.

 وی عملکرد گمرک استان را رضایت بخش عنوان کرد و گفت: باوجود تعطیلی های مکرر گمرگ بر اثر کرونا صادرات ۴۱۰ میلیون دلاری از مرز مهران قابل تقدیر است.

وی اظهار داشت: با تلاش‌های صورت گرفته تاکنون موفق شده ایم مجوز دو بازارچه چیلات و چنگوله و گذر مرزی چیلات را از دولت بگیریم و در حال حاضر به دنبال بازارچه هلاله شمالی هستیم که موارد کارشناسی آن انجام شده و به زودی برای تصویب به هیئت دولت می رود.

استاندار ایلام تصریح کرد: تقریبا تمام زیرساختهای چنگوله و چیلات، از جمله راه و آب و برق و فیبر نوری و ... برخی ساختمان ها و کانکس ها به ویژه در مرز چیلات آماده شده است.

استاندار ایلام در ادامه به مسائل و مشکلات این گذر مرزی و دو بازارچه از طرف کشور عراق اشاره کرد و گفت: علیرغم اینکه موضوعات مرزی از طرف کشور ما به طور کامل مورد توجه قرار گرفته و زیرساخت‌های آن انجام شده اما این مهم از طرف کشور عراق به خاطر مشکلات داخلی و بحث کرونا هنوز معطل مانده است.

وی در ادامه گفت: در شرایط فعلی و با وجود همه‌گیری بیماری کرونا بحث صادرات تحت الشعاع قرار گرفت و مدتی هم مرز به طور کامل بسته شد و بعد از آن با رایزنی مستمر توانستیم به ترتیب هفته ای یک روز، دو روز ، سه روز و در حال حاضر هم به صورت کامل مرز باز شده و در این شرایط رقم ۴۱۰ میلیون دلار صادرات غیر نفتی از مرز قابل توجه است. 

سلیمانی دشتکی در ادامه به اقدامات انجام شده در پایانه مرزی مهران اشاره کرد و گفت افزود: در بحث اربعین اقدامات و تلاش های زیادی صورت گرفته است در این راستا می توان به چهار خطه شدن قسمت اعظم جاده ایلام به مهران، احداث دو تونل و یک پل در این مسیر، چهار خطه شدن مسیر پل زائر تا مرز و ... اشاره کرد.

در ادامه این نشست مدیرکل گمرک استان ضمن تشکر از زحمات و تلاش های ارزنده استاندار ایلام در فعال سازی و تحرک بخشی به امور مرزی به ویژه گمرک استان از دستاورد های حاصله در این زمینه گفت و تصریح نمود: از آغاز شروع بکار گمرک تاکنون ۱۳ میلیارد و ۸۴۶ میلیون دلار ارزش صادرات از گمرک استان بوده که از این میزان ۹ میلیارد و ۵۹۶ میلیون دلار در زمان دولت تدبیر و امید بوده است که رشدی بیش از ۲ برابری داشته است که در این زمینه نقش استاندار ایلام در رایزنی‌های های گسترده و مداوم با کشور عراق تعیین کننده بوده است.

روح اله غلامی به میزان درآمد گمرک اشاره کرد و افزود: در ۱۶ ساله منتهی به سال ۹۷ گمرک استان حدود ۱۳ میلیارد تومان درآمده داشته است که این میزان از سال ۹۸ تاکنون به ۵۳ میلیارد تومان رسیده و رشدی ۴ برابری داشته است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها