موج
کدخبر : ۳۶۲۴۴۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-362445

در وضعیت کرونایی؛

ورود بی ضابطه‌ی گردشگران به جزیره‌ی قشم در شرایط ویژه‌ی کرونایی کشور سبب ایجاد نگرانی‌های گسترده‌ای در منطقه شده است؛ موضوعی که مطمئنا در دراز مدت رضایت کسبه را نیز در پی نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، این روزها نگرانی‌ها در رابطه با گردشگران در قشم دو جنبه دارد. از سویی کسبه و فعالان گردشگری که در یک سال گذشته با پرچم‌های نیمه‌افراشته به‌سختی روزگار گذراندند، نگران کسب‌وکارشان؛ از سویی دیگر مردم و مسئولان قشم هم دلواپس کسبه و هم نگران شیوع پیک جدید کرونا هستند.

اما به نظر می‌رسد که راه‌حل نه در عدم پذیرش مسافران بلکه حلقه‌ مفقوده در این میان اعمال مدیریت استانی یکپارچه برای کنترل اوضاع است. هرمزگان هر ساله در این فصل پذیرای گردشگران و مسافرانی است که از اقصی نقاط کشور برای استفاده از هوای مطبوع به‌سوی مقاصد گردشگری استان به‌ویژه جزایر قشم و کیش و هرمز هجوم می‌آورند. ماه‌های پایانی سال، یکی از فصول گردشگری جزیره‌ قشم است. تعطیلی امروز و چند روز گذشته علی‌رغم همه نگرانی‌ها و ناتوانی‌ها در اعمال مدیریت‌ها هشداری بود برای بهمن‌ماه که نقطه اوج این مسافرت‌ها خواهد بود. باید پذیرفت که در این تعطیلی مردم و مدیران هرمزگان و به‌ویژه قشم غافلگیر شدند. پیش‌ از این مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان از اعمال تست کرونا در مبادی ورودی جزیره‌ی قشم خبر داده بودند که ازدحام مسافران عملاً این امکان را از مسئولان سلب کرد و گردشگران بدون تست کرونا وارد جزیره شدند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم که با این شیوه هجوم مسافران به قشم غافلگیر شده بود نگران از دست رفتن تمام تلاش‌ها و فداکاری‌های کادر درمان زیرمجموعه‌اش در یک سال گذشته، به‌سرعت واکنش نشان داد و از مسئولان و مردم خواست چاره‌اندیشی کنند. بهزادی در رسانه‌ها هشدار داد: وضعیت جزیره قشم به دلیل حجم بالای مسافران نگران‌کننده است. متأسفانه بسیاری از مسافران شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از ماسک را رعایت نمی‌کنند.

به گفته‌ی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم این شرایط سیستم بهداشتی جزیره را به هم می‌ریزد چرا که مسافران از تمامی نقاط کشور به قشم وارد شده و باعث جابجایی ویروس احتمالی خواهند شد.

بهزادی ادامه داد: مقرر شده است با همکاری شبکه‌های بهداشت و درمان قشم و خمیر از مسافران ورودی تست کرونا گرفته شود که با توجه به حجم بالای مسافران انجام این کار عملاً غیرممکن به نظر می‌رسد.

استاندار نیز در پی نگرانی‌های مردم و مسئولان قشم، در یکی دو روز مانده به این تعطیلات که بیش از 40 هزار مسافر از دریا گذشته بودند، ورود مسافران جدید را ممنوع اعلام کرد. از سوی دیگر بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی آزاد قشم در نامه‌ای خطاب به استاندار هرمزگان خواستار جلوگیری از ترددهای غیرضروری به جزیره قشم شد. همه‌ اینها نشان از نگرانی‌هایی دارد که با ورود انبوه مسافران به قشم ایجاد شده است.

در این شرایط می‌طلبد مردم خود دست به کار شوند و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از این بحران بگذرند تا در بهمن‌ماه و تعطیلات پایان سال که به‌زودی فرا خواهد رسید، با اعمال مدیریت‌های اصولی تمهیداتی اندیشیده شود که هم نگرانی‌های کسبه و هم دغدغه‌های بهداشتی مردم و مسئولان برطرف شود و با اعمال مدیریت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی این دو ماه گردشگرپذیر پایانی سال به کام مردم، کسبه و مسئولین تلخ نشود.

مساله بعدی معطلی چندساعته‌ مسافران در مبادی ورودی اسکله پهل به لافت است که باعث نارضایی مسافران و گردشگران شده است. در اسکله‌ پهل تنها دو گیت پذیرش فعال است که باعث معطلی چندساعته خودروها در صف‌های طولانی شده است. چند ماهی است که عوارض ورود به منطقه آزاد به گیت‌های مستقر در اسکله لافت منتقل شده که این موضوع خود باری مضاعف بر معطلی مسافران در صف‌های مجدد است.

گفتنی است پیش‌ازاین تمامی مراحل اخذ عوارض در اسکله پهل، هم‌زمان و یک‌جا انجام می‌شد که ظاهراً به دلیل بروز اختلافات و وجود مدیریت‌های چندگانه استانی در این مورد، باعث هدر رفت وقت، استهلاک بیشتر خودروها با معطلی‌های مضاعف در صف‌های طولانی شده است که می‌طلبد برای تعطیلات بهمن‌ماه و پایان سال جهت سهولت تردد گردشگران، از سوی مسئولان استانی و سازمان منطقه آزاد تصمیمات مناسبی اتخاذ شود.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها