موج
کدخبر : ۳۴۴۸۱۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344815

معاون فنی محیط‌زیست قم گفت: ۸۶ درصد از گردوغبار قم منشا داخلی دارد و کمتر از ۱۴ درصد از آن منشا آن خارج از کشور است و در ۷۰ درصد از طوفان‌های گردوغبار قم منشا آن اراضی اطراف دریاچه نمک بوده و ۱۰ درصد نیز از شمال شرق استان و شهر تهران است.

به گزارش خبرگزاری موج قم، سید احمد شفیعی معاون فنی محیط‌زیست قم امروز در جلسه «کارگروه مدیریت گردوغبار قم» در سالن کرامت استانداری قم برگزار شد، با اشاره به کانون‌های تولید گردوغبار در قم گفت: ۷۰ درصد از مساحت قم تحت پوشش مطالعات شناسایی کانون‌های گردوغبار قرارگرفته شده است.

سید احمد شفیعی گفت: سه کانون سراجه، حسین‌آباد میش مست، کوه نمک و شمال شرق شهر قم مهم‌ترین کانون‌های فرسایش خاک و تولید گردوغبار هستند.

وی ابراز داشت: از سال ۹۰ تعداد روزهای همراه با گردوغبار و طوفان‌های شدید شن و گردوغبار نسبت به قبل از آن رشد چشمگیری داشته است.

معاون فنی محیط‌زیست قم بیان کرد: به‌صورت میانگین در ۵ سال گذشته ۱۲۰ روز گردوغبار در قم وجود داشته است.

وی افزود: در سالهای آینده بیشترین میزان شار گردوغبار در قم به ترتیب فصل تابستان، بهار، زمستان و پاییز خواهد بود.

شفیعی یادآور شد:میانگین قدرت و سرعت بادی که می‌تواند شار گردوغبار را ایجاد کند در حال کاهش است.

معاون فنی محیط‌زیست قم با اشاره به کانون‌های گردوغبار در قم بیان کرد: منطقه سراجه با ۱۵ هزار هکتار در ۲۰ کیلومتری قم مهم‌ترین و بحرانی‌ترین کانون تولید گردوغبار قم است.

وی اضافه کرد: ۵۰ هزار هکتار از مساحت قم در وضعیت متوسط تولید گردوغبار قرارگرفته است.

شفیعی گفت: این کانون‌ها علاوه بر قم، تمام استان‌های همسایه را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی افزود: درصورتی‌که حقابه‌های کانون شمال شرقی قم اختصاص نیابد این کانون گردوغبار تمام جنوب تهران را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

معاون فنی محیط‌زیست قم با اشاره به منابع نشر آلودگی گردوغبار در شهر قم گفت: ۸۶ درصد از گردوغبار قم منشا داخلی دارد و کمتر از ۱۴ درصد از آن منشا آن خارج از کشور است.

وی افزود: تالاب هورالعظیم در کشور عراق یکی از کانون‌های خارجی گردوغبار شهر قم و شهرهای دیگر کشور است.

شفیعی ابراز داشت: در ۷۰ درصد از طوفان‌های گردوغبار قم منشا آن اراضی اطراف دریاچه نمک بوده و ۱۰ درصد نیز از شمال شرق استان و شهر تهران است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها