موج
کدخبر : ۳۶۱۹۹۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-361998

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی:

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از فعالیت ۱۸۸ واحد فعال مرغداری تخم گذار در استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در جلسه مدیران جهادکشاورزی شهرستانها که به صورت وبینار برگزار شد با اشاره به ظرفیت آذربایجان شرقی در تولید تخم مرغ اظهار داشت: ۱۸۸ واحد فعال مرغداری تخم گذار در استان وجود دارد که در حال حاضر میزان تولید تخم مرغ حدود ۲۱۰ تن می باشد.

وی با اشاره بر ثابت نگه داشتن مرقیمت مرغ، به همکاری و برنامه ریزی برای جلوگیری از افزایش قیمت تخم مرغ تاکید کرد و گفت: امروز ستاد تنظیم بازار با چالشی جدید برای تنظیم قیمت تخم مرغ مواجه شده است و باید برای رفع این مشکل هماهنگی ها و نظارت ها افزایش یابد و اقدامات لازم انجام شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه لازم است همکاران مطابق شیوه نامه وزارت جهاد کشاورزی، همان برنامه هایی که در راستای تنظیم قیمت مرغ انجام دادند، این بار برای تنظیم قیمت تخم مرغ پیاده سازی کنند افزود: قیمت برآوردی تخم مرغ بعد از بررسی در معاونت تولیدات دامی وزارت متبوع حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده و ۵۰۰ تومان هم برای هزینه های پیش بینی نشده مانند هزینه های حمل و انرژی در نظر گرفته شده است.

فتحی به نحوه کنترل و نظارت بر قیمت تخم مرغ اشاره کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی شیوه نامه ای در این راستا تببین کرده است که صدور گواهی بهداشتی حمل تخم مرغ اولین مرحله کنترل و نظارت بر وضعیت تخم مرغ می باشد، به نحوی که هیچ مرغداری حق خروج تخم مرغ از مرغداری  بدون داشتن مجوز بهداشتی حمل تخم مرغ نخواهد داشت که برای دریافت این مجوز ارائه آمار وزن تخم مرغ فروشی در مبدأ و مقصد حمل الزامی می باشد.

وی تاکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی درصدد متضرر کردن واحدهای تولیدی مرغ و تخم مرغ در استان نبوده و قیمت به صورت توافقی و منصفانه تعیین شده است و کارشناسان و ناظرین باید با جدّیت وظایف محوله را دنبال کنند.

فتحی در ارتباط با اقدامات و هماهنگی های لازم در راستای تنظیم بازار قیمت تخم مرغ گفت: ایجاد هماهنگی با نماینده سازمان یا اداره صمت شهرستانها با اطلاع فرمانداران و کارشناس ادارات دامپزشکی شهرستانها برای برگزاری جلسات و برنامه ریزی باید سریع انجام شود و جهاد کشاورزی در بخشی دیگر وظیفه توجیه مرغداران و هماهنگی با اتحادیه مرغداران را بر عهده دارد.

وی تاکید کرد: زمانی که دولت نهاده های دامی را با قیمت یارانه ای در اختیار مرغدار قرار می دهد باید تاثیر آن در سفره های مردم نیز نمایان باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خاطرنشان کرد: فروش تخم مرغ با قیمت بالاتر از قیمت مصوب در مرغداری ها و فروشگاه ها از دیدگاه دستگاه قضایی، ایجاد اغتشاش در نظام اقتصادی تلقی شده و جرم کیفری داشته و مشمول جریمه خواهد بود.

 فتحی گفت: از ۱۸۸ واحد فعال مرغ تخم گذار تعداد ۴۶ واحد در شهرستان مراغه و ۳۲ واحد در مرند فعالیت می کنند و بقیه در شهرستان های دیگر استان قرار دارند اما از لحاظ میزان تولید شهرستان مرند در رتبه اول استان قرار دارد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی با تاکید به عدم کمبود تخم مرغ در استان عنوان کرد: طبق آمار مشخص است که میزان تولید در استان از میزان مصرف بالاتر است اما با توجه به اینکه بخشی از تخم مرغ مصرفی استان های همسایه و تهران از آذربایجان شرقی تامین می شود باید با جدیت و برنامه ریزی دقیق در تولید تخم مرغ تلاش کرد.

وی در ارتباط با عدم توجه مرغداران به برنامه ها و قیمت مصوب تخم مرغ گفت: با توجه به اینکه نهاده های دامی مورد نیاز مرغداران از محل سامانه بازارگاه تامین می شود، در این صورت دسترسی مرغداران متخلف به سامانه حذف خواهد شد.

فتحی تاکید کرد: هدف جهاد کشاورزی استان تنظیم قیمت بر اساس قیمت یارانه ای نهاده های دامی تحویل داده شده به مرغداران بوده و باید حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده در راستای ایجاد حاشیه امنیت برای هر دو طرف باشد و مردم با مشکل تامین کالاهای اساسی بخصوص مواد غذایی مواجه نشوند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در ارتباط با تنظیم قیمت بازار مرغ گفت: با برنامه ریزی ها، تصمیم گیری و هماهنگی بخش های مختلف از جمله حوزه تولیدات دام و طیور ، استان آذربایجان شرقی و همکاری مرغداران در تثبیت قیمت مصوب مرغ رتبه اول را کسب کرد و قیمت مرغ برخلاف استان های دیگر، در استان تک نرخی ماند.

 وی با قدردانی از حوزه های مختلف و اعضای ستاد تنظیم بازار ابراز کرد: در یک حرکت انقلابی و با اهتمام همکاران وظیفه شناس، قیمت مرغ بعد از نوساناتی که داشت یه حالت ثابت و مشخص رسیده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها