موج
کدخبر : ۳۶۳۱۷۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363179

شهردار اصفهان :

شهردار اصفهان گفت: محیط زیست از شاخص های مهم برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ است.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، قدرت اله نوروزی گفت: در برنامه راهبردی اصفهان 1405 به عنوان ششمین برنامه پنج‌ساله شهرداری که در شورای اسلامی شهر به تصویب رسید، اهداف خرد و کلان تدوین شده که از مهمترین اهداف کلان موضوع محیط زیست و تمرکز بر کاهش آلودگی‌ها است، بنابراین باید برای تحقق آن اهداف خرد تعریف شود. 

وی با بیان اینکه در همین زمینه اهداف خردی در راستای کاهش آلودگی هوا با گسترش حمل و نقل غیر موتوری و مبتنی بر افزایش وسایلی همچون مترو، تراموا، BRT و اتوبوس‌ها برنامه‌ریزی شده است، افزود: بیش از دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بودجه سال آینده شهرداری در حوزه حمل و نقل همگانی هزینه خواهد شد تا زیرساخت‌های لازم فراهم شود.  

نوروزی تصریح کرد: برای کاهش آلودگی ناشی از تردد ناوگان حمل بار در شهر نیز برنامه‌ریزی‌های خوبی شده چرا که معتقدیم افزایش زیست‌پذیری شهر در گرو کاهش میزان تردد خودروهای سنگین است، از این رو احداث پروژه رینگ چهارم به طول ۸۰ کیلومتر که ۵۰ کیلومتر آن در محدوده شهر اصفهان قرار دارد و دارای ۲۳ تقاطع است را در دستور کار قرار دادیم.

*زیست پذیرتر کردن شهر برای کودکان و سالمندان 

وی با تاکید بر اینکه برای افزایش زیست‌پذیری شهر برای کودکان و سالمندان، اصفهان در دو سال گذشته در مسیر تبدیل شدن به شهر دوستدار سالمند و دوستدار کودک قرار گرفته است، گفت: اصفهان از دو سال گذشته به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک انتخاب شده و نشان شهر دوستدار کودک نیز بهمن‌ماه سال‌جاری با حضور نماینده یونیسف در تهران به این شهر اعطا می‌شود و این بدان معناست که زیرساخت‌های لازم برای زیست بهتر کودکان فراهم شده است.

شهردار اصفهان گفت: اگر می‌خواهیم شهر توسعه پیدا کند باید مؤلفه‌های حقوق کودکان مورد توجه قرار گیرد و دسترسی آنها به امکانات آسان باشد. همچنین باید زیرساخت‌ها به گونه‌ای فراهم شود که سالمندان نیز به راحتی در شهر امکان حیات داشته باشند، همچنین مناسب‌سازی شهر برای افراد دارای معلولیت نیز مورد توجه بوده است.

*اقدامات ویژه در زمینه مدیریت مصرف انرژی 

وی با ابراز خرسندی از اینکه برای دومین دوره متوالی شهرداری اصفهان در رویداد جایزه انرژی به عنوان نهاد برتر در زمینه مدیریت مصرف انرژی انتخاب شد، اظهار کرد: رویداد جایزه انرژی توسط وزارتخانه‌های نفت، نیرو، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان مدیریت صنعتی کشور برگزار می‌شود و این سازمان‌ها نهاد برتر را بر اساس معیارها داوری و شناسایی می‌کند.

نوروزی با بیان اینکه شهرداری موفق به کسب تندیس ساختمان‌های سبز شده است، گفت: یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی در هر شهری میزان فضای سبز است که دارای ابعاد مختلف تاثیرات محیط زیستی اجتماعی و فرهنگی بوده و می‌تواند یک شهر را به عنوان زیست پذیر معرفی کند. 

وی ادامه داد: از سال ۹۶ تا سال ۹۸، ۲۰۰ هکتار فضای سبز در شهر توسعه یافته، تعداد سه میلیون و ۲۴۰ هزار اصله درخت نیز کاشته شده و ۶۵۷ هزار متر مربع چمن مقاوم در برابر شرایط خشکی و کم آبی در شهر استفاده شده است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه سیستم آبیاری نوین در فضای سبز شهر توسعه پیدا کرده و برای کاهش آبدهی درختان از فناوری واترباکس استفاده شده است، گفت: سال آینده بیش از ۳۰۰ میلیارد برای توسعه و نگهداری فضای سبز شهر هزینه خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری چهار تصفیه خانه را آماده کرده که ۷۶۰ لیتر بر ثانیه آب را تصفیه می‌کند، خاطرنشان کرد: در حوزه پسماند نیز خطوط پردازش توسعه یافته و پروژه هاضم بی‌هوازی برای تولید انرژی از پسماندها در حال اجرا است؛ البته شهرداری و مردم باید در مدیریت پسماند مشارکت داشته باشند و تولید پسماندها باید توسط مردم کاهش یافته و تبدیل پسماندها به کود کمپوست و جلوگیری از دفع آنها بر عهده شهرداری است.

قدرت اله نوروزی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۵۰ کیلو وات ساعت انرژی خورشیدی توسط شهرداری تولید می‌شود، ادامه داد: در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی اصفهان، میدان مرکزی میوه و تره بار و باغ گل‌ها، پنل‌های خورشیدی نصب شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها