موج
کدخبر : ۳۳۴۰۲۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334026

مدیر ارزیابی عملکرد و بازرسی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور:

مدیر ارزیابی عملکرد و بازرسی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم گفت: کتاب‌خانه امام خمینی(ره) قم مصوب سفرمقام معظم رهبری، با وجود 4 میلیارد تومان اعتبار در سال جاری همچنان برزمین مانده است.

سجاد عمرانی در بازدید از دفتر خبرگزاری موج در قم، با اشاره به ظرفیت‌های موجود در قم پیرامون کتابخانه‌های عمومی و تلاش‌های انجام شده عنوان کرد: 23 باب کتاب خانه عمومی در قم فعال است و با وجود اینکه قم، شهری فرهنگی است از این نظر با کمبودهایی مواجه ایم.

مدیر ارزیابی عملکرد وبازرسی نهادکتابخانه‌های عمومی کشور افزود: کتاب خانه‌ها باشگاهی فرهنگی محسوب می‌شوند و برنامه‌های متعددی در آن اجرایی می‌شود و نباید این ظرفیت‌ها نادیده گرفته شود.

وی تصریح کرد: استفاده از ظرفیت‌های خیرین و مردمی و بسیج در ترویج فرهنگ کتابخوانی دارای اهمیت زیادی است و ما در تلاشیم بتوانیم این فرهنگ ناب را که بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را از میان می‌برد میان شهروندان در قم توسعه دهیم.

عمرانی اظهار داشت: اگر بتوان در ساخت و تجهیز کتاب‌خانه به ویژه در محله‌های محروم و کم‌برخوردار اقداماتی را به سرانجام رساند، موفقیت زیادی در تحقق اهداف به دست می‌آید، همچنین باید از فتواهای مراجع در جهت ترغیب جامعه به سمت کتاب و کتاب‌خوانی بهره بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: همراهی تمامی مدیران و دستگاههای اجرایی و استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری و به ویژه رسانه در قم دارای اهمیت زیادی است.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم گفت: ترویج کتاب‌خوانی نیز یکی دیگر از راهکارهای مهم در کاهش آسیب‌هاست و رهبر انقلاب توصیه های با ارزشی پیرامون کتاب‌خوانی دارند که می‌تواند چراغ راه قرار بگیرد.

وی افزود: مشارکت خانواده ها در کنار فرزندان می تواند تا حد زیادی در آشتی نسل جوان با کتاب اثرگذار باشد، اهدای کتاب و فرهنگ وقف در خصوص کتاب نیز از جمله راهکارهای مهم برای تامین کتاب در مناطق محروم است که باید بر روی آن سرمایه‌گذاری و فرهنگ‌سازی کرد.

عمرانی اظهار کرد: دستگاههای فرهنگی باید با یکپارچگی در این حوزه گام بردارند و از ظرفیت طلاب و حوزه‌های علمیه نیز استفاده کنیم.

وی بیان کرد: فقدان نیرو در جهت نگهبانی از کتاب خانه ها موجب شده گاهی مورد سرقت قرار می‌گیریم و کتاب خانه امیرالمومنین یکی از کتاب خانه های قم واقع در شیخ آباد سه بار مورد سرقت قرار گرفته و حتی به دیوار آسیب شدید رساندند و این کتاب خانه در حال تعطیلی است.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم تصریح کرد: آموزش و پرورش می تواند در تعاملی هماهنگ، بستری در جهت آشتی دانش آموزان با کتاب فراهم کند، ما باید به سمت آسیب شناسی و شناخت خلا ها پیرامون عدم توجه به کتاب خوانی در جامعه حرکت و برای آن برنامه ریزی کنیم.

وی اظهار کرد: 100 همکار و نیروی انسانی و کتاب دار در قم فعال هستند و ما با کمبود هایی مواجه هستیم با این حال تلاش‌های گسترده ای انجام شده و 3 هزار برنامه فرهنگی درقم اجرا شده است.

عمرانی همچنین اتمام پروژه‌های نیمه تمام را یکی از مطالبات مهم استانی عنوان کرد و گفت: کلنگ کتاب خانه نوبهار در سال 89 به زمین خورد و 10 سال است این پروژه نیمه تمام مانده و بیش از 94 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امسال می توان در یک عزم جدی آن را به سرانجام برسانیم، این پروژه به دلیل 400 میلیون تومان بدهی به پیمانکار همچنان ناتمام مانده است.

وی بیان کرد: همچنین کتاب خانه امام خمینی(ره) نیز یکی دیگر از طرح به زمین مانده سفر رهبری است و با وجود تخصیص 4 میلیارد تومانی در سال جاری هنوز عملیاتی نشده و نیازمند همت و عزم ملی است.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم خاطرنشان کرد: اگر مسئولان تصمیم جدی در راه اندازی این دو کتابخانه بگیرند ما می توانیم این کتاب خانه را تجهیز کنیم و به بهره‌برداری برسانیم.

وی افزود: استفاده از کتاب خانه سیار نیز یکی دیگر از ظرفیت های مهم در مناطق محروم ، روستاهها و حتی منطقه پردیسان است و در این باره به حمایت ویژه‌ مسئولین استانی نیاز داریم.

عمرانی تاکید کرد: تحقق عدالت اجتماعی با راه اندازی کتابخانه های عمومی در مناطق محروم و آسیب پذیر امکان پذیر است و با توجه به اینکه مخاطبان ما عامه مردم هستند باید از دید مخاطب به وضعیت فیزیکی و فرهنگی کتابخانه ها نگاه کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها