موج
کدخبر : ۳۵۳۰۰۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-353008

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی یزد؛

وزارت راه و شهرسازی بر اساس تاکید رهبر انقلاب مبنی بر تکمیل و تحویل واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در زمان مقرر، متعهد به ساخت و تکمیل واحدها و تحویل آنها به پذیرفته شدگان تا پایان ۱۴۰۰ است. سامانه ای در استان یزد درحال راه اندازی است تا متقاضیان بر اساس اولویت زمان واریز وجه اولیه، از طریق آن سامانه نسبت به انتخاب پروژه مدنظر خود اقدام نمایند.

احسان خواجه رضایی معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی یزد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج یزد به برخی سوالات پیرامون طرح اقدام ملی مسکن در یزد پاسخ داده است که در ادامه می خوانید.

تا کنون چند زمین به طرح اقدام ملی مسکن در شهر یزد اختصاص یافته است؟

تاکنون در سطح استان یزد زمین بالغ بر 9 هزار و 800 واحد مسکونی جهت ساخت طرح اقدام ملی مسکن تامین شده است.

آیا همه این زمین ها از طریق اداره راه و شهرسازی یزد تعیین و اختصاص یافتند؟

در سطح استان یزد به جز پروژه 36 واحدی واقع در بلوار شهید نواب صفوی که از زمین های تحت مالکیت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) می باشد بقیه اراضی توسط اداره کل راه و شهرسازی تامین شده است.

بفرمایید تا کنون چند یزدی با پرداخت مبلغ اولیه، ثبت نام خود را قطعی کردند؟

تا کنون در سطح استان یزد برای بالغ بر 7 هزار و 500 نفر افتتاح حساب صورت گرفته که قریب به 5000 نفر واریز وجه نموده اند و در شهر یزد سه هزار و 563 نفر نسبت به تکمیل آورده اولیه خود اقدام نموده اند و ثبت نام خود را قطعی کرده اند.

می توانید بگویید چند نفر در یزد از طرح اقدام ملی مسکن انصراف دادند؟

تاکنون در سطح استان 361  نفر از متقاضیان این طرح، انصراف داده اند که در شهر یزد این رقم 187 نفر است.

 آیا تمام افرادی که مبلغ اولیه را پرداختند الان دارای زمین هستند یا هنوز در نوبت دریافت هستند؟

این اداره کل متعهد است نسبت به تامین زمین متقاضیانی که آورده اولیه خود را تکمیل نموده اند، اقدام نماید و اراضی مناسبی درنظر گرفته شده که در صورت نیاز می تواند بعد از الحاق به محدوده شهر در طرح اقدام ملی مسکن استفاده شود و مشکلی از نظر تامین زمین وجود ندارد.

مردم از چه طریقی می توانند نسبت به زمینی که دریافت کردند و مرحله ساخت آن آگاه شوند؟ آیا سایت الکترونیکی در این زمینه وجود دارد؟

در سامانه طرح اقدام ملی مسکن به آدرس tem.mrud.ir از قسمت مشاهده درخواست متقاضی قابل پیگیری برای مراحل درخواست و ... می باشد علاوه بر آن سامانه ای در استان یزد درحال راه اندازی است تا متقاضیان بر اساس اولویت زمان واریز وجه اولیه، از طریق آن سامانه نسبت به انتخاب پروژه مدنظر خود اقدام نمایند.

پیش بینی می کنید در طرح ملی مسکن چند مسکن در شهر یزد ساخته می شود؟

این اداره کل متعهد است نسبت به ساخت واحد مسکونی متقاضیانی که آورده اولیه خود را تکمیل نموده اند، اقدام نماید. در حال حاضر قریب به 5000 نفر نسبت به واریز وجه اقدام نموده اند.

به نظر شما ساخت مسکن ملی چه تاثیری بر نرخ و زمین و مسکن در یزد خواهد داشت؟

دولت قرار است در این طرح با احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سطح کشور وضعیت عرضه و تقاضا در بازار مسکن را متعادل کند طبیعی است که هرچه عرضه را توسعه دهیم تقاضا وضعیت مطلوب‌تری خواهد داشت و در صورت تداوم این عرضه شاهد کاهش نرخ زمین و مسکن خواهیم بود.

اگر افراد پس از پرداخت پول منصرف شوند راه حلی برای بازگشت هست؟

با ثبت درخواست انصراف و تعهد محضری توسط متقاضی، انصراف وی ثبت شده و وجه پرداختی عودت داده می شود.

آیا همچنان امکان ثبت نام برای متقاضیان مسکن ملی وجود دارد؟

در حال حاضر پالایش متقاضیان مراحل اول و دوم به پایان رسیده و در حال پالایش متقاضیان مرحله سوم هستیم و پس از اتمام پالایش کلیه متقاضیان، در صورت موجود بودن ظرفیت مازاد در اراضی تامین شده و نیز موافقت ستاد وزارت راه و شهرسازی ثبت مجدد انجام خواهد شد.

بفرمایید چند در صد از هزینه مسکن ملی بر عهده مردم است و ما بقی از چه منابعی تامین می شود؟

براساس شیوه نامه طرح اقدام ملی مسکن به ازاء هر واحد مسکونی 100 میلیون تومان وام تعلق می گیرد و مابقی مبلغ تا قیمت تمام شده ساختمان توسط متقاضیان براساس ساختار شکست ابلاغی بایستی پرداخت گردد.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها