موج
کدخبر : ۳۳۳۵۱۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333510

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز گفت: کرج ایران کوچک و رنگین کمان اقوام است، به همین دلیل باید بزرگترین موزه مردم شناسی اقوام ایران در این کلانشهر ایجاد شود‌.

فریدون محمدی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در راستای هرگونه اقدام سازنده در حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز نخست باید مجموعه اداری این اداره کل در البرز به خوبی و هماهنگ با هم کار کند، اظهار کرد: کار در هر کدام از این حوزه ها مرتبط به اقدامات موثر در سیستم اداری و در راستای ارتباط گرفتن با دیگر دستگاه های اجرایی استان است.

وی با بیان اینکه یک پلان کار برای مجموعه میراث فرهنگی البرز ترسیم شده است، گفت: بر اساس آن تهیه و تدوین برنامه ای یکساله و همچنین یک برنامه چهارساله مدون  مدنظر قرار گرفته و مطابق با برنامه های مذکور، تصمیمات مورد نظربرای مدیران اجرایی این مجموعه توضیح داده شده است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز با اشاره به اینکه با مدیران فعال در این مجموعه نشست هایی برگزار شده  و برنامه ها، سیاست ها و خط نشی ها برای آنها توضیح داده شده است، گفت: به یقین مدیرانی که در اجرای این برنامه ها همکاری لازم را داشته باشند و با توانمندی در بخش های فعالیتی خود کار کنند در این ساختار باقی می مانند.

وی با اشاره به اینکه حوزه گردشگری اداره کل میراث فرهنگی البرز برای مدتی مدیری نداشت  در نتیجه برای این سمت مدیریت جدیدی انتخاب شده است، تاکید کرد: باقی مدیران مجموعه اداره کل میراث فرهنگی استان البرز در حال حاضر در سمت های خود مشغول به فعالیت هستند و این ‌فرصت به آنها داده شده تا مطابق برنامه های عملیاتی پیش بینی شده پیش روند، اما طبق آنالیزی که بنده در حوزه اداری این مجنوعه داشته ام حدود ۵۰ درصد وضع موجود و ساختار مدیریتی کنونی باید تغییر کند، هدف استفاده از ساختار سالم و توانمند در مجموعه کادر اداری است.

محمدی در بخش دیگری با بیان اینکه طبق برنامه ریزی های انجام شده قصد داریم تا  تمامی بناهای تاریخی و با کارکرد میراثی استان البرز را به موزه، مرکز اقامتی سنتی، مجموعه پذیرایی و یا اقامتگاه بوم گردی تبدیل کنیم، افزود: تمامی این بناها در استان شناسایی شده است‌ و با این کار به یقین گامی مهم در توسعه گردشگری برداشته می شود.

وی با بیان اینکه یکی از این بناهای تاریخی موثر  استان البرز در جذب گردشکر دارد مجموعه کاروانسرای شاه عباسی کرج است، گفت: این مجموعه در نوع خود در ایران بی نظیر است اما وقتی که از این کاروانسرا بازدید کردم خیلی متعجب شدم؛ چرا که رسیدگی به آن توسط بهره بردار این مجموعه مورد غفلت واقع شده است.

وی با بیان اینکه هیچ نقطه ای در استان مانند کاروانسرای شاه عباسی کرج برای راه اندازی موزه مردم شناسی اقوام ایرانی مناسب نیست، گفت: در این موزه هدف این است که موسیقی، لباس، غذا، آداب و سنن تمامی اقوام ایرانی به نمایش گذاشته شود.

محمدی با این توضیح که استفاده از ظرفیت کاروانسرای شاه عباسی کرج برای ایجاد  یک مرکز اقامتی- توریستی- پذیرایی سنتی فاخر ایده ای بهتر از راه اندازی موزه مردم شناسی اقوام در آن مجموعه است؛ گفت: به یقین فرصت اقتصادی حاصل از راه اندازی یک مرکز اقامتی- توریستی- پذیرایی برای کل استان البرز مناسب است ، در محیط کاروانسرای شاه عباسی با پرداختن به این رویکرد می توانیم پذیرای مهمانان خارجی نیز باشیم.

وی تاکید کرد: حال قرار است که بررسی های بیشتر در خصوص دو ایده ایجاد موزه مردم شناسی اقوام و یا راه اندازی مرکز اقامتی- توریستی در دل مجموعه کاروانسرای شاه عباسی کرج‌ انجام دهیم تا بهترین گزینه را اجرایی کنیم، البته باید ابتدا تکلیف مدیریت و بهره بردار آنجا مشخص شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها