موج
کدخبر : ۳۵۹۵۲۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-359524

رئیس پلیس فتا استان قم با اشاره به گسترش اینترنت و افزایش کاربران فضای مجازی گفت: یکی از کلاهبرداری‌هایی که متاسفانه امروزه شاهد آن هستیم کلاهبرداری با استفاده از مهندسی اجتماعی و تماس تلفنی با کاربران است.

به گزارش خبرگزاری موج قم، سرهنگ علی موالی اظهارداشت: ویشینگ (Vishing) یک عمل کلاهبردارانه است که در آن کلاهبرداران با استفاده از ترفندهای مهندسی اجتماعی و از طریق تماس تلفنی، اقدام به جمع آوری اطلاعات شخصی و مالی شهروندان می‌کنند.

وی افزود: در این نوع کلاهبرداری، کلاهبرداران عموما با استفاده از اعتماد مردم به تلفن‌های ثابت که به نام سازمان یا شخص ثبت شده است، اقدام به جلب اعتماد و کلاهبرداری از آن‌ها می‌کنند که مهم‌ترین هدف ویشینگ (Vishing) سرقت اطلاعات کارت بانکی و یا اطلاعات هویتی افراد می‌باشد.

سرهنگ علی موالی با اشاره به اینکه معمولا در این حملات مخاطب یک تماس تلفنی دریافت می‌کند، گفت: در این تماس مهاجم، مخاطب را فریب می‌دهد تا اطلاعات شخصی خود را افشا کند تا از این طریق آسیب و زیانی به وی وارد کند. به عنوان مثال، مشتری تماسی را در آخر هفته یا ساعات تعطیلی بانک دریافت می‌کند که وانمود می‌شود از طرف مرکز تماس بانکی است که در آن حساب دارد.

رئیس پلیس فتا استان قم از کاربران فضای مجازی خواست: به تماس‌های مشکوک پاسخ نداده و اطلاعات محرمانه و شخصی خود را که شامل رمزهای عبور و کد احراز هویت شبکه‌های اجتماعی است، در اختیار دیگران قرار ندهند.

سرهنگ موالی به کاربران توصیه کرد: از نصب برنامه‌ها از منابع نامعتبر و شبکه‌های اجتماعی، که از آن‌ها اطلاعات شخصی را می‌خواهد، خودداری کنند و در صورت اطلاع از هر گونه فعالیت مجرمانه در فضای ‌مجازی یا پیام‌رسان‌های‌‌ موبایلی موضوع را از طریق نشانی پلیس‌ فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها