موج
کدخبر : ۳۴۲۲۳۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-342234

معاون وزیر آموزش و پرورش:

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ما در حوزه آموزش کشور شاهد دخالت بیرونی، در راس آن مجلس شورای اسلامی هستیم، گفت: این موضوع باعث شده تا ابتکار عمل از مدیرکل آموزش و پرورش یک استان ساقط شود.

به گزارش خبرگزاری موج قم، الهیار ترکمن در نشست شورای معاونان اداره کل آموزش و پرورش قم که در تالار آموزش مجتمع رفاهی خانه معلم شماره یک قم برگزار شد، با اشاره به تغییر و تحولات رفتار انسان‌ها در جریان شیوع کرونا ، اظهار داشت: بیماری کرونا تمام زیست بوم برنامه ریزی های مختلف از جمله آموزشی را تغییر داده از این رو آموزش و پرورش در این تغییرهایی که صورت می گیرد رسالت عظیمی را بر عهده دارد.

ترکمن با بیان اینکه مطابق گزارش سازمان جهانی بهداشت این بیماری دست کم تا پنج سال آینده به طور کامل مدیریت نخواهد شد افزود: مطمئن باشید وقتی این دوره تمام شود به شرایط قبل از کرونا بر نمی گردیم، چرا که آموزش بیشترین تاثیر را از کرونا گرفته و زمینه های کار و شیوه های عمل نیز تغییر پیدا کرده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در دوران کرونا و پس از آن آموزش ها از گروهی به فردی و همچنین شیوه های ارتقا سنجی آموزشی نیز تغییر می کند، و در واقع آموزش ها پودمانی خواهد شد.

ترکمن با بیان اینکه ما در تلاقی این تغییر و تحول ها سال تحصیلی ۴۰۰ - ۹۹ که ورود به قرن جدید است را آغاز می کنیم، اذعان داشت: با این جهشی که ویروس کرونا دارد هیچ چیز قابل پیش بینی نیست، ولی به حال پیش بینی ها این است که درصد بالایی از آموزش ها به شکل مجازی شکل بگیرد و یک درصدهایی نیز ترکیبی از مجازی و حضوری خواهد بود، به همین علت باید به نحوی برنامه ریزی کنیم که دانش آموزان آسیب نبینند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان در این شرایط در خط مقدم جهاد آموزشی قرار دارند، گفت: باید کاری کنیم که به لحاظ طی کردن فرآیندهای آموزشی نیز یاس و ناامیدی بر خانواده ها راه پیدا نکند.

وی با تاکید بر توجه نمودن به کارکردهای فرعی آموزشی در کنار کارکردهای اصلی آن گفت: وقتی آموزش در جامعه شکل می گیرد، این امر امید را در افراد افزایش می دهد، و این عامل مهمی در تقویت سیستم ایمنی آنها به شمار می آید.

معاون وزیر آموزش و پرورش رسالت نهاد متبوع خود در تغییرات ایجاد شده بواسطه کرونا را عظیم توصیف کرد و افزود: ما پیش بینی می کنیم که آموزش ها به صورت مجازی انجام شود و همچنین پیش بینی می کنیم یک درصدی از خانواده ها فرزندان خود را در مدرسه ثبت نام نکنند ولی همه این پیش بینی ها اجازه نمی دهد منفعلانه وارد این موضوع شویم.

ترکمن در بخش دیگری از سخنان خود موضوع عدم دست یابی به موفقیت در توسعه آموزشی کشور را مورد توجه قرار داد و گفت: هنوز نتوانستیم برنامه خاصی که زبان مشترک گفت و گو، پیگیری و مطالبه ۷۶۰ منطقه آموزش و پرورش کشور از دستگاه های تاثیرگذار باشد را ارائه کنیم.

وی همچنین با اذعان به نداشتن توانایی برای اجرایی کردن بسیاری از سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب و اسناد بالا دستی مانند سند تحول بنیادین آموزشی گفت: در وهله نخست سنگین بودن بار برنامه های درسی که بالغ بر ۱۲ هزار و ۹۰۰ ساعت است، عامل اصلی دست نیافتن به موفقیت است.

معاون وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: شیوه هایی که در مدارس برای آموزش بچه های مردم به کار گرفته می شود، ۲ ماه بیشتر کارایی ندارد و پس از آن از ذهن پاک می شود.

این مقام وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: در کنار سنگین بودن و غیر کاربردی بودن محتوای برنامه های درسی یک مافیای خطرناک نیز در حال شکل گرفتن و پیش بردن اهداف خود است.

وی افزود: این محتوای درسی نمی تواند انسان موثر در جامعه را تربیت کند و در نتیجه حیات طیبه که در حقیقت تاثیر مثبت بر زندگی فردی و اجتماعی منبعث از اخلاق، ارزش ها و همه ظرفیت ها است، تحقق نمی یابد.

ترکمن با اشاره به اینکه این ساختار سنگین آموزشی سالانه ۲۷ هزار میلیارد ریال از منابع آموزش و پرورش را به سمت خود می کِشد افزود: این مبلغ که شامل هزینه های مدیریت اداری، تعمیر و نگهداری و بیمه است اصلا در اصل آموزش تاثیر نمی گذارد.

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین مدارس را نیز از عوامل مهم در توسعه نیافتن آموزش در کشور عنوان کرد و گفت: متاسفانه مدارس کشور در مقیاس کوچک شکل گرفته است.

وی اضافه کرد: ۴۷ درصد از ۱۰۵ هزار واحد آموزشی موجود در کشور کمتر از ۲۰۰ دانش آموز دارند، اما حجم بزرگی از امکانات و منابع به این سمت کشیده می شود.

وی با بیان اینکه ۱۳.۲ درصد از منابع عمومی کشور به آموزش و پرورش اختصاص دارد، گفت: این حجم از اعتبار در این ساختار آموزشی دچار اشکال هایی می شود و باید به این مسائل توجه کنیم.

ترکمن با بیان اینکه این دخالت ها از جنس تقنین و نظارت نیست، گفت: قوای دیگر تقریبا در تمام اختیارهایی که قوه مجریه دارد و قانون اساسی به آن محول کرده دخالت نموده و برای آن هزینه درست می کنند.

وی یادآور شد: در سال ۸۸ قانونی تحت عنوان تبدیل وضعیت معلمان حق التدریس به آموزش یاران نهضت سوادآموزی مصوب شد که بر اساس آن قرار بود ۶۰ هزار تَن تعیین تکلیف شوند ولی این قانون تاکنون ۱۱ بار اصلاح شده و این در تاریخ مشروطه ایران بی سابقه است.

ترکمن با بیان اینکه این روند را همچنان ادامه می دهند، گفت: تعداد فوق در حال حاضر به ۱۹۷ هزار تَن افزایش پیدا کرده و قطعا ۶۰ درصد آنها مورد نیاز نیستند.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر در جای خود نایستیم و پاسدار قانون نباشیم وضع از این به هم ریخته تر خواهد شد و نمی توانیم آموزش و پرورش را بدرستی اداره کنیم.

وی با یادآوری اینکه قانون برنامه ششم توسعه کشور برای ورود نیرو به آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان با شیوه های خاص تعیین تکلیف کرده است، گفت: این موارد در جلوی چشم ما نقض می شود ولی سکوت می کنیم و نسل بعدی معلمان کشور را تحویل کسانی می دهیم که حداقل ظرفیت ها را نیز برای معلمی ندارند و این فرآیند با دور معیوب و باطل خود پیش می رود.

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین بیان کرد: ماهیانه ۵۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از خرانه دولت برای پرداخت حقوق کارکنان رسمی و پیمانی هزینه می شود و این نشان می دهد آموزش و پرورش در یک نقطه ای خوب از مرحله پرداختی ها است و با ضرایبی که اعمال می شود و ظرفیت هایی که در قانون است، موضوع افزایش آن نیز برای سال های آینده پیگیری و دنبال می شود.

معاون برنامه ریزی، توسعه منابع و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش روز دوشنبه برای شرکت در نشست شورای معاونان اداره کل آموزش و پرورش قم به این شهر سفر کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها