موج
کدخبر : ۳۵۱۸۳۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-351834

رئیس شورای اسلامی شهر کرج گفت: انتقال آب سد امیرکبیر کرج از طریق تونل به تهران می‌تواند تبعات جبران ناپذیر داشته باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج البرز، اکبر سلیم نژاد گفت: آغاز بهره برداری از انتقال تونلی آب از زیردست سد امیرکبیر به تصفیه خانه تهران به معنای خشکیدگی حداقل 30 کیلومتر از مسیر رودخانه کرج است که تهدید حیات هزاران اصله درخت و گونه های مختلف جانوری و آبزی را به همراه دارد و چهره زیبای جاده چالوس و مسیر عبور آب را خزان کرده خواهد کرد.

وی افزود: وزارت نیرو به عنوان متولی پروژه در خصوص پیوست های زیست محیطی و تبعات آن بر اقلیم و طبیعت منطقه توضیح دهد، تکلیف هزاران اصله درختی که از آب عبوری سیراب می شوند، چه می شود؟ آیا مسئولان به نابودی جاده چالوس و طبیعت زیبا و بکر آن تن می دهند؟ در واقع رودخانه کرج یکی از جریان های آبی خاص و بکر است که مورد توجه طرفداران محیط زیست می باشد و اکنون نگرانی در خصوص سرنوشت آن به دغدغه ای برای افکار عمومی تبدیل شده است.

این مسئول ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از چاه ها و سفره های آب زیرزمینی که از منابع اصلی تامین آب شرب مصرفی شهروندان می باشد، از رودخانه کرج سیراب می شوند که تونل انتقال آب موجب تخریب و خشکیدگی شان شده و به حیات آنها نیز پایان می دهد، در مجموع تونل انتقال آثار مخرب فراوانی بر اکوسیستم و طبیعت منطقه می گذارد و این مشکلات به مرور ابعاد و پیامدهای جبران ناپذیری به خود خواهد گرفت.

سلیم نژاد تصریح کرد: در شرایطی که بسیاری از محلات شهر تابستان کم آبی را پشت سر گذاشتند و کیفیت آب شرب مصرفی شهروندان به هیچ وجه قابل قبول نیست و این مسئله همواره از دغدغه ها و گلایه های شهروندان بوده است، چرا باید آب گوارای رودخانه کرج را باید با تشریفات و از طریق تونل به مصرف پایتخت نشینان برسانند، در حالی که سهم خودمان چاه های آب از رده خارج و آبی بدون کیفیت است!

رئیس شورای شهر کرج اذعان داشت: از استاندار محترم، نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای مربوطه تقاضا داریم در راستای احقاق حقوق شهروندان و صیانت از محیط زیست و منابع آبی و طبیعت بکر جاده چالوس و در راستای تداوم حیات پربرکت رودخانه کرج که زندگی ده ها هزار اصله درخت و گونه های مختلف جانوری و آبزی وابسته به تداوم جریان آب در بستر آن است، به موضوع ورود کرده و بهره برداری از تونل انتقال را تا شفاف سازی و روشن شدن ابعاد زیست محیطی آن متوقف سازند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها