موج
کدخبر : ۳۳۴۰۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334023

مدیر ستاد اقامه نماز استان قم:

مدیر ستاد اقامه نماز قم با اشاره به اینکه در شان شهر کریمه اهل بیت(س) نیست که حتی یکی از روستاهای آن فاقد مسجد باشد، بیان کرد: اقدامات لازم در مناطق مختلف برای جذب خیرین مسجدساز صورت گرفته است، مجمع خیرین مسجدساز نیازمند یاری و کمک‌های خیرین استانی است.

به گزارش خبرگزاری موج قم، محمد خامه یار در بازدید از دفتر سرپرستی خبرگزاری موج قم، ضمن اشاره به اقدامات انجام شده توسط مجمع خیرین مسجد ساز استان قم، گفت: هدف اصلی مجمع خیرین مسجدساز، این است که همه مناطق استان دارای حداقل یک مسجد باشند و در راستای رسیدن به این هدف از ظرفیت‌های خیرین استانی استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه سرانه مسجد در قم نسبت به جمعیت استان کم و ناچیز است، افزود: مجمع خیرین مسجدساز صرفا به دنبال ساخت یک مسجد نیست بلکه قصد دارد با ساخت یک مسجد به عنوان نماد یک جامعه اسلامی، اسلام ناب محمدی(ص) را به دیگران معرفی کند و توریست ها با سفر به این شهر مقدس با تماشای یک مسجد، به شناخت جامعه اسلامی و مسلمانان دست یابند.

مدیر ستاد اقامه نماز قم با اشاره به اینکه در شان شهر کریمه اهل بیت(س) نیست که حتی یکی از روستاهای آن فاقد مسجد باشد، بیان کرد: اقدامات لازم جذب خیرین مسجدساز در مناطق مختلف استان صورت گرفته است، مجمع خیرین مسجدساز نیازمند یاری و کمک‌های خیرین استانی است.

خامه یار اظهار کرد: خیابان نوبنیاد قم از خلا وجود مسجد رنج می‌برد و در برخی از بافت‌های فرسوده استان نیز، مساجد فرسوده و قدیمی هستند در حالیکه بایستی ساختمان مسجد جدید و به روز باشد.

وی ضمن برشمردن اقدامات انجام شده در امور مسجدپژوهی توسط ستاد اقامه نماز قم، گفت: آسیب‌های موجود از جمله علت جوان‌گریزی از مسجد بررسی شده است و در آینده برنامه‌ریزی دقیق و درستی در این راستا انجام می‌شود.

دبیر مجمع خیرین مسجدساز استان قم بیان کرد: شورای اقامه نماز استان قم با استمداد از حوزه علمیه قم آسیب‌شناسی مساجد را به صورت دقیق بررسی کرده است و جلسات متعدد این شورا با حضور مسئولان استانی جهت بررسی و برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات و آسیب‌های موجود، تشکیل می‌شود.

وی گفت: بیش از 200 عنوان کتاب توسط مرکز تخصصی نماز به چاپ رسیده است و سالیانه حدود 50 طلبه درس خارج‌خوان را جذب می‌کند اما به دلیل محدودیت مکان جهت برگزاری کلاس‌های درس، امکان پذیرش بیش از این تعداد نیست و در گزینش طلاب سخت‌گیری‌های لازم انجام می‌شود.

خامه یار بیان کرد: دوره‌های آموزشی ستاد اقامه نماز برای کلیه ائمه جماعات و تمام دبیران اقامه نماز ادارات استان، برگزار می‌شود که در آن علاوه بر آموزش ضمن خدمت، مباحث رفتارشناسی ائمه جماعات در مساجد نیز آموزش داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ائمه جماعات مساجد باید نسبت به برقراری تعامل و پاسخ به سوالات جوانان حساسیت ویژه داشته باشند و در جهت جذب جوانان رفتار کنند، افزود: نمازخانه های مراکز اقامتی، رفاهی و خدماتی استان، از نظر تجهیزات و امکانات با نمازخانه‌های مراکز اقامتی تراز اول کشور رقابت می‌کنند و زمینه حضور زائر و مسافر در آن‌ها فراهم آمده است.

مدیر ستاد اقامه نماز قم گفت: تعداد بی شمار مسافرانی که از شهر قم عبور می کنند، توریست هستند که از مراکز رفاهی و خدماتی و دینی و مذهبی استان بازدید می‌کنند و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد فقدان مساجد و نمازخانه‌ها در مسیر رفت و آمدهای برون شهری نباشیم.

خامه یار با اشاره به اینکه ستاد اقامه نماز در هماهنگی بین نهادهای مربوطه در امور مساجد اهتمام ویژه دارد، گفت: مرکز تخصصی نمازدر شرایط شیوع ویروس کرونا در استان، در زمینه تولید محتوا در فضای مجازی حضور موثر و فعال داشت.

وی ادامه داد: حضور ستاد اقامه نماز قم در بخش های مختلف استان جهت ترویج و توسعه اقامه نماز چشمگیر است و بر این باور هستیم که هیچ کس را نباید مستقیما به اقامه نماز امر و نهی کرد بلکه باید ابتدا، زمینه آن را فراهم کرد و برای جامعه و جوانان، الگوهای مناسب در جهت تشویق و ترغیب به خواندن نماز معرفی کرد.

مدیر ستاد اقامه نماز قم از همکاری و اجرای برنامه‌های آموزشی در مهدهای کودک، زندان‌ها و بیمارستان‌های استان خبر داد و بیان کرد: ائمه جماعات استان در شرایط شیوع ویروس کرونا در قم، در عرصه خدمت‌رسانی به مردم حضور فعال و موثر داشتند و فعالیت‌های جهادی گسترده‌ای را در مساجد انجام دادند.

وی افزود: بیش از 80 نفر از ائمه جماعات استان در حوزه های غربالگری، غسالخانه‌ها و بیمارستان‌ها و..مجاهدانه به میدان آمدند.

خامه یار با اشاره به اجرای دوره‌های آموزشی « یاوران نماز» در قم بیان کرد: بیش از 400 یاور نماز در این دوره‌های آموزشی حضور دارند.

وی اظهار کرد: تا چندین سال پیش عملکرد ادارات و نهادها به‌صورت مکتوب یا فایل به ستاد اقامه نماز ارسال می‌شد اما به دلیل گستردگی و حجم برنامه‌ها و دقت نظر در امور ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها در حوزه نماز، سامانه‌ای تحت عنوان « سامانه سجاده» از دو سال گذشته در کشور راه‌اندازی شد و کلیه فعالیت‌های ادارات در حوزه نماز، در این سامانه ثبت می‌شود.

 مدیر ستاد اقامه نماز استان قم گفت: برپایی نماز جماعت در ادارات یکی از فعالیت‌های آن‌ها در حوزه نماز است و تشویق و ترغیب فرزندان کارمندان ادارات، برگزاری مسابقات و جشنواره‌های مختلف نماز و برگزاری جشن‌ تکلیف و.. از دیگر فعالیت‌های آن‌ها به شمار می‌رود.

خامه یار بیان کرد: در شرایط شیوع ویروس کرونا در قم، دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی صادر شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی قم را به صورت منظم و دقیق به کلیه متولیان مساجد استان ابلاغ کرده و بر چگونگی اجرای آن دستورالعمل‌ها نظارت داشتیم.

وی افزود: برخی از مسئولان مساجد اعم از ائمه جماعات، هیئت امنا و متولیان مساجد و.. متاسفانه در این زمینه کوتاهی کرده و به وظایف خود عمل نکردند و طبق دستورالعمل‌های بهداشتی و توصیه شده به آن‌ها پیش نرفتند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    فقط فکرظاهرونمای دین نباشیددین به تعددمسجدنیست به قول آقای قرائتی به جای مصلآمصلی درست کنیدتعدادکمیِ مساجددرشان قم نیست بی حجابی ،بانکهای ربوی،اعتیاد،بی اعتقادی،دزدی وفحشا و......درشان قم هستش به نظرتون؟!خواستین ظاهررودرست کنیدکه همه روازدین فراری دادین جاذبه که ندارین بماندمتاسفانه دافعه دارین باعملکردودین داری ناصحیحتون...

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها