موج
کدخبر : ۳۴۸۱۶۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-348169

رییس کل دادگستری یزد؛

رییس کل دادگستری یزد گفت: پذیرش پرونده برای رسیدگی مجدد پس از قطعی شدن رأی در محاکم تجدید نظر، تنها در صورتی امکان پذیر است که خلاف بَیِّن شرع و یا نقض آشکار اصول مسلمات فقهی رخ داده باشد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، غلامعلی دهشیری رئیس دادگستری استان یزد با اشاره به افزایش درخواست اِعمال ماده 477 ، اظهار داشت: باید با توجیه و اقناع اصحاب پرونده نسبت به آراء صادره محاکم، از افزایش درخواست های اِعمال ماده 477 جلوگیری کرد.

وی در نشست شورای معاونین دادگستری استان یزد، گفت: قوه قضاییه، ملجاء و پناهگاه مردم و محل فصل خصومت و اختلافات و دعاوی آنان است، لذا اگر قاضی پرونده رأی قضایی خود را که بر اساس ادله و مستندات پرونده، متقن و مستدل و بلیغ صادر کند و مردم را هم باساده سازی مفاهیم پیچیده و نامأنوس حقوقی توجیه کند، درخواست ها برای اعمال ماده 477 کاهش خواهد یافت.

وی واکاوی دقیق و مستند بودن درخواست های ماده 477 به جهات خلاف بین شرع را خواستار شد و تصریح کرد: پذیرش پرونده برای رسیدگی مجدد پس از قطعی شدن رأی در محاکم تجدید نظر، تنها در صورتی امکان پذیر است که خلاف بَیِّن شرع و یا نقض آشکار اصول مسلمات فقهی رخ داده باشد، لذا نباید شرایط به سمتی حرکت کند که هر کس که رأی به ضررش صادر شد، اعمال ماده 477 را یک مرحله رسیدگی مجدد و اعتراض برای رسیدگی در مرحله بالاتر قلمداد کند.

این مقام قضایی در بخش دیگری از صحبت های خود، اجرای برنامه های مدیریتی جهت ایجاد ضابطه خدمت بهتر به جامعه را به فال نیک گرفت و بیان داشت: مدیریت بر امور نیازمند یک برنامه جامع و هدفمند است که باید با دقت بر زوایای امر، تدوین شود و با لحاظ شرایط فکری و فرهنگی به صورت تدریجی و نرم برای اثر گذاری بیشتر اجرا گردد.

وی بر نقد و بررسی عملکرد بخش ها مختلف دادگستری و حوزه های قضایی تأکید کرد و ابراز داشت: گزارش عملکرد مجموعه باید به صورت دقیق ارزیابی و گزارش تحلیلی تنظیم گردد تا برای ارتقاء عملکرد با تکیه بر تقویت نقاط قوت و برطرف نمودن نقاط ضعف، برنامه ریزی صورت پذیرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها