موج
کدخبر : ۳۶۳۴۴۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363444

غلامعلی دهشیری؛

رییس دادگستری استان یزد گفت: قانون، یک نص خشک و بی روح است، آنکس که باید به آن لطافت، روح و اثر گذاری ببخشد، قاضی است که باید با اشراف به تمامی جهات، بهترین تصمیم را بگیرد و بهترین حکم را صادر نماید تا مهمترین هدف که ایجاد بازدارندگی و اصلاح مجرمان است محقق گردد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: مقام قضایی، باید با اشراف به وضعیت جامعه و بررسی شرایط ارتکاب جرم، و مجرم، صدور احکام را با استفاده از تأسیسات قانونی به گونه ای مهندسی کند که بیشترین اصلاح و بازدارندگی و کمترین تکرار جرم در مجرم، حاصل گردد.

وی در نشست بررسی شرایط قانونی استفاده از نهاد توبه، اظهار داشت: نهاد توبه یکی از عوامل سقوط مجازات و یا تخفیف مجازات می باشد که بر گرفته از مبانی فقهی و شرعی است.

وی با اشاره به نگاه مترقی و متعالی اسلام به اصلاح مجرمین، تصریح کرد: با استعانت از تعالیم روح بخش و انسان ساز اسلامی، نهاد توبه در مقررات اسلامی آمده است که بعد از تصویب مجلس توسط شورای نگهبان نیز ابعاد مختلف آن سنجیده و تایید شده است.

این مقام قضایی، بر توجه به شرایط جامعه، وضعیت محکومین، خانواده زندانیان و شرایط زمان ارتکاب جرم تأکید کرد و بیان داشت: قانون، یک نص خشک و بی روح است، آنکس که باید به آن لطافت، روح و اثر گذاری ببخشد، قاضی است که باید با اشراف به تمامی جهات، بهترین تصمیم را بگیرد و بهترین حکم را صادر نماید تا مهمترین هدف که ایجاد بازدارندگی و اصلاح مجرمان است محقق گردد.

رئیس کل دادگستری استان یزد، با بیان اینکه نباید سلایق شخصی را بر سیاست های قضایی حاکم کرد، ابراز داشت: حاکمیت اسلامی با تأسی به تعالیم متعالی اسلامی، نهاد توبه را که هیچ معادل غربی در مبانی حقوقی و قضایی دنیا ندارد را برای استفاده محاکم قضایی ایجاد کرده است و انتظار است تا مقامات قضایی با بهره گیری از این نهاد ارفاقی بهترین تصمیمات را برای اصلاح و تربیت و تحقق اهداف والای دستگاه عدلیه اتخاذ نمایند.

شایان ذکر است در یک نشست قضایی که برخی از مدیران زندان یزد نیز حضور داشتند ابعاد مختلف نهاد توبه و نحوه استفاده از آن مورد بررسی و واکاوی قرار گرفت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها