موج
کدخبر : ۳۵۹۰۵۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-359052

معاون توسعه کار آفرینی وزیر تعاون کار رفاه اجتماعی از تخصیص 200 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به استان کردستان با نرخ سود 10 درصد خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، عیسی منصوری پیش از ظهر امروز چهارشنبه در سیزدهمین جشنواره تجلیل از کار آفرینان برتر کردستان اظهار داشت: 130 میلیارد تومان از این میزان تسهیلات در بخش اشتغال پایدار روستایی و 70 میلیارد تومان نیز با نرخ 10 درصد در بخش اعتبارات بین المللی به این استان تخصیص داده شده است.

معاون توسعه کار آفرینی وزیر تعاون کار رفاه اجتماعی گفت: به منظور توسعه فعالیت‌های اشتغالزایی در استان کردستان 200 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره از منابع ملی و بین المللی تخصیص یافته است.

وی اضافه کرد: کردستان در جذب تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در چهار دوره گذشته عملکرد موفقی داشته و برای مرحله پنجم نیز 600 میلیارد تومان برای این استان در نظر گرفته شده است.

معاون توسعه کار آفرینی وزیر تعاون کار رفاه اجتماعی افزود: در حوزه روستایی با توجه به مصوبه سال 97 مبنی بر افزایش 40 درصدی هزینه تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی را با توجه به اینکه تعدادی از طرح‌ها با تسهیلات دریافتی به اتمام نرسیدند، اجرایی کنیم

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه بازپرداخت تسهیلات پرداختی شروع شده و تا امروز 66 میلیارد تومان نیز کردستانی ها بازپرداخت داشته‌اند می‌توان از این محل نیز باز هم تسهیلاتی به طرح‌های جدید پرداخت کرد.

منصوری یادآور شد: با توجه به اینکه سرانه اشتغال 150 میلیون تومان است و در بانک‌ها برای ایجاد هر شغل بطور میانگین 70 میلیون تومان پرداخت می‌شود می‌توان نتیجه گرفت این سرانه مناسب است البته تنها نباید بدنبال تولید باشیم بلکه باید ایجاد شغل را در اولویت قرار دهیم.

وی گفت: یک هزار میلیارد تومان برای آموزش سرمایه گذارانی که از تسهیلات پایدار روستایی استفاده می‌کنند در نظر گرفته شده و کردستان به عنوان استان پایلوت می‌تواند به این موضوع ورود کند و در صورت آموزش سرمایه گذاران تمام هزینه‌های آن از طریق وزارتخانه پرداخت می‌شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: حوزه IT بزرگترین حوزه‌ای است که می‌توان با توجه به قابلیت و ظرفیتی که جوانان این استان دارند، ایجاد اشتغال و درآمد داشته باشد اما مسوولان این استان هیچ حمایتی از این حوزه نمی‌کنند.

منصوری یادآور شد: جوانانی در این عرصه در حال کار هستند و علیرغم اینکه هیچ نیازی به دریافت تسهیلات ندارند کارهای بزرگی انجام داده‌اند اما مسوولان کردستانی نه تنها حمایتی نکردند حتی حاضر نیستند مکانی را به صورت رایگان به این جوانان سرمایه گذار واگذار کنند ضمن اینکه آنان را از محلی که در اختیار داشتند نیز بیرون کرده که این کار جای تاسف دارد.

وی اظهار داشت: ما تمام وقت خود را گذاشته‌ایم که در حوزه‌های کشاورزی، صنعت و گردشگری سرمایه گذاری کنیم که در نهایت 20 هزار شغل ایجاد می‌کنیم در حالیکه در بخش IT در صورت حمایت می‌توان تا 800 هزار شغل ایجاد کرد و اگر در کردستان نیز این صنعت دیده شود سهم قابل توجهی از اشتغال را می‌تواند به خود اختصاص دهد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: باید جهت گیری صرف منابع را به سمت حوزه‌هایی ببریم که با کمترین اعتبار بیشترین ایجاد اشتغال را داشته باشد مانند صنعت مرتبط با استان، IT و بومگردی البته باید از اشتغال سنتی در حوزه کشاورزی دوری کنیم.

منصوری اضافه کرد: از فرمانداران می‌خواهیم در شهرستان های خود سه پروژه بزرگ را شناسایی و به ما معرفی کنند تا بتوان با راه اندازی آنها بیشترین میزان اشتغالزایی را داشت.

وی اظهار داشت: سقف تسهیلات امروز 15 میلیارد تومان برای طرح‌های بزرگ است که با 10 و 12 درصد سود بانکی پرداخت می‌شود البته با 18 درصد بهره نیز تا 75 میلیارد تومان می‌توان تسهیلات پرداخت کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها