موج
کدخبر : ۳۴۳۹۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343990

رونمایی از یک دستاورد پژوهشی عظیم؛

آیین رونمایی از دستاورد پژوهشی عظیم تولید انبوه صدف خوراکی در هرمزگان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، مرتضوی رییس پژوهشکده و اکولوژِی خلیج فارس ودریای عمان در خصوص برنامه ها و فعالیت های شاخص پژوهشی پژوهشکده و اکولوژِی خلیج فارس ودریای عمان اظهار کرد: ارزیابی ذخایر  و اکولوژی کفزیان دریای عمان،  بررسی مولفه های اقتصادی_ اجتماعی وضعیت بهره برداری از ذخایر ماهاین سطح زی ریز همانند ساردین و موتوماهیان در هرمزگان، زمان آزادسازی و ممنوعیت صید میگو و ارتباط با پارامترهای اکولوژیک 99 الی 1400 ، بررسی راهکارهای پژوهشی ( زیستی، فیزیکی و شیمیایی )کاهش گرفتگی تور قفس های پرورش ماهی، پایش بستر قفس های پرورش ماهیان دریایی به منظور مدیریت جابجایی با همکاری بخش خصوصی، افزایش کمی و کیفی تولید میگو پاسفید،بررسیجامع اثرات ناشی از آلاینده های شیمیایی در سواحل و زیستگاههای حساس، دستیابی به دانش فنی طراحی و تولید کنسرسیوم میکروارگانیسم های بومی پربیوتیک میگوی پرورشی از اهم اولویت های پژوهشی این پژوهشکده و اکولوژِی است.

وی همچنین طرح بررسی عملکرد مدیریت مزارع پرورش ماهی در قفس در استان، بررسی عوامل موثر در پارامترهای رشد و تولید ماهی سی باس آسیایی در قفس های مستقر در آب های جزیره قشم، معرفی ماهی سوکلا به صنعت آبزی پروری کشور از طریق واردات بچه ماهی و تولید ماهیان جوان و چیش مولد و مولدسازی آنها در شرایط آب و هوایی استان، بررسی اثر تراکم های مختلف جلبک قرمز، کیفیت آب، درصد بقا ورشدمرحله نوزادگاهی میگوی چاسفید، بررسی اثر تغذیه لارودکس خانگی، تولید تجاری دو کفه ای خوراکی  و پیشگیری  از عارضه سرقرمزی در میگوهای پرورشی استان را از مهمترین پروژه های پژوهشی و ترویجی جاری در بخش آبزی پروری پژوهشکده و اکولوژِی خلیج فارس ودریای عمان اعلام داشت.

رییس پژوهشکده و اکولوژِی خلیج فارس ودریای عمان در ادامه تصریح کرد: ماموریت پیگیری و هماهنگی فعالی پژوهشی مرتبط با پرورش ماهی درقفس در استانهای هرمزگان، خوزستان ، سیستان و بلوچستان وبوشهر و مدیریت هماهنگی و اجرای تفاهم نامه امضا شده در موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و شرکت نیکسا دو ابلاغ مهم رییس موسسه به پژوهشکده است.

دکتر صالح دریانورد رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی هرمزگان  دراین جلسه در خصوص توسعه متوازن ونقش پژوهشکده در توسعه متوازن استان ابراز داشت:جایگاه این پژوهشکده در فعالیت های توسعه ای قابل تامل می باشد.

وی با بیان اینکه بایستی از پتانسیل های نوین برای تهیه غذای مردم استفاده کرد ، افزود: آبزی پروری یکی از روشهای است که به تامینن غذای مردم ساکن در کنار دریا کمک میکند.

این مسوول با اشاره به اینکه استان هرمزگان و بندرلنگه در زمینه صید مرواریداز ادوار گذشته در دنیا سرآمد بوده است ، گفت: در قدیم بندرلنگه مرکز استخراج وصید مروارید دنیا بود.

دریانورد ادامه داد: پژوهشکده بایستی برنامه عملیاتی برای معیشت مردم داشته باشد و تنوع فعالیتی برای بومیان در کنار دریا ایجاد شود ، برای تقویت معیشت آنها بایستی فکری کرد.

دکتر مصطفی شریف روحانی مشاور و قائم مقام موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی کشور نیز دراین جلسه ابراز داشت: نگاه مدیریتی کلان در کشور به مقوله شیلات یک نگاه علمی است، دربرنامه ششم توسعه ملزم به ارایه پیوست علمی هر طرح هستیم .

وی افزود: در پژوهشکده تمام تلاشمان این است که بهترین رویکرد اجرایی را داشته باشیم.

این مسوول ضمن تشکر از حمایت های سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان از این پژوهشکده اظهار کرد: در مقوله کشند قرمز پژوهشکده درکشور  شاهکار کرد و مدال لیاقت درآن دوران بخاطر حضور همیشگی در صحنه دریافت کرد.

روحانی با بیان اینکه ما در خط مقدم جبهه تولید هستیم، اظهار کرد: پیوست علمی را درتولیدات و طرح ها ارایه دهیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها