موج
کدخبر : ۳۶۱۰۴۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-361049

استاندار کرمانشاه:

هوشنگ بازوند گفت: تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین می‌تواند نقطه عطفی برای توسعه و پیشرفت استان و کشور باشد و این مهم بخش عظیمی از عقب‌ماندگی‌ها و توسعه‌نیافتگی‌های گذشته را جبران می‌نماید.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه،استاندار کرمانشاه در جلسه بررسی زیرساخت‌ها و امکانات شهرستان قصرشیرین برای تبدیل‌شدن به منطقه آزاد تجاری که با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده منطقه در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار شد؛ اظهار داشت: مشوق‌های معنی‌دار و حمایتی دولت در مناطق آزاد می‌تواند زمینه توسعه و پیشرفت استان را به‌صورت ویژه فراهم کند.

وی افزود: معافیت‌های مالیاتی و طرح‌های حمایتی برای جذب سرمایه‌گذاری فرصت مناسبی است و بخش خصوصی می‌تواند در ایجاد زیرساخت‌ها نیز وارد شود و صرفه‌جویی مطلوبی نیز برای دولت در بخش تأمین هزینه‌های زیرساخت‌ها شکل می‌گیرد.

مقام ارشد استان در ادامه به دلایل توسعه‌نیافتگی اقتصادی استان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: هشت سال جنگ تحمیلی فرصت توسعه را گرفت و چالش‌های مهاجرت به سمت مرکز، حاشیه‌نشینی و نرخ بالای بیکاری را نیز به همراه داشت.

بازوند بابیان اینکه در سال 96 نرخ بالای بیکاری استان و روند صعودی بسیار نگران‌کننده بود و روزی که به استان آمدیم نگران بحران اجتماعی بودیم اما با تدوین اسناد اشتغال، رونق و جهش تولید، اقتصاد مقاومتی، مطالعات آمایش سرزمینی و تسهیل و جذب سرمایه‌گذاری خوشبختانه این نرخ امروز به 15.3 رسیده است، هرچند این نرخ هنوز بالاست اما روند صعودی آن متوقف‌شده و مسیر کاهش نرخ بیکاری تداوم دارد.

استاندار کرمانشاه در ادامه به بحران‌های سال‌های اخیر استان ازجمله سیل و زلزله اشاره داشت و گفت: با همدلی و همراهی مردم و حمایت ویژه دولت از تهدید زلزله به فرمایش مقام معظم رهبری فرصتی و نعمتی ایجاد شد و علاوه بر افزایش تعداد واحدهای مسکونی شاهد مهاجرت معکوس به روستاها بودیم به‌گونه‌ای که 2400 واحد به روستاهای مناطق زلزله‌زده اضافه شد و میانگین ارتفاع از 1.2 به 3.4 طبقه رسید.

بازوند ادامه داد: در بحران‌ها نه‌تنها اجازه ندادیم نرخ بیکاری افزایش یابد بلکه روند کاهشی نیز تداوم یافت و برای نیروهای جدیدی نیز که وارد بازار کار می‌شوند نیز تمهیداتی اندیشیده شده است.

او اظهار کرد: بحران کرونا نیز سبب خسارات بسیار زیادی در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی شد به‌گونه‌ای که کسب‌وکارها نیز دچار تعطیلی شدند و عملاً مشکلات بیشتر شد که خوشبختانه نتوانست مانع تداوم برنامه‌های توسعه‌ای استان شود.

نماینده عالی دولت در استان کرمانشاه، ظرفیت‌های ویژه شش مرز رسمی استان در حوزه مبادلات تجاری و اقتصادی را یادآور شد و بیان کرد: روزانه بیش از هزار کامیون از مرزها تردد دارند به‌گونه‌ای که بیش از 50 درصد صادرات غیرنفتی کشور فقط از طریق مرز پرویزخان صورت می‌گیرد و این پویایی در ایام کرونا نیز بود و حتی یک روز هم تعطیل نشد.

وی افزود: قصرشیرین به لحاظ موقعیت جغرافیایی دارای شرایط ویژه‌ای برای تبدیل‌شدن به منطقه آزاد تجاری است و در صورت تصویب می‌تواند بخشی از عقب‌ماندگی‌ها را جبران کند و نقطه عطفی در پیشرفت و توسعه استان باشد.

استاندار کرمانشاه تأکید کرد: منطقه آزاد تجاری قصرشیرین علاوه بر اینکه ظرفیت بزرگی برای توسعه کرمانشاه است برای کشور نیز فرصتی مطلوب است.

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگ‌ترین پایانه زمینی بین‌المللی خاورمیانه است.

مرز رسمی پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به‌صورت رسمی در سال ۸۶ تأسیس و راه‌اندازی شد که هم‌مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.

هم‌اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به‌ویژه شهرهای کار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می‌شود.

نزدیکی فرهنگ ۲ منطقه مرزی استان‌های کرمانشاه و سلیمانیه عراق به دلیل هم‌زبان بودن از مهم‌ترین عوامل رونق اقتصادی و تجاری این بازارچه مرزی است.

همچنین پرویزخان اکنون یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص داده و نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار این کشور همسایه دارد.

این مرز که در مسیر راه ابریشم قرار دارد، نزدیک‌ترین راه ارتباطی از طریق عراق و سوریه به طول ۹۰۰ کیلومتر به کشورهای اروپایی است و در زمان کنونی که کشور عراق درزمینهٔ زیرساخت‌ها و اقتصاد وضعیت خوبی ندارد بهترین مسیر برای سرمایه‌گذاری در این کشور و کردستان عراق است.

روزانه ۸۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ دستگاه کامیون کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان به اقلیم کردستان عراق و همچنین ۵۰۰ دستگاه کامیون کالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی عراق (بخش مرکزی) صادر می‌شود.

همچنین روزانه به‌طور میانگین ۶۰۰ دستگاه تانکر سوخت‌رسان عراقی و ایرانی از مبدأ اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بندرها جنوبی کشورمان، وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها