موج
کدخبر : ۳۳۹۷۱۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-339713

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: همه جای کشور دارای مناطق خوش و آب هوایی است که قطعا در معرض تعرض صاحبان زور، قدرت و ثروت قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان یزد در دومین جلسه شورای حقوق بیت المال که در حاشیه بازدید میدانی از تعرض های صورت گرفته در مناطق ییلاقی شهرستان تفت برگزار شد، با بیان اینکه با عناوین مختلف تعرض هایی به اراضی ملی صورت می گیرد افزود: این تعرض ها در قالب واگذاری طرح های متعدد مانند طرح طوبا که بعد از مدتی تغییر کاربری داده شده یا در قالب برخی مستثنیات که با حیله و اعمال نفوذ در کارشناسی ها انجام می شود صورت گرفته که جای بررسی و تامل دارد .

وی افزود: ریاست قوه قضائیه لواسان را نماد و نمود مبارزه با پدیده زمین خواری و تعدی به اراضی ملی عنوان کرد، ولی همه جای کشور دارای مناطق خوش و آب هوایی است که قطعا در معرض تعرض صاحبان زور، قدرت و ثروت قرار دارد.

دهشیری با اشاره به نقش مردم در حفظ منافع ملی و قطع دست سودجویان از این حوزه اظهار داشت: سامانه سجام قوه قضائیه آماده دریافت گزارشات مردمی در این حوزه است و قطعا به جد گزارشات رسیده پیگیری خواهد شد.

وی تصریح کرد: در این جلسه مقرر شد کمیسیون ماده 99 که متولی ساخت و سازهای غیر مجاز در مناطق روستایی است حداقل یکبار در ماه در شهرستان تفت برگزار و به ساخت و سازهای غیرمجاز به صورت دقیق بررسی و حکم لازم صادر شود.

رئیس کل دادگستری استان یزد اضافه کرد: در خصوص اراضی مشجر و مستمر که پس از اجرای حکم قلع ید یا رفع تصرف، سبز است نیز مصوب شد در راستای ماده 3 قانون حافظت از منابع طبیعی از طریق مزایده به افرادی واگذار تا بتواندضمن مراقبت از اشجار مشجر و مثمر آن بهره مالکانه ای برد.

وی به تشکیل کمیته فرعی در شورای دفاع از حقوق بیت المال اشاره کرد و گفت: این کمیته درخواست ها و مشکلات رسیده را بررسی و پس از کارشناسی در صحن علنی شورا جهت تصمیم گیری مطرح خواهد کرد.

دهشیری گفت: با نظر اکثریت اعضاء مقرر شد هیچگونه خدماتی به ساخت و سازهایی که خارج از طرح هادی در شهرستان های تفت و مهریز صورت می گیرد ارائه نشود و تنها در موارد خاص توسط کمیته فرعی بررسی و به صورت موردی تصمیم گیری شود.

وی بر لزوم تسریع در اجرای طرح کاداکستر در استان تاکید کرد و گفت: این طرح به صورت کامل تا پایان آذرماه در منطقه ده بالا اجرا می شود  که قطعا اقدام موثری در جلوگیری از تعرض به اراضی ملی خواهد بود.

رئیس کل دادگستری استان یزد تصریح کرد: در مورد مستثنیات روستاها نیز مقرر شد در مواردی که بدون معارض است حراست و مراقبت از آن  به دهیاری ها واگذار تا با خرد جمعی از آن ها برای عمران و آبادی روستاها وفق مقررات و ضوابط استفاده شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها