موج
کدخبر : ۳۶۰۲۰۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-360204

رئیس کل دادگستری استان یزد؛

رییس دادگستری یزد به خشک سالی های اخیر در مناطق روستایی و مهاجرت های صورت گرفته از این مناطق اشاره کرد و افزود: شهر نیر توانسته است با ایجاد کارگاه های تولیدی مانع از مهاجرت جوانان شده و در این شهر شاهد مهاجرت معکوس هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج یدزد، غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان یزد با اشاره به خشک سالی های اخیر و لزوم توجه به بحث اشتغال در مناطق روستایی گفت: توسعه صنعتی مناطق روستایی با حفظ محیط و بافت طبیعی مناطق روستایی انجام شود.

وی در نشست ستاد استانی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در قوه قضائیه و جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی که به صورت مشترک به میزبانی شهر نیر برگزار شد گفت: هدف از این جلسه بررسی موانع و مشکلات صنعت و تولید و همچنین بررسی وضعیت اراضی و منابع طبیعی با توجه به بکر بودن این منطقه در قالب بازدید میدانی با حضور برخی مسئولان استان بوده است.

وی به خشک سالی های اخیر در مناطق روستایی و مهاجرت های صورت گرفته از این مناطق اشاره کرد و افزود: خوشبختانه با همت مسئولان و فعالان اقتصادی و جوانان، شهر نیر توانسته است با ایجاد کارگاه های تولیدی مانع از مهاجرت جوانان شده و حتی در این شهر شاهد مهاجرت معکوس هستیم.

دهشیری با اشاره به بکر بودن مناطق روستایی به ویژه مناطق خوش آب و هوا چون شهر نیر اظهار داشت: باید در این مناطق با حفظ بافت طبیعی و روستایی به فکر توسعه صنعت و تولید جهت ایجاد اشتغال و درآمد پایدار باشیم.

وی تصریح کرد: در راستای توسعه صنایع منطقه و ایجاد فضای اسکان شاغلین و جلوگیری از تخریب  اشجار و تفکیک غیر مجاز و تغییر کاربری اراضی با تاکید بر لزوم حفظ محیط آن معاونت عمرانی استانداری و شورای برنامه ریزی استان جهت اصلاح طرح تفصیلی شهر اقدامات لازم را با توجه به پیشنهادات شورای اسلامی شهر انجام دهند.

رئیس کل دادگستری استان یزد با اشاره به محدود بودن منابع آبی شهر نیر افزود: با مصوبه ستاد استانی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی آب منطقه‌ای همکاری لازم را جهت تامین آب صنایع در این منطقه داشته باشد.

دهشیری تصریح کرد: اداره راهداری نیر در بخش حقوق عامه و جهت جلوگیری ازتلفات جاده ای به موضوع ایمن سازی جاده های نیر اهتمام داشته باشد.

وی افزود: به جهت ضرورت اسکان شاغلین در این منطقه الحاق محدوده به روستای حسین آباد در دستور کار کمیسیون الحالق محدوده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گیرد.

دهشیری با اشاره به واگذاری 20 قطعه زمین از سوی جهاد کشاورزی  جهت راه اندازی مجتمع های صنعتی در شهر نیر افزود: در حال حاضر تنها تعداد اندکی از افراد در حال فعالیت می باشد که رئیس دادگاه بخش نیر مکلف به تعیین تکلیف اراضی واگذاری طرحها با استعلام از جهاد کشاورزی ظرف مدت یک ماه می باشد.

وی تصریح کرد: چنانچه در مدت قانونی و مطابق قرارداهای موجود کار انجام نشده باید پیگیری قانونی در اسرع دقت نسبت به خلع ید صورت گرفته و به افراد واجد شرایط در راستای جهش تولید واگذار گردد  تا زمینه برای سرمایه گذاری های جدید در این منطقه فراهم شود.

رئیس کل دادگستری استان یزد اظهار داشت: احیای قنات های مقرون به صرفه با هدف توسعه بخش اشتغال و کشاورزی باید در دستور کار قرار گیرد.

دهشیری گفت: در حوزه توسعه شرکت های صنعتی در این منطقه مطالعه و امکان سنجی توسط شرکت شهرک های صنعتی استات صورت گیرد تا در صورت امکان اقدامات لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به گلایه های مردمی در خصوص نحوه فعالیت تنها دفترخانه اسناد رسمی در این شهر گفت: با مصوبه امروز دفترخانه اسناد رسمی شهر نیر در روزهای زوج و در ساعت اداری رسمی مکلف به ارائه خدمت است و پیگیری لازم توسط اداره کل ثبت اسناد و املاک استان جهت تاسیس یک دفتر خانه دائمی با اولویت بومی گزینی در دستور کار قرار می گیرد.

دهشیری اظهار داشت: در حوزه کوتاه شدن مسیر نیر به ده بالا با توجه به مستندات موجود و اینکه مسیر موجود در منطقه حفاظت شده قرار دارد می تواند با رعایت همه جوانب حفظ حقوق منابع طبیعی و محیط زیست بازگشایی این مسیر مورد بازنگری نهادهای متولی قرار گیرد تا دغدغه بعد مسافت مردم  مرتفع و در نتیجه شاهد رونق بیشتر منطقه باشیم.

شایان  ذکر است: رئیس کل دادگستری استان یزد در ابتدای جلسه با تسلیت ایام فاطمیه و یاد و خاطره شهیدان سلیمانی و فخری  زاده بر لزوم  پاسداشت مکتب سلیمانی تاکید کرد و گفت:  باید این مکتب برای نیروهای مقاومت جریان سازی شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها