موج
کدخبر : ۳۵۹۹۲۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-359920

اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد اعلام کرد؛

پدیده گرد و غبار یکی از مهمترین تهدیدات زیست محیطی در نواحی خشک و بیابانی محسوب می شود لذا در این شرایط حفظ پوشش سنگ ریزه سطحی در کاهش فرسایش خاک و محافظت از خاک های با حساسیت بالا به فرسایش، بسیار اهمیت دارد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، بر اساس اعلام مراتع، عرصه ها و زیستگاه های طبیعی استان یزد، پیست موتورسواری و آفرودسواری نبوده و با آنها برخورد قضایی خواهد شد.

متأسفانه اخیراً گروهی از افراد خواسته و یا ناخواسته، بهترین و ارزشمند ترین مراتع بکر و دست نخورده و زیستگاه های حیات وحش را هدف آفرودسواری و سافاری قرار داده و آسیب زیادی به این عرصه های بیابانی که از حساسیت بالایی برخوردار هستند وارد کرده اند.

پدیده گرد و غبار یکی از مهمترین تهدیدات زیست محیطی در نواحی خشک و بیابانی محسوب می شود. استان یزد نیز به دلیل قرارگیری در این اقلیم، همواره تحت سیطره طوفان های ماسه و گردو غبار است لذا در این شرایط حفظ پوشش سنگ ریزه سطحی در کاهش فرسایش خاک و محافظت از خاک های با حساسیت بالا به فرسایش بسیار اهمیت دارد.

آفرود سواری و سافاری در زیستگاه های بکر با از بین بردن پوشش سطحی و بافت خاک محل را برای بروز پدیده گرد و غبار مستعد کرده و با وزش یک نسیم، گرد و خاک به هوا برخاسته و موجب بروز آلودگی محلی می شود. علاوه بر آن فشرده شدن خاک منطقه و از بین رفتن تخلخل آن موجب کاهش نفوذ آب به داخل خاک شده و در نتیجه تأثیرات منفی زیادی بر زایش و رویش گونه های گیاهی منطقه خواهد داشت. همچنین با ورود ماشین ها و موتورسیکلت ها به مناطق بکر تلفات جانوران در اثر تصادف افزایش و امنیت زیستگاه بر هم خواهد خورد که این موضوع، پراکندگی و مهاجرت حیات وحش را به دنبال خواهد داشت و در نهایت به تدریج اکوسیستم طبیعی منطقه تخریب شده و زخم های عمیقی بر طبیعت به جا خواهد ماند.

به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، با توجه به مفاد قانونی مربوطه مبنی بر ممنوعیت تخریب و ایجاد آلودگی در مناطق تحت مدیریت محیط زیست، آفرود سواری نیز در این مناطق به عنوان یکی از مصادیق تخریب محیط زیست ممنوع و بوده و با افراد خاطی برخورد قضایی صورت خواهد پذیرفت. همچنین در سایر مناطق نیز می بایست مناطق مستعد آفرود سواری و سافاری شناسایی و ضمن آموزش های لازم به افراد مرتبط، سافاری و آفرود به صورت هدفمند، قانونمند و کنترل شده و به نحوی برگزار شود که کمترین آسیب به طبیعت و حیات وحش را وارد کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها