موج
کدخبر : ۳۳۳۶۳۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333637

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه انتقاد کرد:

محمودرضا مرادی بابیان اینکه احتمالاً برای تعطیلات پایان هفته دوباره محدودیت‌هایی خواهیم داشت، گفت: فعلاً برای افزایش مراکز 16 ساعته بستری کرونا احساس نیاز نکرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در حاشیه ستاد مقابله با کرونا، در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت شیوع کرونا در کرمانشاه، اظهار کرد: همان‌طور که طی چهارماهه اخیر مشاهده کرده‌ایم، معمولاً استان‌ها به‌نوبت وارد پیک و قله بیماری می‌شوند و کم‌کم بیماری در آن‌ها فروکش می‌کند و کرمانشاه نیز هم‌اکنون در وضعیت روند صعودی بیماری قرار دارد.

وی بابیان اینکه با افزایش تعداد موارد بستری و موارد مرگ‌ومیر در استان مواجهیم، ابراز امیدواری کرد ظرف دو تا سه هفته آینده روند بیماری در کرمانشاه نزولی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه عبور از قله بیماری کرونا را نیازمند همکاری و مشارکت مردم دانست و اضافه کرد: هرچقدر قله پیک بیماری بالاتر برود، امکان ارائه خدمات به بیماران و تأمین تجهیزات، تخت بیمارستانی، تخت ICU، پزشک و پرستار موردنیاز دشوارتر خواهد بود.

مرادی گفت: باید سعی کنیم قله بیماری پهن‌تر شود، تا زمان بیشتری برای رسیدگی به بیماران داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه تنها راهکار را رعایت موازین بهداشتی دانست و افزود: بر اساس اعلام وزارت بهداشت در فروردین‌ماه 80 درصد مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کردند که متأسفانه این میزان اکنون به 20 درصد رسیده است.

وی با هشدار در خصوص افزایش موارد ابتلا در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اظهار کرد: چشم ما افزایش تعداد بیماران را می‌بیند، اما باور نمی‌کنیم.

مرادی تمام صحبت‌هایی که درباره ضعیف شدن کرونا و کاهش مرگ‌ومیر آن مطرح می‌شود را رد و خاطرنشان کرد: این بیماری ناشناخته تظاهرات متعددی ازجمله آثار ریوی، قلبی، پوستی، گوارشی و ... دارد و همین امر باعث می‌شود گاهی تناقضاتی بین گفته‌های پزشکان خصوصاً نسبت به نظرات گذشته وجود داشته باشد.

بنا نداریم همه تخت‌های بیمارستانی کرمانشاه را درگیر کرونا کنیم

وی در ادامه درباره وضعیت تخت‌های بیمارستانی درگیر نیز عنوان کرد: بر اساس آمار، اکنون 365 بیمار بستری کرونا در استان کرمانشاه داریم که این تعداد نسبت به سه هفته قبل حدود 200 نفر بیشتر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در برخی مواقع طی چند وقت اخیر ظرفیت تخت‌های بیمارستانی به حداکثر گنجایش خود رسیده، افزود: نباید فراموش کنیم ضریب اشغال تخت‌ها سیال است و ممکن است طی روز تغییر کند.

مرادی ظرفیت ابتدایی بیمارستان گلستان را 50 تخت اعلام کرد که اکنون به 70 تخت رسیده و گاهی این 70 تخت پر می‌شود و افزود: در بیمارستان فارابی نیز که هفته گذشته ظرفیت پر شد، دو بخش دیگر با ظرفیت 60 تخت اضافه کردیم.

وی بابیان اینکه قرار است از ظرفیت تخت‌های ICU بیمارستان طالقانی که مازاد و پیش‌ازاین تعطیل بود نیز برای بیماران کرونا استفاده شود، اضافه کرد: در صورت نیاز از تخت‌های بیمارستانی سپاه، نیروی انتظامی، ارتش، تأمین اجتماعی و ... نیز استفاده خواهیم کرد.

مرادی خاطرنشان کرد: نمی‌توانیم تمام تخت‌های بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی را به بیماران کرونا اختصاص دهیم، زیرا هرچقدر از تخت‌های معمولی به بیماران کووید 19 اختصاص دهیم، خدمت‌رسانی به سایر بیماران کمتر می‌شود که این امر به ضرر مردم است.

وی بابیان اینکه بیمارستان‌های معتضدی مربوط به زنان، طالقانی مربوط به تروما، امام خمینی (ره) مربوط به مسمومیت، دیالیز و سوختگی، بیمارستان امام علی (ع) مربوط به قلب و بیمارستان امام رضا (ع) بیمارستان فوق تخصصی بخش‌های مختلف است، عنوان کرد: تلاش داریم این بیمارستان‌ها را درگیر نکنیم و عمدتاً از ظرفیت سایر بخش‌ها استفاده کنیم.

مرادی با اشاره به اینکه بر اساس نقشه راه استان هزار تخت برای بیماران کووید 19 در نظر گرفته‌شده، اظهار کرد: تأمین این تعداد تخت و تجهیز آن شرایط ویژه و اعتبارات قابل‌توجه می‌خواهد. برای مثال بیمارستان فارابی در حالت عادی یک دستگاه تولید اکسیژن داشت که برای شرایط ویژه بیماری کرونا سه دستگاه دیگر به ارزش پنج میلیارد تومان برای این بیمارستان تهیه کردیم و اکنون به دنبال دستگاه چهارم هستیم.

انجام 1200 تست کرونا در روز عملیاتی می شود

وی درباره وضعیت اخذ تست‌های تشخیص کرونا در استان نیز یادآوری کرد: جزو اولین دانشگاه‌هایی بودیم که تست کرونا را از بیماران سرپایی آغاز کردیم و تاکنون روند اخذ نمونه و تست روند افزایشی داشته است.

این مسئول افزود: اگرچه تاکنون با فعالیت سه آزمایشگاه حدود 800 تست در روز انجام می‌شد، اما از همین هفته سه آزمایشگاه دیگر در استان فعال می‌شود و امیدواریم تعداد تست‌های روزانه حتی به 1200 مورد در روز هم برسد.

وی اظهار کرد: نکته‌ای که درباره تعداد تست‌ها وجود دارد روند تصاعدی آن است، زیرا وقتی یک فرد بیمار شناسایی شود، حتی اگر بخواهیم فقط از خانواده وی تست بگیریم نیازمند چهار تست هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه درباره ازدحام در مراکز 16 ساعته نیز گفت: ازدحامی که اکنون وجود دارد به دلیل افزایش تقاضا برای تست است که با افزایش نمونه‌گیری‌های روزانه این ازدحام کاسته می‌شود.

وی افزود: فعلاً در استان احساس نیاز نشده که تعداد مراکز 16 ساعته را افزایش دهیم.

مرادی اظهار کرد: میزان درخواست برای تست کرونا آن‌قدر قابل‌توجه بود که روز گذشته دیگر از بیماران سرپایی تست نگرفتیم تا بتوانیم نمونه‌های قبلی را جواب بدهیم.

وی تأکید کرد: البته سیاست وزارت بهداشت ازاین‌پس عمدتاً بر نمونه‌گیری از افراد پرخطر ازجمله افراد با سن بالا، بیماران قلبی، کلیوی و... متمرکز خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه همچنین از تعطیلات پایان هفته در استان هم یادکرد و ادامه داد: پیشنهاد دادیم محدودیت‌هایی مشابه آنچه در دو هفته گذشته داشتیم اعمال شود که جزییات آن اعلام خواهد شد، اما احتمال اینکه محدودیت‌هایی برای روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه این هفته اعمال کنیم، وجود دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها