موج
کدخبر : ۳۵۸۵۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-358557

رئیس خانه پرستاری هرمزگان به بیان مشکلات این قشر زحمت‌کش به‌ویژه در شرایط شیوع ویروس کرونا پرداخت و خواستار توجه بیشتر مسئولان به مشکلات صنفی پرستاران شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، امروز پرستاران در سیستم درمان همواره بیشترین فشار را تحمل می‌کنند و سختی کار آنان با هیچ یک از همکاران‌شان قابل قیاس نیست. اگر چه کمتر به جایگاه ویژه‌ی پرستاران توجه می‌شود اما باید این موضوع را مد نظر داشت که تشخیص پزشکان بدون پیگیری و انجام اقدامات بعدی از سوی پرستاران نمی‌تواند به سرانجام مطلوب برسد. با این حال میزان توجه به مصائب و مشکلات جامعه‌ی پرستاری و تلاش برای حل مشکلات صنفی آنان به هیچ عنوان با میزان زحمات این قشر کوشا تناسب ندارد.. از همین رو و در راستای انعکاس مشکلات پرستاران هرمزگان گفتگویی را با «مرتضی حکمتی» رئیس خانه پرستاری هرمزگان ترتیب دادیم تا گوشه‌ای از دغدغه‌های این قشر را بازتاب دهیم.

*عدم اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری

وی در گفتگو با خبرنگار موج ضمن تبریک روز پرستار به جامعه‌ی پرستاری کشور، عدم اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را از عمده مشکلات جامعه پرستاری هرمزگان دانست و گفت: این قانون تیرماه سال 1386 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که در این قانون آمده است که فعالیت‌هایی که پرستاران در خدمت‌رسانی به بیماران انجام می‌دهند، همانند کد خدمتی پزشکان تعرفه گذاری شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر خدماتی نظیر تزریق سرُم، تهیه نوار قلب، آتل بندی و ... که بسیاری از پرستاران در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انجام می‌دهند بدون هیچ‌گونه تعرفه‌گذاری است و در پرونده بیمار به‌جای نام پرستار نام پزشک ثبت می‌شود.

حکمتی تصریح کرد: به عنوان مثال نوار قلبی که توسط پرستار گرفته می‌شود با تعرفه‌ی هزار تومانی به ثبت می‌رسد اما اگر در پرونده‌ی بیمار اگر اسم پزشک باشد همان نوار قلب 10 هزار تومان حساب می‌شود.

*تعارض منافع پزشکان و پرستاران

این مدافع سلامت در ادامه ضمن بیان اینکه وزارت بهداشت از اعمال قانون سر باز می‌زند، ادامه داد: وزارت بهداشت دارای سیستمی پزشک سالار است که درواقع ازآن‌جهت که اکثراً پزشک هستند، منافع خود را در نظر می‌گیرند و نسبت به حقوق پرستاران بی‌توجه‌اند.

وی با گلایه‌مندی از اینکه با عدم اجرای قانون هم هزینه‌های بیشتری را بیماران متحمل هستند و هم باری که بر دوش بیمه‌ها وجود دارد نیز بیشتر شده است، تصریح کرد: مسلماً خدمتی را که پرستار می‌تواند با هزینه کمتر به بیمار ارائه دهد به نفع بیمار، بیمه و پرستار است.

*عدم تناسبت تعداد تخت‌ها و تعداد پرستاران

رئیس خانه پرستاری هرمزگان با بیان اینکه استان هرمزگان دارای قریب به سه هزار پرستار در کل استان است، افزود: ما به ازای یک تخت هفت‌دهم پرستار را داریم اما در سایر کشورهای همسایه برای هر تخت یک و نیم پرستار در نظر گرفته‌اند تا به بیمار خدمات‌رسانی کنند.

حکمتی اذعان داشت: بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) میناب 96 تختخوابی است که در حال حاضر دارای 300 تخت بیمارستانی است و فقط هر روز بر تعداد تخت‌های بیمارستانی افزوده شده و نیرو به تناسب با آن افزوده نشده است.

*40 هزار تخت جدید و تنها سه هزار پرستار

وی با بیان اینکه به ازای هر تخت نیاز به یک و نیم پرستار داریم، افزود: سیستم غلط مدیریتی در استان هرمزگان حاکم است و باید بگویم که از آغاز کرونا 40 هزار تخت بر تخت‌های بیمارستانی افزوده‌اند اما تنها سه هزار پرستار را استخدام کرده‌اند.

حکمتی ادامه داد: هنگامی‌که وزارت بهداشت در رسانه‌ها اعلام می‌کند که 30 هزار پرستار را جذب کردیم این آمار تنها مختص به نیروی پرستار نیست و شامل نیروی خدماتی، امور مالی، تأسیساتی و حسابداری و سایر بخش‌ها نیز می‌شود و درواقع 3 هزار پرستار جذب کرده اند.

*سلامت کشور نباید به بخش خصوصی واگذار شود

وی با اشاره به اینکه طبق قانون نباید سلامت و امنیت کشور به بخش خصوصی واگذار شود، تشریح کرد: سیستم پزشک سالار ما شرکت خصوصی به نام آوا سلامت را تأسیس کرده است که متشکل از دست‌اندرکاران و ذی‌نفعان در وزارتخانه و سیستم پزشک سالاری ماست، گویا در راستای تجهیزات پزشکی فعالیت دارند و بعد از مدتی تأمین نیروی پزشکی نیز بر وظایفشان اضافه شد که بعد از طرح تحول سلامت نیرو هم جذب می‌کنند و بزرگ‌ترین مشکل جامعه پرستاری هرمزگان جذب نیروهای شرکتی است که نه قراردادی دارند و نه مطالباتشان به‌درستی پرداخت می‌شود که درنتیجه منجر به بی‌انگیزگی در خدمت خواهد شد.

*نیروهای شرکتی هیچ پشتوانه‌ای ندارند

وی افزود: نیروهای شرکتی هیچ پشتوانه‌ای ندارند و با کوچک‌ترین اعتراضی در راستای احقاق حقشان تهدید می‌شوند و هیچ ثبات کاری ندارند و هرلحظه استرس برکناری از شغل آرامش را از آنان گرفته است.

*مصائب پرستاران 89 روزه

حکمتی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن بیان اینکه ما نه‌تنها پرستار رسمی بلکه پرستار پیمانی قراردادی، پرستار حجمی، پرستار 89 روزه، پرستار صدساعته (ساعتی حقوق دریافت می‌کنند)، تبصره سه و چهار و شرکتی را نیز داریم، گلایه کرد: پرستاران قراردادی 89 روزه ازجمله قراردادهای ظالمانه‌ای است که برای فرار از بیمه پرستار را برای 89 روز به خدمت می‌گیرند و اگر تنها یک روز دیگر به خدمت گرفته شوند موظف به بیمه کردنشان می‌شوند و از اوایل سال و هنگامی‌که با کمبود نیرو برای مقابله با کرونا مواجه شدند باب شد که درنهایت بعد از اتمام 89 روز تعدادی را بیرون وعده‌ی جدید را به کار گرفتند و نیروهایی که اخراج شدند، دست‌شان به هیچ جایی بند نبود.

وی در ادامه عنوان کرد: جالب‌تر اینجاست که به این پرستاران 89 روزه وعده داده بودند که شما را شرکتی خواهیم کرد اما به تعهدشان پایبند نبودند و نه‌تنها شرکتی نشدند بلکه تمامی آن‌ها را برای خدمت در بخش کووید 19 استخدام کرده بودند.

او تشریح کرد: پرستاری جز مشاغل سخت و زیان‌آوری است که با ضریب یک و نیم بازنشست می‌شوند یعنی هر یک سال، یک و نیم سال محسوب می‌شود اما دانشگاه علوم پزشکی سنگ‌اندازی می‌کند و برخلاف قوانینی که به نفع پرستار است، عمل می‌کند و حتما باید در دیوان عدالت اداری شکایت کنیم تا با تجدیدنظرخواهی رأی به نفع ما صادر شود.

*اکثر پرستاران دو شغله هستند

حکمتی افزود: اکثر پرستاران دو شغله هستند چرا که حقوق و مزایای درخوری برای گذران زندگی‌شان ندارند و حقوقشان کفاف تأمین مخارج زندگی‌شان را نمی‌دهد.

*حذف حق نوار مرزی

وی گفت: از بهمن سال گذشته آقای کاشانی معاون نیروی انسانی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ظلم بزرگی را در حق پرستاران انجام داد و حق نوار مرزی را حذف کرد، نوار مرزی براساس مصوبه وزارت کشور کل شهرهای استان هرمزگان به جز حاجی‌آباد و رودان و بستک را شامل می‌شد و حق نوار مرزی باید به این پرستاران پرداخت می‌شد.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی با این‌که دولتی است اما به‌صورت هیئت‌امنایی اداره می‌شود و با اعلام اینکه ما بودجه نداریم حق نوار مرزی را در استان هرمزگان به‌رغم اینکه دارای مصوبه‌ی هیئت‌وزیران بود، حذف کردند و هزینه و بودجه را به ردیف‌های دیگر اختصاص داده‌اند.

حکمتی در پایان گفت: قوانین بسیاری به نفع پرستاران تنها تصویب ‌شده و هیچ یک اجرا نشده‌اند که می‌توان به ارتقا بهره‌وری اشاره کرد یعنی پرستاران با حداقل کار بتوانند کیفیت کار خود را ارتقا دهند تا با عدم خستگی و به‌دوراز استرس و تمرکز بیشتر به بیماران خدمت کنند اما برخلاف قانون پرستاران به دلیل کمبود پرستار مجبورند نه‌تنها زمان خدمت خود را بمانند بلکه مجبور می‌شوند 100 ساعت هم اضافه‌کار خدمت کنند.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها