موج
کدخبر : ۳۴۸۸۵۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-348859

‌ رشید حیدری مقدم خبر داد:

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد بیماران بستری در بیمارستان و بیماران سرپایی به علت شرکت در اجتماعات، مهمانی و مراسم ختم و عزاداری به این ویروس آلوده شدند،‌از وضعیت قرمز هفت شهرستان استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان،‌ رشید حیدری مقدم، رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه هفت شهرستان استان همدان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند، گفت: بررسی آمار معلمان مبتلا به کرونا از آغاز سالتحصیلی جاری تاکنون به نسبت آغاز اپیدمی کرونا تا ۱۴ شهریور نشان از رشد تصاعدی ابتلای فرهنگیان به این ویروس دارد.

رشید حیدری مقدم روز شنبه در ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار داشت: میزان ابتلا به کرونا در ۲ برهه زمانی آغاز اپیدمی کرونا تا ۱۴ شهریور و از ۱۴ شهریور تاکنون مورد بررسی و آنالیر قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: تا ۱۴ شهریور ۱۲ معلم مشکوک به کرونا در بیمارستان بستری شدند که نتیجه آزمایش ۹ بیمار مثبت بود همچنین در بخش سرپایی ۱۳۲ مورد مشکوک وجود داشت که نتیجه آزمایش  ۵۹ معلم مثبت بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: از ۱۵ شهریور تاکنون نیز سه معلم مشکوک به کرونا بستری شدند که یک مورد از آنها مثبت قطعی بود و از بین معلمان که سرپایی مراجعه داشتند از ۵۵ مورد مشکوک نتیجه آزمایش ۳۰ مورد مثبت شده است.

حیدری مقدم ادامه داد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا ۱۴ شهریور معادل هفت ماه، از بین معلمانی که سرپایی مراجعه داشتند ۵۹ تن نتیجه آزمایش شان مثبت بوده است اما این آمار تنها در یکماه گذشته و از آغاز سالتحصیلی جدید ۳۰ مورد بوده است.

وی اظهار داشت: وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در یک هزار و ۷۳۴ مدرسه معادل ۷۵ درصد مدارس بررسی شد که ۷۴.۶ درصد شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کرده بودند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: از ابتدای اپیدمی کرونا تا ۱۴ شهریور ۱۴۴ دانش آموز مشکوک به کرونا بستری شدند که ۱۷ تن مثبت بودند همچنین در بخش سرپایی از بین ۵۳۳ دانش آموز مشکوک به کرونا نتیجه آزمایش ۱۸۰ تن مثبت بود.

حیدری مقدم افزود: در طول یکماه گذشته ۲۸ دانش آموز مشکوک به کرونا بستری شدند که پنج مورد آلوده بودند و از ۳۶ بیمار سرپایی ۱۵ مورد مثبت بودند که این نشان دهنده این است که نزدیک ۴۵ تا ۵۰ درصد دانش آموزان مشکوک به کرونا نتیجه آزمایش شان مثبت بوده است.

وی بیان کرد: چهار هزار و ۹۰۳ بستری مثبت، هفت هزار و  ۳۲۴ مورد سرپایی مثبت و در مجموع ۱۰ هزار و ۲۲۷ تن در این استان به کرونا مبتلا شدند و  روز گذشته ۶۸ بیمار مثبت بستری،  ۹۸ تن سرپایی مثبت و چهار فوتی داشتیم که شمار متوفیان در مجموع به ۶۵۳ بیمار رسید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: در حال حاضر شهرستان‌های اسدآباد، بهار و فامنین در وضعیت نارنجی و هفت شهرستان مابقی در وضعیت قرمز کرونایی هستند.

حیدری مقدم ادامه داد: در پیک نخست شیوع ویروس کرونا ۴۰۰ تن در بیمارستان های این استان بستری شدند که این رقم در پیک دوم به ۶۱۲ بیمار و هم اینک در پیک سوم از ۷۱۲ بیمار عبور کرده است با این وجود امیدواریم این روند رو به رشد متوقف شود.

وی اظهار داشت: آمار به دست آمده از میزان مبتلایان به کرونا در ۴۵ روز گذشته آماری نشان از این دارد که بیش از ۵۰ درصد بیماران بستری در بیمارستان و بیماران سرپایی به علت شرکت در اجتماعات، مهمانی و مراسم ختم و عزاداری به این ویروس آلوده شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: همچنین ۲۲.۵ درصد بیماران به علت تماس های درون خانوادگی، ۱۰ درصد رعایت نکردن پروتکل‌ها در ادارات توسط کارکنان، ۷.۵ درصد به خاطر زندگی در مراکز پُرتراکم نظیر زندان و خانه سالمندان، پنج درصد به علت مسافرت، پنج درصد به علت حضور در بازار و فروشگاه‌ها به کرونا مبتلا شدند.

حیدری مقدم با بیان اینکه دغدغه علوم پزشکی افزایش ورودی به بیمارستان‌ها است افزود: میزان ابتلا به کرونا در ادارات این استان از هفت به ۱۰ درصد افزایش داشته است همچنین ۴۰ مورد طغیان تنها در یک هفته رخ داده که ۳۶ مورد در اماکن شهری و مابقی در مناطق روستایی بوده است.

وی گفت: ضریب سرایت پذیری سه هفته گذشته ۱.۱۴ بود که این شاخص کاهش داشته و به ۱.۰۸ تقلیل یافته است که امید می رود این رقم تا پایان هفته نیز روند کاهشی داشته باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان خواستار اطلاع رسانی گسترده برای استفاده شهروندان از ظرفیت مراکز ۱۶ ساعته و مراکز منتخب بهداشتی شد تا افراد مشکوک به کرونا در مراحل اول شناسایی شده و خانواده افراد مشکوک نیز مدیریت شوند.

حیدری مقدم همچنین خواستار اعمال محدودیت در تردد از درب ماشین رو آرامستان‌ها و باغ بهشت‌ها، نظارت جدی بر نانوایی‌ها و جایگاه های سوخت و پیش بینی تدابیری هنگام تحویل گرفتن تلفن همراه مراجعان به مراکز اداری با هدف آلوده نشدن فرد به کرونا شد.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  تاکنون ۴۹۲ هزار و ۳۷۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۱۰ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۸ هزار و ۹۸ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز جمعه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۱۸ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، چهار هزار و ۱۴۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۷۸۷ نفر از آنها بستری شدند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها