موج
کدخبر : ۳۴۵۵۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-345536

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان گفت: یک محقق هرمزگانی موفق به ساخت کیت تشخیص همزمان کووید ۱۹ و آنفلوانزای A و B شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان،  حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان از ابداع کیت تشخیص همزمان کووید ۱۹ و آنفلوانزای  Aو  B، کیت استخراج ژنوم ویروسی و دستگاه وکیوم برای استخراج اسیدنوکلئیک توسط حامد گوگلانی عضو هیئت علمی و دانشیار ویروس شناس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، فارغ التحصیل از استرالیا به همراه تیم آزمایشگاهی تشخیص کووید استان خبر داد.

حسین فرشیدی، افزود: موارد استفاده‌ی کیت، استخراج RNA در آزمایشگاه های تشخیصی دولتی و خصوصی همچنین مورد استفاده در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی است.

وی اظهار کرد: در پاندمی کووید ۱۹در استان هرمزگان، تا کنون بیش از ۶۰ هزار تست تشخیصی انجام شده و تا کنون بیش از ۷۰۰ کیت تشخیص کووید۱۹ با هزینه ای بالغ  بر ۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان در آزمایشگاه مرجع استان مصرف شده است.

فرشیدی با اشاره به اینکه هدف اصلی از ساخت این محصولات، تأمین نیاز استان بوده است، عنوان کرد: با توجه به هزینه بر بودن و قیمت تمام شده هر کیت تشخیص کووید ۱۹ و آنفلوانزای نوع A و B مورد مصرف آزمایشگاه های استان هرمزگان و در مقایسه با مبلغ صرف شده برای ساخت این کیت، حداقل۳۰ درصد صرفه جویی صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه این کیت در حال گذراندن مراحل کنترل کیفی است، تصریح کرد: این کیت همزمان سه ویروس را شناسایی کرده و به همین دلیل در مجموع، برای تشخیص سه ویروس صرفه جویی ۶۰ درصدی را خواهیم داشت، هم اکنون نمونه ی داخلی این کیت در بازار موجود نیست.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها