موج
کدخبر : ۳۶۲۶۸۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-362683

طی 9 ماه گذشته روی داد؛

ناظر گمرکات کردستان از افزایش 10 درصدی ارزش کالاهای وراداتی به کشور از طریق مرز رسمی باشماق مریوان در 9 ماهه امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، بختیار رحمانی‌پور صبح امروز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در سنندج اظهار داشت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون وضعیت تردد مسافر در همه مرزهای زمینی تحت تاثیر قرارگرفته و به نسبت سال گذشته روند کاهشی پیدا کرده است.

ناظر گمرکات کردستان گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ورود مسافر از مرز باشماق مریوان در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته 94 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه مرز باشماق مریوان تنها مرز مسافری در استان است، اضافه کرد: طی 9 ماهه سال جاری میزان ورود مسافر از این مرز 94 درصد و میزان خروج مسافر هم 95 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت.

ناظر گمرکات کردستان با اشاره به اینکه علاوه بر تردد مسافر ورود و خروج بسته‌های گمرکی هم کاهش داشته است، گفت: تعداد بسته‌های گمرک امانات پستی از لحاظ ورود بسته 35 درصد و از نظر خروج هم 20 درصد نسبت به 9 ماهه سال گذشته در مرز باشماق کاهش داشته است.

رحمانی‌پور افزود: طی این مدت یک میلیون و 122 هزار و 853 تن کالا به ارزش 2 میلیارد و 843 میلیون و 416 هزار دلار از باشماق ترانزیت شده است.

وی با اشاره به اینکه 2 میلیون و 571 هزار و 28 تن کالا به ارزش یک میلیارد و 79 میلیون و 604 هزار و 178 دلار از گمرکات استان در 9 ماهه امسال به خارج از کشور صادر شده است، اضافه کرد: میزان صادرات انجام شده از گمرکات استان در 9 ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته از لحاظ وزنی 51 درصد و از نظر ارزشی هم 94 درصد رشد داشته است.

ناظر گمرکات کردستان به میزان واردات کالا از گمرکات استان هم اشاره کرد و یادآور شد:  طی 9 ماهه امسال از گمرک های سنندج و باشماق 25 هزار و 85 تن کالا به ارزش 34 میلیون و 651 هزار و 468 دلار  وارد کشور شده است.

رحمانی‌پور افزود: میزان کالای وارد شده از گمرکات استان در 9 ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته هم از لحاظ وزنی و هم ارزش دلاری 10 درصد افزایش داشته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها